Męska płodność – co jeść, by poprawić jakość NASIENIA

2012-03-22 14:10
MĘSKA PŁODNOŚĆ – co jeść, by poprawić jakość NASIENIA
Autor: thinkstockphotos.com Amerykańscy naukowcy od lat badają wpływ pożywienia na płodność mężczyzn.

Amerykańscy naukowcy od lat badają wpływ pożywienia na płodność mężczyzn. Jak się okazuje, to co jemy, ma ogromny wpływ na jakość spermy.

Międzynarodowa grupa badaczy z Harvard School of Public Health, Uniwersytetu w Rochester oraz Uniwersytetu w Murcia w Hiszpanii przeprowadziła analizę danych pochodzących z Badania Młodych Mężczyzn przeprowadzonego przez Uniwersytet w Rochester. Dane pochodziły od mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, którzy wypełniali ankiety dotyczące ich stylu odżywiania. Naukowcy porównywali spermę mężczyzn, których dieta była bogata w czerwone mięso oraz ziarna oczyszczone oraz tych, którzy spożywali duże ilości ryb, warzyw i produktów razowych. Jak się okazało ten drugi rodzaj diety wiązał się się z większą ruchliwością plemników.

Tłuszcze trans – im ich więcej, tym mniej plemników

Nadmiar szkodliwych tłuszczów trans - obecnych np. w chipsach, kupnych ciastkach, fast-foodach - powoduje niższą koncentrację plemników w spermie. Dieta bogata w ten rodzaj kwasów tłuszczowych oznaczała również wyższy poziom tłuszczów trans w samej spermie oraz w osoczu nasienia.
Aby zwiększyć ruchliwość plemników lekarze zalecają dodatkowo jeść produkty bogate w cynk, selen, karnitynę, a także witaminy C i E. Udowodniono również, iż otyli mężczyźni produkują nasienie gorszej jakości. Negatywny wpływ na plemniki ma palenie papierosów oraz  nadużywanie alkoholu.

Wątróbka i orzechy – polepszają jakość spermy

Podobno nie ma nic lepszego niż pokłady witaminy A zawartej w wątrobie. Mężczyźni którzy jedzą wątróbkę są bardziej aktywni seksualnie, a jakość ich spermy jest dużo lepsza. Podobne działanie ma surówka z sałaty czerwonolistnej z dodatkiem posiekanej marchwi. Doskonałe są również orzechy brazylijskie, które zawierają duże ilości selenu - minerału wpływającego na poprawę jakości nasienia, czyniąc je dużo zdrowszym. Selen wpływa też na sprawność i szybkość poruszania się plemników.

Uwaga! To obniża jakość nasienia

  • Wysoka gorączka zmniejsza liczbę plemników, a także ich zdolność do zapłodnienia jajeczka. Niekorzystne są również różnego rodzaju infekcje, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, a także zapalenie nerek, jąder, prostaty i anemia
  • Spermie szkodzą niektóre rodzaje leków: np. przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe
  • Naukowcy dowiedli też, że plemniki nie lubią zbyt obcisłych spodni, ani zbyt wysokiej temperatury. Problemy z płodnością mają częściej panowie nie uprawiający sportu i preferujący siedzący tryb życia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.