MĘSKA PŁODNOŚĆ – co jeść, by poprawić jakość NASIENIA

2012-03-22 14:10 Natasza Socha-Chyrzyński

Amerykańscy naukowcy od lat badają wpływ pożywienia na płodność mężczyzn. Jak się okazuje, to co jemy, ma ogromny wpływ na jakość spermy.

Międzynarodowa grupa badaczy z Harvard School of Public Health, Uniwersytetu w Rochester oraz Uniwersytetu w Murcia w Hiszpanii przeprowadziła analizę danych pochodzących z Badania Młodych Mężczyzn przeprowadzonego przez Uniwersytet w Rochester. Dane pochodziły od mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, którzy wypełniali ankiety dotyczące ich stylu odżywiania. Naukowcy porównywali spermę mężczyzn, których dieta była bogata w czerwone mięso oraz ziarna oczyszczone oraz tych, którzy spożywali duże ilości ryb, warzyw i produktów razowych. Jak się okazało ten drugi rodzaj diety wiązał się się z większą ruchliwością plemników.

Tłuszcze trans – im ich więcej, tym mniej plemników

Nadmiar szkodliwych tłuszczów trans - obecnych np. w chipsach, kupnych ciastkach, fast-foodach - powoduje niższą koncentrację plemników w spermie. Dieta bogata w ten rodzaj kwasów tłuszczowych oznaczała również wyższy poziom tłuszczów trans w samej spermie oraz w osoczu nasienia.
Aby zwiększyć ruchliwość plemników lekarze zalecają dodatkowo jeść produkty bogate w cynk, selen, karnitynę, a także witaminy C i E. Udowodniono również, iż otyli mężczyźni produkują nasienie gorszej jakości. Negatywny wpływ na plemniki ma palenie papierosów oraz  nadużywanie alkoholu.

BADANIE SPERMY - oglądaj na fokus.tv >>

Wątróbka i orzechy – polepszają jakość spermy

Podobno nie ma nic lepszego niż pokłady witaminy A zawartej w wątrobie. Mężczyźni którzy jedzą wątróbkę są bardziej aktywni seksualnie, a jakość ich spermy jest dużo lepsza. Podobne działanie ma surówka z sałaty czerwonolistnej z dodatkiem posiekanej marchwi. Doskonałe są również orzechy brazylijskie, które zawierają duże ilości selenu - minerału wpływającego na poprawę jakości nasienia, czyniąc je dużo zdrowszym. Selen wpływa też na sprawność i szybkość poruszania się plemników.

Uwaga! To obniża jakość nasienia

  • Wysoka gorączka zmniejsza liczbę plemników, a także ich zdolność do zapłodnienia jajeczka. Niekorzystne są również różnego rodzaju infekcje, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, a także zapalenie nerek, jąder, prostaty i anemia
  • Spermie szkodzą niektóre rodzaje leków: np. przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe
  • Naukowcy dowiedli też, że plemniki nie lubią zbyt obcisłych spodni, ani zbyt wysokiej temperatury. Problemy z płodnością mają częściej panowie nie uprawiający sportu i preferujący siedzący tryb życia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika Raczyńska
|

Cześć, jako osoba która ma nie lada doświadczenie w staraniach o dziecko, zachęcam do w miarę regularnego sprawdzenia płodności mężczyzn w domu. Jest na rynku kilka testów nasienia

Papillon de Nuit
|

Cześć,
od 5 lat staramy się o dziecko, żona jest zdrowa ja mógłbym zapładniać kobiety przez samo przebywanie z nimi - to nie moje słowa. Jednakże problem leży w selenie i cynku nadmierna ilość, niedobór ? Kto zna dokładne wskazania mojego organizmu ?? Mam hiperspermię, w ejakulacie mam 11 ml po 3 dniach nie kochania się. 41% zdrowych plemników, ruchliwość 80%. Problem ?? Acha In Vitro i strzykawa nie zadziałały... Brak konfilktu grup krwi. 183 cm wzrostu / 79 Kg. Acha, mam już jedno dziecko. Werdykt ?

Tatianka
|

Mój mąż też stosował Navitin i szczerze to również bardzo nam pomógł. Jednak nie tylko to miało wpływ na moją ciąże bo po roku starań byłam już zdemotywowana i straciłam nadzieję. Za naradą teściowej poszłam do psychoterapeutki i zapisałam się na jogę, aby zmienić swoje nastawienie i uspokoić ducha. Z mojej strony to naprawdę miało wpływ na łatwiejsze zajście w ciąże. Kochane nie stresujące się nieudanymi próbami, jeśli będziecie spokojne duchem, wasze ciało również zmieni swoje nastawienie.

Szczęśliwa
|

Mój mąż i ja od kilku lat odżywiamy się zdrowo i dość regularnie chodzimy na siłownie, a wyniki jego nasienia i tak były słabe… Więc w naszym przypadku to żadne rozwiązanie. Rok temu zdecydowaliśmy się na dziecko i mieliśmy problem, dopóki nie poszliśmy do lekarza. Na szczęście zalecił mężowi kurację navitinem. Oczywiście kupiliśmy i wstępne wyniki pokazały dużą poprawę żywotności i ruchliwości nasienia! I tym sposobem jestem w trzecim miesiący ciąży 

Peterka
|

przede wszystkim oczyszczenie jelita u kobiet i mężczyzn Jedni i drudzy
grzeszą ...być może także na męski spadek plemników Wpływają hormony kobiece w pożywieniu To 1/2 kobiet ma z tym w zyciu jakieś problemy I ok 60-% mężczyzn Brak selenu ,cynku,krzemu siarki.....ale też
ważne nie tylko by kogoś urodzić Ale by zachować zdrowe potomstwo I matka zdrowie Ato już schodzi na drugi plan

miłka
|

Zgadzam się, że zdrowa dieta to podstawa, tylko sztuka wytrwać we właściwym komponowaniu posiłków. Mój mąż jest często w delegacji, więc posiłki je różnie... Z kolei jak tylko jedna osoba o to dba, to tak jakbyście w połowie się starali :)

klara
|

Preparaty witaminowe na pewno wzbogacają dietę naszych panów tym bardziej, że oni teraz rzadko kiedy jedzą regularnie i rzadko kiedy zdrowo – praca, praca, praca i stres..Jednak mój mąz zgodził sie przyjmowac taki suplement- dokładnie
Fertimen , i teraz z utęsknieniem oczekujemy potomka :) Mam nadzieje ze skutecznie sie ten suplement do tego przyczyni :)

Paula JACH, W-wa
|

ZDECYDOWANIE POLECAM SPOŻYCIE PRODUKTU O NAZWIE GLUKOZA NATURALNA:
Będzie wtedy w organizmie więcej tej energii od środka. Musimy przecież wzmacniać swój układ odpornościowy. Warto i to się sprawdza od zaraz. A energii potrzeba każdemu; duuuużo.

NASZ ORGANIZM ODZYSKUJE TJ. POZYSKUJE TĘ ENERGIĘ Z: ryżu, wszystkich kasz, warzyw strączkowych, a więc z fasoli, grochu oraz z soczewicy, również ze wszystkich owoców i pozostałych warzyw.

NAJWIĘKSZĄ JEDNAK KONCENTRACJĘ UZYSKUJEMY W STRUKTURZE ŻYWIENIOWEJ, JAKĄ STANOWIĄ: CHLEB TYPU KR-IRL, CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL, CHLEB NA OTYŁOŚĆ-IRL oraz tzw. CHLEB NA CUKRZYCĘ-IRL, jak również; CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL. Kolejne przepisy to: CHLEB NA MENOPAUZĘ/ANDROPAUZĘ-IRL, CHLEB RYŻOWY-IRL, CHLEB ANTYNOWOTWOROWY-IRL, CHLEB NA NADCIŚNIENIE-IRL, a także CHLEB NA PAMIĘĆ/KONCENTRACJĘ-IRL.

TAKIE ODŻYWIANIE NIE JEST DROGIE, A WRĘCZ WYJĄTKOWO TANIE: koszt 1 szt. mini chlebka to 15-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł. Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB TYPU KR-IRL (także pozostałe odmiany), zapewnia uczucie sytości przez 4-5 godz. Eliminuje skutecznie tzw. wilczy głód, gwarantując przy tym odżywienie biologicznie wzorcowe. Konsumujemy zatem tzw. NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU, niezbędne w diecie człowieka. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec warto.