Upławy: o czym świadczy kolor wydzieliny z pochwy?

2019-09-27 11:25 Materiał partnerski Monika Majewska

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona barwa śluzu zwykle wskazuje na jedną z infekcji miejsc intymnych, jednak może być także objawem poważniejszych chorób, np. raka szyjki macicy. Sprawdź, o czym świadczy kolor wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy, często błędnie określana także jako upławy, jest objawem fizjologicznym i świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest mlecznobiała lub przezroczysta, bezwonna i o konsystencji białka jaja kurzego. Każde odstępstwo od normy, tj. zmiana koloru, a także zapachu i konsystencji śluzu, wskazuje na upławy. Jeśli więc na bieliźnie pojawi się biała, szara, żółtozielona, brązowa albo zabarwiona ropą lub krwią wydzielina z pochwy, należy zgłosić się do ginekologa, ponieważ upławy zwykle wskazują na jedną z wielu chorób miejsc intymnych.

O czym świadczą białe upławy?

Biała, przypominająca twarożek lub zsiadłe mleko i bez wyraźnego zapachu wydzielina z pochwy świadczy o infekcji grzybiczej. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Narastają one zwykle po stosunku lub przed miesiączką.

Białe upławy w ciąży również wskazują na zakażenie drożdżakami.

Warto spróbować
Gynoxin Optima packshot

Autor: Recordati Polska Sp z o.o

materiał partnera

W przypadku grzybiczego zapalenia pochwy i sromu skutecznym sposobem na pokonanie infekcji jest stosowanie leku Gynoxin® OPTIMAzgodnie z zaleceniem zawartym w ulotce. Jeżeli jednak infekcja nie ustępuje lub objawy nasilają się – konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który indywidualnie dobierze sposób leczenia.

3 fakty o leku Gynoxin® OPTIMA:

  • Nie tylko usuwa objawy infekcji intymnej - świąd, pieczenie, upławy – ale też ją leczy1
  • Tylko 3 dni kuracji - aplikacja raz na dobę2
  • Skuteczność potwierdzona badaniami3,4,5,6

GYN/2019-10/37

  1. Hainer BL, Gibson MV. Am Fam Physician 2011;83(7):807-15
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynoxin® OPTIMA zatwierdzona dnia 17.07.2017 Wskazania do stosowania: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Odnosi się wyłącznie do okresu stosowania leku.
  3. Munoz Reyes JR, et al. Ginecol Obstet Mex; 2002;70:59-65
  4. Scienza G, et al. G Ital Ost Gin 1987;9(9):758-60
  5. De Cecco L, et al. Int J Drug Ther 1988; 5 (4): 296-301
  6. Sartani A, et al. Riv Ost Gin Perin 1988;3(2):184-9

Szara wydzielina z pochwy - jakiej choroby to objaw?

Wodniste, szare upławy, o nieprzyjemnym, rybim zapachu świadczą o infekcji bakteryjnej która zwykle przebiega także z świądem i podrażnieniem, rzadziej zaczerwienieniem i obrzękiem, miejsc intymnych.

Ważne

O czym świadczą ropno-śluzowe upławy?

Ropne upławy o konsystencji śluzu mogą być oznaką chlamydiozy. W przebiegu choroby nieprawidłowej wydzielinie z pochwy mogą towarzyszyć: pieczenie podczas oddawania moczu, bóle okolicy lędźwiowej, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego.

O czym świadczą żółtozielone upławy?

Żółtozielone, pieniste, o nieprzyjemnym, ostrym zapachu upławy są oznaką zakażenia rzęsistkiem pochwowym. W przebiegu infekcji mogą pojawić się także bolesność, zaczerwienienie i obrzęk sromu i pochwy. Ból może pojawić się także podczas oddawania moczu i stosunków płciowych.

Zielona wydzielina z pochwy o żółtym odcieniu może być również objawem nadżerki. Wówczas zapach wydzielanego śluzu jest nieprzyjemny, odczuwalne są pieczenie i swędzenie sromu. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się krwawienia kontaktowe, ból podczas stosunku, bóle brzucha czy plamienia międzymiesiączkowe.

Wodniste, żółtawe lub zielonkawe (często podbarwione krwią) upławy mogą wskazywać także na zanikowe zapalenie pochwy, które ponadto objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem warg sromowych. Ze schorzeniem zwykle zmagają się kobiety w okresie menopauzy lub mające niski poziom estrogenów.

Różowe upławy - czego to objaw?

Różowe upławy to wydzielina z pochwy lekko zabarwiona krwią. Przyczyną może być owulacja, ponieważ podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa, mogą pęknąć także okoliczne naczynka krwionośne, które zabarwiają śluz. Różowe upławy można zauważyć także na początku ciąży - wówczas plamienie jest wynikiem implantacji zarodka. Jeśli nie towarzyszą im dokuczliwe objawy (np. bóle jajników), nie ma powodów do niepokoju. W przeciwny razie należy zgłosić się do lekarza, by wykluczyć nadżerkę, polip szyjki macicy, bądź zaburzenia hormonalne.

To ci się przyda

Wydzielina z pochwy z krwią

Wodniste i krwiste upławy o silnie cuchnącej woni mogą wskazywać na ciało obce (np. fragment papieru toaletowego, tamponu lub wkładki dopochwowej) w pochwie. Mogą być również objawem raka sromu, pochwy lub szyjki macicy. Poza tym wydzielina z pochwy z domieszką krwi może świadczyć o ww. zanikowym zapaleniu pochwy.

Brązowa wydzielina z pochwy - na jakie choroby może wskazywać?

Brązowe lub brunatne upławy to wydzielina z pochwy mocno zabarwiona krwią, która może wskazywać na nadżerkę, raka szyjki macicy, polipy i mięśniaki. Jeśli jednak upławy pojawiają się regularnie, w okresie owulacji, i nie towarzyszą im objawy, takie jak np. ból jajników, pieczenie czy świąd pochwy i sromu, nie ma powodów do niepokoju.

Z kolei brązowe upławy u kobiet w ciąży mogą być konsekwencją implantacji zarodka, a tym samym jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli jednak zawierają widoczne skrzepy występujące łącznie ze skurczami macicy, mogą być pierwszym objawem poronienia.

Ważne

Upławy z zwartością stolca

Upławy z zwartością stolca sugerują przetokę z przewodem pokarmowym, która może być powikłaniem po porodzie, operacji w obrębie miednicy lub zapalnych chorób jelita grubego.

Nazwa produktu leczniczego: Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Postać farmaceutyczna: Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
natalia20001408
|

Czasem okres może być właśnie ciemnobrązowy, szczególnie na początku miesiączkowania

Kaja 212
|

Witam.. Miesiaczka skonczyla MI sie 10 pazdziernika. 14bys stosunek od jakis 3 dni Mam lekko brazowe plamienia. A dzis to plamienie jest jakby lekko brazowa we lekko jasno rozowe z malymi niteczkami krwi pojawiaja sie one jak ide sie zalatwic sa na papierze Lecz mocz jest czysty.Co to moze oznaczac

nieznajoma123
|

A co może oznaczać że tak brzydko napisze sraczkowaty kolor śluzu?

Klara123
|

Leci mi wydzielina brozowa z pochwy troche sie przestraszylam czytajanc to wszystko bylo pisane o raka macicy a ja mam tylko 18 lat czy to mozliwe tez u mnie takie choroby

Lily
|

Martyna, myślę, że jeśli wydzielina pojawia się mniej więcej co miesiąc to możliwe, że zaczyna ci się okres :) W razie czego możesz zapisać się do ginekologa na wizytę kontrolną jeśli obawiasz się, że coś jest nie tak, ale moim zdaniem nie ma powodów do niepokoju :)

Martyna
|

Mam 12 lat i jeszcze nie mam miesiączki ale od kilku miesięcy regularnie mniej więcej co miesiąc mam brązową wydzielinę dzisiaj najpierw była ciemna później jasne następnie 1 raz lekko różowa i znowu jasno brązowa . Obawiam się ze to coś poważnego . Proszę o odpowiedź

anita1823
|

Mam brązowe upławy, towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, pojawily sie u mnie po pierwszym stosunku, co to moze byc?

qwertyu
|

Mam 15 lat i żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu, towarzyszy temu również pieczenie, co to może być, bardzo się obawiam??

Sylwia
|

o odbytym stosunku z jednorożcem

Hania
|

Dołączam się do pytania. Mam to samo (nie mam jeszcze okresu)