Test na IQ - gdzie otrzymasz rzetelny wynik? Tak mierzy się inteligencję u dzieci i dorosłych
Darmowy test IQ online to często poszukiwana forma przez wielu internautów. Jednak pozostaje pytanie jak bardzo tego rodzaju narzędzia są miarodajne i czy faktycznie pozwolą uzyskać wiedzę na temat ilorazu inteligencji? Przeczytaj dokładnie, a dowiesz się, jakie są rodzaje inteligencji i jak poziomy mierzy się w sposób profesjonalny zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Spis treści
- Czy testy IQ online są miarodajne?
- Czym jest IQ i jak powstają miarodajne testy?
- Test IQ - na czym polega? Rodzaje
- Testy inteligencji dla dzieci - jak zmierzyć IQ?
- Testy IQ dla dorosłych
- Gdzie mogę zrobić wiarygodny test IQ?
- Jaki wynik uznaje się za wysokie IQ?
- Niepełnosprawność intelektualna - jakie IQ?
Czy testy IQ online są miarodajne?
Nie, jak już zaznaczyliśmy, darmowy test IQ z wynikiem nie jest narzędziem oceniającym poziom inteligencji tak, aby otrzymane informacje mogły być dla użytkownika odpowiedzią, jakim ilorazem inteligencji dysponuje. Przede wszystkim najczęściej nie są one dostosowane do wieku, ani nie określają jaki rodzaj inteligencji jest poddany weryfikacji, gdyż nie można tego nazwać badaniem.
Czym jest IQ i jak powstają miarodajne testy?
IQ to skrót od angielskiego terminu "intelligence quotient". Natomiast zgodnie z APA, czyli American Psychological Association, IQ to wynik uzyskany w standaryzowanym teście, który ma za zadanie mierzyć zdolności poznawcze jednostki w odniesieniu do przeciętnego poziomu w populacji.
Powyższa definicja może brzmieć nieco skomplikowanie, natomiast kiedy przełożymy ją na nieco bardziej codzienny język, jej zrozumienie zdecydowanie będzie łatwiejsze. Po pierwsze mówiąc o standaryzowanym teście, mówimy, o narzędziu, które zostało opracowane przez naukowców i znormalizowane.
Normalizacja to inaczej proces tworzenia, w trakcie którego ustalane są normy pozwalające odnieść wynik jednostki do wyników grupy odniesienia. Profesjonalne testy inteligencji są przebadane statystycznie w dużej populacji, co z kolei przekłada się na jego rzetelność, czyli stabilność wyników bez względu na czynniki zewnętrzne.
Profesjonalne testy IQ mierzą zdolności poznawcze, czyli:
- rozumowanie,
- pamięć roboczą,
- logiczne myślenie,
- umiejętności werbalne i matematyczne,
- orientację przestrzenną,
- szybkość przetwarzania informacji.
Test IQ - na czym polega? Rodzaje
Internetowy test IQ może być nieco zbliżony swoją formą do profesjonalnych narzędzi, ale jedynie pod kątem tego, że od osoby biorącej w nim udział wymagane jest wykonanie danego zadania, których celem jest określenie np. szybkości reakcji. I tu podobieństwa się kończą.
Przede wszystkim testy IQ wykonywane przez psychologów są dopasowane do osoby badanej. Innymi narzędziami bada się dzieci, a innymi osoby dorosłe. Innymi także żołnierzy, czy kandydatów do służby. Poza tym specjaliści mają do dyspozycji nie tylko testy mierzące inteligencję ogólną, ale również inteligencję płynną i skrystalizowaną. Dlatego jeżeli chcesz faktycznie dowiedzieć się, jaki masz wynik na tle populacji, darmowy test IQ nie da ci takiej odpowiedzi.
Testy inteligencji dla dzieci - jak zmierzyć IQ?
Należy pamiętać, że w Polsce wykorzystuje się wyłącznie takie narzędzia, które posiadają adaptację PTP, czyli Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W grę wchodzi nie tylko język, ale także standaryzacja i normalizacja. Dlatego poniżej wskazujemy jakie rodzaje testów wykorzystuje się do określenia poziomu IQ wśród polskich dzieci. Oczywiście z podziałem na wiek.
1. Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5)
– wiek: od 2 lat – mierzy inteligencję ogólną, płynną, skrystalizowaną, pamięć roboczą i przetwarzanie wzrokowe
2. IDS-2 – Inteligencja i Rozwój dla Dzieci w Wieku 5–20 lat – test multikomponentowy (IQ, funkcje wykonawcze, motoryka, emocje)
3. Skala Inteligencji Columbia (CIT) – wiek: 3–12 lat – niewerbalny test IQ, odpowiedni dla dzieci z niepełnosprawnościami językowymi
4. Skala Inteligencji Wechslera dla Dzieci – WISC-V (2022)– najnowsza wersja, wiek: 6–16 lat– mierzy 5 indeksów poznawczych oraz IQ ogólne
5. Skala Wechslera – WISC-R (starsza wersja) – nadal spotykana, choć zalecane jest korzystanie z WISC-V
6. Test Matryc Ravena – wersja dla dzieci (CPM) – wiek: 5–11 lat – mierzy inteligencję płynną, test niewerbalny
7. Test Matryc Ravena – wersja standardowa (SPM) – wiek: od 11 lat wzwyż – może być używany u starszych dzieci i młodzieży
8. Skala Inteligencji Cattella – Skala 2 – wiek: od ok. 7 roku życia – test niewerbalny, często stosowany w szkołach i poradniach
9. IDS-P – Inteligencja i Rozwój w Wieku Przedszkolnym (3–5 lat) – mierzy różne aspekty rozwoju i zdolności poznawczych
Testy IQ dla dorosłych
Tak jak w przypadku dzieci, również w testy IQ dla dorosłych są różne. Wiele zależy od tego co chcemy zmierzyć i w jakim wieku jest określona osoba. Przykładowo jedno narzędzie mierzy pamięć roboczą, czy szybkość przetwarzania, inny inteligencję płynną itd. Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych do diagnozy nie wykorzystuje się jednego narzędzia a minimum dwóch.
1. WAIS-R (Skala Inteligencji Wechslera dla Dorosłych – wersja polska)- Klasyczny test Wechslera stosowany od lat 90.- Mierzy IQ werbalne, niewerbalne i pełne.W Polsce nadal używany, choć wycofywany na rzecz WAIS-IV.
2. WAIS-IV (Wechsler Adult Intelligence Scale – wersja IV, adaptacja polska 2022)- Najnowsza wersja testu Wechslera.- Wiek: 16–90 lat.- Mierzy 5 indeksów poznawczych oraz IQ ogólne.Najbardziej kompleksowy test IQ w Polsce.
3. Test Matryc Ravena – SPM / APM- SPM (Standard Progressive Matrices) – wersja podstawowa.- APM (Advanced Progressive Matrices) – dla osób o wyższym IQ.Testy niewerbalne, mierzące inteligencję płynną.
4. Skala Inteligencji Cattella – Skala 2 (Culture Fair Intelligence Test, CFIT)- Niewerbalny test IQ, wolny od wpływów kulturowych.Używany m.in. w poradnictwie zawodowym i rekrutacji.
5. Leiter-3 (Leiter International Performance Scale, 3. edycja)- Całkowicie niewerbalny test – idealny dla osób z zaburzeniami mowy, słuchu, autyzmem.- Wiek: 3–75 lat.
6. Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5)- Wiek: od 2 do 85+ lat.- Mierzy inteligencję ogólną i składniki: rozumienie, pamięć, myślenie abstrakcyjne, przetwarzanie.
7. IDS-2 (Intelligence and Development Scales – 2)- Zakres wiekowy: 5–20 lat, ale przy granicznej normie może być stosowany u młodych dorosłych.- Pomiar inteligencji + funkcje wykonawcze, motoryka, emocje.
8. Test APIS-Z (Analiza Przypadków i Synteza – wersja dla dorosłych)- Służy do oceny zdolności intelektualnych w kontekście pracy zawodowej.Stosowany w selekcji i doradztwie zawodowym.
Gdzie mogę zrobić wiarygodny test IQ?
Wiarygodny test IQ można zrobić w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty. Natomiast należy pamiętać, że choć osoby te mają uprawnienia do korzystania ze standaryzowanych narzędzi to jednak, że każdy psycholog zajmuje się diagnostyką.
Poza tym niektóre testy pomimo ukończonych studiów wymagają od psychologów odbycia kursu, podczas którego otrzymuje on niezbędną wiedzę na temat budowy testu, ale także liczeni i interpretacji wyników. Dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki masz iloraz inteligencji, poszukaj gabinetów, w których oferowana jest tego rodzaju usługa.
Jaki wynik uznaje się za wysokie IQ?
APA zaznacza, że IQ to przybliżony wskaźnik potencjału intelektualnego, a nie absolutna miara wartości człowieka i tym należy pamiętać także po wykonaniu standaryzowanych testów. Natomiast przyjmuje się, że średni poziom inteligencji człowieka wynosi 100. Oczywiście są osoby, które uzyskują niższe rezultaty w badaniu, a także ci, których wynik testu IQ jest wyjątkowo wysoki. Poniżej podajemy szczegóły.
- 130 i więcej - Bardzo wysoka inteligencja (gifted)
- 120–129 - Inteligencja wyższa niż przeciętna
- 110–119 - Inteligencja ponadprzeciętna
- 90–109 - Inteligencja przeciętna (average)
- 80–89 - Inteligencja niższa niż przeciętna
- 70–79 Granica niepełnosprawności intelektualnej
- poniżej 70 - Niepełnosprawność intelektualna (intellectual disability), jeśli towarzyszą inne deficyty adaptacyjne
Niepełnosprawność intelektualna - jakie IQ?
APA zaznacza, że IQ to przybliżony wskaźnik potencjału intelektualnego, a nie absolutna miara wartości człowieka i tym należy pamiętać także po wykonaniu standaryzowanych testów. Natomiast przyjmuje się, że średni poziom inteligencji człowieka wynosi 100. Ocena wartości może być pomocna w określeniu czy u danej osoby nie występuje niepełnosprawność intelektualna.
American Psychological Association, czyli Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które jest podstawowym punktem odniesienia każdego psychologa, wskazuje, że kiedy po przeprowadzeniu badań okaże się, że wynik danej osoby mieści się w granicach 70-79 to można mówić, że wchodzimy w przestrzeń niepełnosprawności intelektualnej. Natomiast jeżeli IQ pacjenta jest niższe niż 70, to wyróżnia się takie stopnie niepełnosprawności intelektualnej jak:
- stopień lekki: IQ pomiędzy 69 a 55,
- stopień umiarkowany: IQ w granicach 54-35,
- stopień znaczny: IQ pomiędzy 34 a 30,
- stopień głęboki: IQ poniżej 20.
Podkreślenia wymaga tutaj jednak to, że sam iloraz inteligencji nie jest jedyną determinantą ludzkiego intelektu. Coraz więcej mówi się bowiem obecnie o specyficznych rodzajach inteligencji, które ciężko określić jakąkolwiek wartością liczbową – jako przykłady można tutaj podać inteligencję społeczną, emocjonalną czy werbalną.
Polecany artykuł: