OSTRY BRZUCH: przyczyny, objawy i leczenie tzw. ostrego brzucha

2014-03-03 10:06 Monika Majewska

Ostry brzuch to stan, który zwykle jest charakterystyczny dla ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, lecz może wskazywać także na wiele innych chorób. Niezależnie od tego, co jest jego przyczyną, wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, gdyż stanowi zagrożenie dla życia. Jakie są przyczyny objawy ostrego brzucha? Jak przebiega leczenie tego rodzaju schorzenia?

Ostry brzuch to zespół objawów, który jest charakterystyczny dla szeregu schorzeń chirurgicznych, internistycznych i ginekologicznych. Stan ten wymaga jak najszybszej interwencji chirurgicznej, gdyż stanowi zagrożenie dla życia.

Ostry brzuch – przyczyny

Przyczyny ostrego brzucha można podzielić na: 

1. chirurgiczne

 • zapalenie (np. choroby zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego)
 • niedrożność (np. jelit, kolka żółciowa)
 • niedokrwienie (np. w wyniku skrętu narządu trzewnego)
 • perforacja (np. wrzodu, uchyłku jelita)

2. niechirurgiczne

 • schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. niedokrwienie mięśnia sercowego)
 • schorzenia układu pokarmowego (np. zapalenie wątroby, błony śluzowej żołądka)
 • układ moczowo-płciowy (np. zakażenie dróg moczowych)
 • układ nerwowy (np. wiąd rdzenia)
 • układ endokrynny (np. cukrzyca)
 • schorzenia metaboliczne (np. mocznica)
 • choroby zakaźne (np. półpasiec)

3. ginekologiczne

 • ciąża pozamaciczna
 • torbiel jajnika
 • ból owulacyjny
 • endometrioza
 • zapalenie jajowodów

Ostry brzuch – objawy

Podstawowym objawem „ostrego brzucha” jest twardy, silnie napięty i wzdęty brzuch, w obrębie którego zlokalizowany jest ból. Może to być ból ciągły, który zwykle jest przypisywany stanom zapalnym, lub mieć charakter kolkowy, który jest charakterystyczny dla niedrożności. Może mieć on różny początek (nagły lub narastający), a także stopień nasilenia. Ponadto może utrzymywać się na stałym poziomie, a także zmniejszać się lub narastać, jak również przemieszczać się (jest to charakterystyczne dla zapalenia wyrostka robaczkowego). 

Ponadto dochodzi do zatrzymania perystaltyki jelit (tzw. cisza w brzuchu), wymiotów, zaburzeń oddychania i podwyższenia temperatury ciała. Wyczuwalne jest przyspieszone tętno, zauważalne są bladość skóry, zimne czoło i dłonie.

Ostry brzuch – diagnostyka

W celu rozpoznania przyczyny ostrego brzucha, konieczny jest wywiad lekarski. Jeśli to możliwe, chory powinien określić lokalizację bólu, jego charakter  i początek. Należy także określić, jaki jest stopień nasilenia bólu. Przy postawieniu diagnozy pomocne są także badania krwi oraz RTG i USG jamy brzusznej. 

Ostry brzuch – leczenie

Ostry brzuch zwykle wymaga interwencji chirurga i otwarcia jamy brzusznej.

Ważne

Jeśli chory skarży się na tzw. ostry brzuch, nie należy podawać mu jedzenia lub picia oraz leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one zakłócić obraz choroby, a w konsekwencji opóźnić lub uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lekarz
|

"nie należy podawać mu jedzenia lub picia oraz leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one zakłócić obraz choroby, a w konsekwencji opóźnić lub uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy"
Chyba ktoś sobie żarty robi?! Wciskacie ciemnote pacjentom. Podanie leków p/bólowych jest najczęstrzą rzeczą w trakcie diagnostyki czy jest to ból kolkowy który zostawiami do leczenia lekami, czy nie ustępujący i trzeba pacjenta operować.... piszecie bzdury, wyssane z palca i czasów prehistortycznych.

magda
|

Proponuje usg dopochwowe i tomografie bucha. Mam takie same dolegliwosci i aktuanie jestem na oddziale gin w szpitalu.

Katarzyna
|

Musisz iść do lekarza. Niech zrobią usg brzucha, zbadają brzuch palpacyjnie. Bez tego się nie obejdzie. Czy ten ból pojawia się nagle, jest związany ze zbliżającym się okresem, migreną (migrena brzuszna). To tylko kilka możliwości, a trzeba dokonać różnicowania, postawić diagnozę. Sama wiesz, że przyczyn może być wiele. Mnie brzuch boli na wiele sposobów. Kiedy miałam problem z bakteriami Helicobacter Pylori, to ból był usytuowany w nadbrzuszu, był mocny i świdrujący. Przy migrenie bolał, ale był to raczej ból stłumiony. A może masz inne objawy - dziwny smak w ustach, odbijanie, odruch wymiotny (cofanie się treści pokarmowej), może zmienne trawienie? Sama sobie na to nie odpowiesz i na forum nie szukaj odpowiedzi, bo musisz zostać ZBADANA. Życzę wyzdrowienia i obyś trafiła na tak dokładną lekarkę jak ja.

BenjaminMansit
|

Mam podobne objawy jak ~ania. Ból, który wyrywa ze snu. Stan ten trwa od 2 do 4 godzin. Początkowo wydawało się, że główna lokalizacja bólu występuje w okolicach wątroby (po prawej stronie tuż pod żebrami). Nie znalazłem wspólnego mianownika dla występowania tych dolegliwości. Nie jest to bowiem ani szczególny typ pokarmów, ani alkohol. Bóle pojawiają się z różną częstotliwością. Czasem co noc, a czasem co drugą lub co trzecią. Dziwne, że objawy nie występują w ciągu dnia. Lekarz POZ wstępnie stwierdził chorobę refluksyjną, lecz przekazał również skierowanie do poradni gastrologicznej, celem przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań. Czy ktoś miał lub ma podobne objawy? Jak sobie radzicie z bólem. Dodam, że przed wizytą u lekarza, nie pomagała No-spa, Espumisan, krople żołądkowe. lekarz POZ przepisał mi natomiast: Mesopral, Metoclopramid i Spasmolinę. Chwilowo objawy ustąpiły, lecz pojawiły się dzisiejszej nocy :(

ania
|

Witam , od 3 dni mam pewien problem i chciała bym prosić o radę.Od 3 dni mam ostre narastające bóle brzucha nasila się on najczęściej w nocy i bolo strasznie przez kilka godzin, rano przestaje.zauważyłlam że gdy boli to brzuch jest twardy i strasznie wzdęty. Ból jest często promieniujący ,narastający czasem ma charakter kolkowy, wczoraj w nocy bolał mnie tak strasznie ,miałam nudności a gdy zwymiotowałlam to ból natychmiast ustapił,dzisiejszej nocy bolał mnie mniej a w chwili obecnej pobolewa od czasu do czasu.Nie wiem co to może być