Jak uniknąć nawrotu grzybicy pochwy?
Jeśli, mimo poprawnego leczenia, grzybica powraca co parę tygodni czy miesięcy, wypróbuj nasze sposoby.
Ogranicz ryzyko zakażenia podczas uprawiania seksu
Nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów może być partner seksualny. Siedliskiem zarazków bywa przestrzeń pod napletkiem, skąd przedostają się do pochwy w trakcie zbliżenia. Dlatego przed stosunkiem oboje partnerzy powinni dokładnie umyć okolice intymne. Zabieg ten należy wykonać także po zbliżeniu, kobieta powinna też oddać mocz – dzięki temu część drobnoustrojów zostanie spłukana i usunięta. Dobrym zabezpieczeniem jest prezerwatywa – absolutnie niezbędna w sytuacji, gdy partner nie jest stały.
foto: Photos.com
W czasie miesiączki często zmieniaj podpaski i tampony
Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed i po ich włożeniu. Nawet jeśli są bardzo chłonne, gromadzi się w nich wydzielina miesiączkowa wraz z bakteriami. Podpaski zmieniaj co 2-4 godziny w pierwszych dniach i co 4-6 godzin w pozostałe dni. Tampony wymieniaj średnio co 4 godziny. Rzadko zmieniane tampony mogą spowodować stan zapalny, nadmierną suchość pochwy. Jeśli używasz tamponów i chcesz pływać w czasie miesiączki – po wyjściu z wody musisz szybko wymienić tampon, by nie dopuścić do podrażnienia lub zakażenia.
foto: Photos.com
Noś przewiewną bieliznę z naturalnych włókien
Odpowiednia bielizna zapobiegnie powstawaniu wilgoci w okolicy krocza. A jeśli masz skłonność do infekcji dróg moczowo-płciowych , zrezygnuj ze stringów, bo zwiększają ryzyko uszkodzenia naskórka, a to sprzyja zakażeniom. Poza dniami miesiączki śpij bez majtek. Zapewni to lepszą „wentylację” okolic intymnych.
foto: Photos.com
Używaj wyłącznie własnych przyborów higienicznych
Korzystając ze wspólnych ręczników czy gąbek, narażasz się na infekcje , gdyż bytują na nich bakterie innych osób. Ręcznik trzeba często wymieniać i prać w wysokiej temperaturze, a po użyciu dobrze wysuszyć, bo na wilgotnym szybko mnożą się grzyby i drożdżaki . I pamiętaj – nigdy nie siadaj w publicznych toaletach, chyba że użyjesz jednorazowej nakładki na deskę.
foto: Photos.com
Podmywaj się rano i wieczorem
Podmywaj się rano i wieczorem zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Ten sam kierunek zachowaj przy wycieraniu, w przeciwnym razie przeniesiesz bakterie żyjące w okolicy odbytu, które mogą być przyczyną infekcji pochwy. Podczas miesiączki podmywaj się częściej. Zapobiegnie to podrażnieniom, zakażeniom i... przykremu zapachowi. Jeśli nie możesz się umyć, wykorzystaj specjalne jednorazowe chusteczki do higieny intymnej.
foto: Photos.com
Używaj płynu do higieny intymnej
Do podmywania się stosuj tylko płyny o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego. Zwykłe mydło, nawet najdelikatniejsze, ma odczyn zasadowy, który nie służy mikroflorze pochwy. Płyny do higieny intymnej utrzymują naturalne, kwaśne pH w pochwie – chroni ono pałeczki kwasu mlekowego, a tym samym zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.
foto: Photos.com
Nie stosuj dezodorantów intymnych i zapachowych wkładek
Niektóre kobiety reagują alergicznie na dodatki zapachowe i barwniki, czego konsekwencją jest podrażnienie i świąd skóry krocza. Jednak bezzapachowe wkładki higieniczne są pożądane. Zapobiegają nie tylko zabrudzeniu bielizny, ale też wchłaniają resztki moczu oraz wydzielinę pochwową, chroniąc przed przykrym zapachem i wilgocią. Należy je zmieniać nie rzadziej niż 2–3 razy dziennie.
foto: Photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...