Męski orgazm - co się dzieje z ciałem mężczyzny podczas orgazmu

2019-03-28 15:36

Męski orgazm jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Erekcja, wytrysk nasienia i orgazm u mężczyzny na ogół występują wspólnie. Zdarza się jednak wytrysk bez orgazmu, wytrysk bez erekcji, orgazm bez erekcji, orgazm bez ejakulacji, a nawet wytrysk wsteczny (do pęcherza moczowego).

Co to jest orgazm - co się dzieje z ciałem mężczyzny podczas orgazmu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Męski orgazm - objawy orgazmu
  2. Męski orgazm - jak wygląda?
  3. Męski orgazm - fazy orgazmu
  4. Męski orgazm - jak go osiągnąć?
  5. Męski orgazm - jak go wzmocnić?

W porównaniu do kobiet zakres form stymulacji seksualnej, prowadzących do orgazmu, jest dużo mniejszy, gdyż podstawową formą jest stymulacja penisa. U wielu mężczyzn intensywność przeżyć jest największa tuż przed wytryskiem, a sam orgazm jest obojętny lub nawet drażniący. U innych mężczyzn najsilniejsze są doznania podczas wytrysku.

Istnieje pogląd, że orgazm u kobiet jest nabyty, u mężczyzn – dany naturalnie, ale, o ile w przypadku kobiet jest to prawda, to w przypadku mężczyzn jest to tylko półprawda. Jak twierdzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, pełnia przeżyć w męskim orgazmie również wymaga czasu.

Od czego powinien zacząć się wieczorny seks? Ciekawa zasada seksuologów

Męski orgazm - objawy orgazmu

Z punktu widzenia biologii orgazm to stan najwyższej ekstazy trwający od kilku do kilkudziesięciu sekund, któremu towarzyszy szereg reakcji fizjologicznych – niektóre z nich są wspólne dla kobiet i mężczyzn, inne u obu płci wyglądają inaczej.

Objawy orgazmu u mężczyzn (ale i u kobiet) to:

  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • przyspieszony oddech,
  • zaróżowienie ciała,
  • mimowolne skurcze mięśni,
  • wydawanie ekstatycznych westchnień lub okrzyków (nie u każdego).

Odczucia związane z przeżywaniem orgazmu to skutek uboczny pobudzania receptorów nerwowych znajdujących się w najbardziej erogennych strefach ciała: przede wszystkim w okolicach genitaliów. Istnieją jednak przypadki, w których bezpośrednia stymulacja nie jest konieczna do osiągnięcia orgazmu – mogą go wywołać też erotyczne sny i fantazje, choć zdarza się to raczej rzadko.

Czytaj też: O czym świadczą polucje nocne?

Po orgazmie mężczyźni odczuwają błogi spokój, rozluźnienie, niekiedy senność. Reakcja ta ma związek z wyrzutem hormonów podczas szczytowania: oksytocyny, prolaktyny, a także endorfin, których wpływ na organizm przypomina działanie morfiny (stąd ich nazwa potoczna: „endogenne morfiny”).

Ważne

Uwaga! Wyniki najnowszych badań pokazują, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, reakcje te wcale nie muszą przebiegać w 4 fazach.

Męski orgazm - jak wygląda?

W przypadku 90% mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych.

Mężczyznę pobudza sam widok ciała partnerki lub jej dotyk. Penis sztywnieje, unosi się nad kość łonową, napletek odsłania żołądź, która powiększa się i ciemnieje. Następuje erekcja. W zależności od pobudzania może utrzymywać się długo na tym samym poziomie lub zmniejszać się i zwiększać.

Czytaj też:

Na klatce piersiowej i w dole brzucha zwykle pojawia się rumieniec, który stopniowo obejmuje szyję i twarz. Dochodzi do wytrysku. Wypływ spermy sprawia, że cewka moczowa i zwieracze odbytu kurczą się rytmicznie. Po szczytowaniu członek wiotczeje, mężczyznę ogarnia senność. Niebawem jednak może być gotów do kolejnego aktu.

Męski orgazm - fazy orgazmu

  • Faza podniecenia

Stopniowo postępuje erekcja członka, narasta napięcie mięśni brzucha i mięśni międzyżebrowych. W wyniku skrócenia powrózka nasiennego częściowo unoszą się jądra. Zdecydowanie przyspiesza oddech, akcja serca, zwiększa się ciśnienie krwi. U części mężczyzn widoczna jest erekcja brodawek sutkowych.

  • Faza plateau

Na skórze, najpierw na podbrzuszu, pojawia się rumieniec, następuje dalszy wzrost napięcia mięśniowego, przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia. Następują skurcze mięśni międzyżebrowych, zwiększa się obwód członka przy krawędzi żołędzi, niekiedy zmienia się jego barwa, średnio o 50 proc. powiększają się jądra, unoszą się wysoko ku kroczu. Pojawia się wydzielina, która może zawierać plemniki.

  • Faza orgazmu

Zwiększa się rumieniec na ciele, pojawiają się skurcze grup mięśniowych, wzrasta częstotliwość oddechu, akcji serca, ciśnienie krwi. W cewce moczowej członka występują skurcze co 0,8 sek., stopniowo słabnące, co wiąże się z wypychaniem nasienia na zewnątrz. Początkowe porcje spermy mogą być wyrzucane na odległość 30 – 60 cm, jeśli członek nie znajduje się w pochwie.

  • Faza odprężenia

Ustępuje erekcja brodawek sutkowych, wysypka, napięcie układu mięśniowego. Do normy wraca oddychanie, ciśnienie, akcja serca. Członek zmniejsza się, jądra opadają do worka mosznowego.

Męski orgazm - jak go osiągnąć?

Orgazm można osiągnąć nie tylko na drodze tradycyjnego stosunku seksualnego. Istnieje wiele rodzajów stymulacji, które prowadzą do intensywnego odczuwania przyjemności.

Orgazm może być wywołany poprzez:

I wiele innych technik seksualnych.

Zobacz też:

Męski orgazm - jak go wzmocnić?

Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie stosunku i zintensyfikowanie męskich doznań w czasie stosunku, a finalnie i jego orgazmu. Należą do nich:umiejetne

  • namiętne fellatio
  • zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla wokół członka w chwili szczytowania
  • przyciągniecie jego bioder ku sobie i mocne wciągnięcie członka do środka przy użyciu siły mięśni Kegla tuż przed orgazmem
  • rytmiczne napinanie mięśni Kegla, gdy penis wchodzi w ciebie i rozluźnianie, gdy się wycofuje - tuż przed wytryskiem skurcze powinny być maksymalnie szybkie i mocne, tak, aby ruch mięśni przypominał falowanie
  • umiejętne pieszczoty męskiego punktu rozkoszy - punktu G - tuż przed orgazmem (niedoświadczonym partnerom może jednak nie sprawić przyjemności)
Warto wiedzieć

Według raportu "Seksualność Polaków 2017", przygotowanego przez prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego, 40 procent mężczyzn sądzi, że partner, który ma kłopoty z utrzymaniem erekcji jest niepełnowartościowy. Podobnego zdania jest 31 procent kobiet, a 30 procent przedstawicieli obu płci ani się zgadza, ani nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Być może jest to powodem, dla którego 71 procent Polaków uważa, że nie ma nic złego w stosowaniu leków na poprawę sprawności seksualnej. A co z kobietami? 20 procent ankietowanych odpowiedziało, że partnerka, która ma trudności z osiągnięciem orgazmu jest niepełnowartościowa - to zdanie podziela 24 procent mężczyzn i 17 procent kobiet.