Badanie nasienia - co wynika z badania spermy

Badanie nasienia pozwala sprawdzić jakość, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla wielu mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, tania i pozwala szybko wykryć m.in. przyczynę niepłodności.

Seminogram, czyli badanie nasienia
Autor: Thinkstockphotos.com Seminogram, czyli badanie nasienia

Spis treści

  1. Badanie nasienia pozwala wykryć ilość i jakość plemników w spermie:
  2. Badanie nasienia pozwala wykryć stany zapalne narządów rozrodczych mężczyzny
  3. Badanie nasienia nie musi być krepujące

Pobranie męskiego nasienia do badań powinno nastąpić po 3-5-dniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Wielu mężczyznom - mimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków - to badanie wydaje się krępujące, ponieważ wymaga masturbacji i wytrysku "na zawołanie". Jadnak badanie spermy jest naprawdę niezastąpione podczas diagnostyki niepłodności.

Pobieranie nasienia nie jest bolesne.

Badanie nasienia pozwala wykryć ilość i jakość plemników w spermie:

  • oligozoospermia – obniżona liczba plemników w ejakulacie, czyli jednorazowej dawce spermy podczas wytrysku (<20 mln/ml)
  • astenozoospermia – nieprawidłowa ruchliwość plemników (<50% plemników klasy A i B lub <25% klasy A)
  • teratozoospermia – nieprawidłowa budowa plemników (<30% prawidłowo zbudowanych)
  • azoospermia – brak plemników w ejakulacie
  • hipospermia – brak właściwej objętości ejakulatu, czyli co najmniej 2,0 ml
  • aspermia – brak ejakulatu

Badanie nasienia pozwala wykryć stany zapalne narządów rozrodczych mężczyzny

badaniu nasienia możliwe jest również wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym świadczy obecność leukocytów (krwinek białych) i rozpoznanie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest pokrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi) . Jeżeli wynik badania nasienia jest nieprawidłowy, należy je powtórzyć po około 3 miesiącach. W przypadku ponownych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i leczenie pod kontrolą lekarza androloga

Badanie nasienia nie musi być krepujące

Mężczyźni mogą nie czuć się komfortowo podczas pobierania nasienia do badania. Warto jednak wiedzieć, że w klinikach są specjalnie przygotowane intymne pokoje. Istnieje także opcja pobrania nasienia w domu, jednak wtedy w ciągu około pół godziny powinno zostać ono w sterylnym pojemniczku dostarczone do laboratorium, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, zbliżonej do temperatury ciała.

Warto wiedzieć

Na badanie nasienia nie trzeba mieć skierowania

Żadne skierowanie od lekarza nie jest wymagane, by wykonać badanie nasienia, wystarczy zgłosić się do placówki, która świadczy takie usługi medyczne, jak chociażby klinika leczenia niepłodności, czy laboratorium medyczne.

miesięcznik "M jak mama"