Urazy głowy. Kiedy uderzenie w głowę może być groźne?

Każdy uraz głowy może okazać się groźny w skutkach. Nawet lekkie uderzenie w głowę może sprawić, że tkanka mózgowa i naczynia krwionośne wewnątrz czaszki mogą ulec uszkodzeniu, nie dając początkowo żadnych objawów. Kiedy uraz głowy może być groźny i jak należy postępować, gdy do niego dojdzie?

Objawem urazu głowy zazwyczaj jest ból, początkowo łagodny, ale narastający z upływem czasu. Niekiedy ból pojawia się nagle i jest bardzo ostry. Uderzenie w głowę może sprawić, że poszkodowany jest zdezorientowany, rozdrażniony lub nie pamięta, jak doszło do wypadku. Czasem uraz głowy kończy się chwilową utratą przytomności. Zwykle w miejscu uderzenia pojawia się opuchlizna (guz). Gdy zauważymy zagłębienie w czaszce, prawdopodobnie doszło do jej pęknięcia. Takiemu zdarzeniu często towarzyszy wodnisty wysięk z ucha lub nosa. Zdarza się, że poszkodowany głośno oddycha, ma wolne, ale dobrze wyczuwalne tętno. Oznaką urazu głowy mogą być także nierówne źrenice oraz nadmierna senność.

Gdy uderzenie w głowę ma groźne następstwa

  • Wstrząśnienie mózgu może być następstwem nawet lekkiego uderzenia. Powoduje ono przejściowe zaburzenia pracy mózgu z utratą przytomności. Chory dość szybko odzyskuje przytomność, ale nie znaczy to, że z czasem nie dojdzie do ucisku mózgu.
  • Ucisk mózgu to skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz czaszki. Jego przyczyną może być samo uderzenie, pęknięcie czaszki albo krwawienie wewnątrzczaszkowe. Objawy ucisku (dezorientacja, splątanie, utrata przytomności) mogą się pojawić tuż po wypadku, w kilka godzin, a nawet kilka dni po nim. To stan zagrożenia dla życia. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala, aby zajęli się nim specjaliści.
  • Krwiak wewnątrzczaszkowy to poważne zagrożenie dla życia. Często jest on bezpośrednią przyczyną śmierci, niezależnie od ciężkości urazu. Istnieją dwie grupy objawów krwiaków wewnątrzmózgowych: objawy narastającego ciśnienia wewnątrzmózgowego oraz objawy uszkodzenia określonych struktur mózgowia. Klasyczny przebieg krwiaków nad- i podtwardówkowych charakteryzuje się stopniowym narastaniem objawów, z poszerzeniem źrenicy po stronie krwiaka oraz postępującym niedowładem strony przeciwnej. Pogarsza się również stan świadomości chorego, aż do utraty przytomności. Objawami towarzyszącymi są: bradykardia, wzrost ciśnienia tętniczego, narastający ból głowy, nudności, wymioty. Objawy te poprzedza krótszy lub dłuższy okres przejaśnienia, czyli okres względnie dobrej świadomości po wcześniejszej utracie przytomności.

Uderzenie w głowę - pierwsza pomoc

Osobę z urazem głowy należy posadzić lub położyć, a do stłuczonego miejsca przyłożyć lód zawinięty w ściereczkę (ew. mrożonkę). Osoby takiej nie zostawiamy bez opieki. Powinna leżeć bez ruchu przez ok. pół godziny. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do siebie lub też jej stan się pogorszy, należy wezwać pogotowie. Osobę, która straciła przytomność, trzeba ułożyć na boku, aby się nie zadławiła własnym językiem. Nawet w przypadku krótkotrwałej utraty przytomności powinna ona trafić do lekarza, który może zlecić prześwietlenie lub tomografię komputerową głowy.

Poważne zranienia głowy często wymagają leczenia w szpitalu. Po wykonaniu badań oceniających stan mózgu lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Przy wstrząśnieniu mózgu wystarczy leżenie w łóżku. Gdy jest krwiak lub gdy uszkodzeniu uległy kości czaszki, konieczna jest operacja.

Ważne

Na urazy głowy szczególnie narażone są dzieci i osoby uprawiające sport. Trudno się uchronić przed wszystkimi urazami, ale podczas jazdy na rowerze, wrotkach czy nartach trzeba mieć na głowie kask.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nieznany Człowiek
|

Ja ostatnio dostałem przez przypadek bardzo mocno w głowę dokładnie sam czubek głowy i tylko mnie bardzo bolało i mam delikatne jakby wgniecenie to może być pęknięcie ?

Ewelina
|

Ostatnio przygotowywałam łóżko synka i z łóżka zbierałam zabawki i wrzuciłam je do kartona z zabawkami który mam pod schodami wstałam i zapomniałam o schodach uderzyłam się dość mocno w głowę aż słabo mi się zrobiło nie miałam wymiotów drugiego dnia cały dzień czułam ból przez pół głowy trzeciego dnia ból był dużo miejszy lecz nie mogłam zbyt mocno się przemęczać już myślałam że jest wszystko dobrze aż do kolejnego dnia gdzie pomagałam koleżance w przeprowadzce i trochę dzwigałam wieczorem znów zaczęłam czuć ból głowy czy to coś poważnego czy powinnam iść z tym do lekarza pilnie?

toomekz
|

27 poslizgłem sie w wanie i upadlem na twarz na posacke,rosciolem brew i obilem bardzo nos az mialem spuchniety,nie wiem jak dlugo lezalem czy stracilem przytomnosc ale jak wstalem to pelno krwi bylo wszedzie,nastepnego dnia pojechalem do lekarza z nosem czy jest caly i tam mialem cisnienie 70 na 50 i tak jak bym stracil przytomnosc a dzis mnie boli jedna strona glowy i nie wiem co o tym mislec

tomcio1212
|

Witam mam pytanie mianowicie wczoraj z bratem zartowalismy i brat mię chcący mnie uderzył nad okiem nie był to zbyt mocne uderzenie ale dwie minuty później zaczęło mnie bolec w tym miejscu co dostalem i zrobil się mię wielki guz o mniej noli teraz.Czy po takim uderzeniu moglo sie cos stać poważniejszego ??pęknięcie jakesc czy cos??mam 17 lat a brat 28

taki tam
|

wiem data . Zależy o co się uderzyło . Jeśli o coś ostro zakończonego , na 99% będzie dobrze jeśli ból nie pulsuje . Jeśli uderzyliśmy o płaską powierzchnię i krwawimy i kręci się w głowie musimy szybko jechać do lekarza .

Vitalog Forum Radunia Gdańsk
|

Nie dasz rady wszystkiego wyeliminować, twoja nadopiekuńczość może wyrządzić znacznie większe szkody aniżeli ewentualny uraz... Spokojnie, tam gdzie trzeba uważać uważajmy i róbmy co możemy aby do niczego złego nie doszło, ale dziecko jest dzieckiem i nie trzymajmy go w klatce, nawet takiej niewidzialnej... TO jest bardzo groźne dla jej psychiki.

Pozdrawiam.

Rocky Marciano
|

czyli z boksem nie ma problemów?

nope
|

mysle ze jest pani nadopiekuńcza, trzymanie kogoś w taki skorupie nie doprowadzi do niczego dobrego. Niestety takie jest życie, wypadki się zdarzają, ale ograniczanie czyichś swobód jest najgorszą rzeczą. Wnioskuję to z pani wypowiedzi, pozdrawiam.

Katarzyna
|

Kilka lat temu córka miała wypadek w domu. Wygłupiali się z tatą, on ją trzymał głową w dół i niechcący upuścił. Uderzyła głową w podłogę. Miała wówczas 5 lat. Bolała ją główka i wymiotowała. Tata natychmiast wezwał karetkę i pojechali do szpitala. Cały dzień spędziliśmy na obserwacji, ale na szczęście nic nie stwierdzono, wstrząśnienia mózgu też nie miała. Co ciekawe - wymioty ustąpiły kiedy pojawiłam się w szpitalu. Widać psychika robi swoje. Dziś ma w szkole, gdy wychodzili z klasy do domu, kolega uderzył ją w oko. I pewnie znowu czeka nas wizyta u lekarza, chociaż proszę, by unikała niebezpiecznych sytuacji. Wystarczyłoby, gdyby zaczekała aż wszyscy wyjdą. W szkole to koszmar. Dzieci biegają jak szalone, a ja przecież fizycznie tam z nią być nie mogę.

Gość
|

Czyli jak nie utraci się przytomności to nie ma żadnego problemu?