Co to jest inteligencja seksualna?

2022-06-14 15:09

Inteligencja seksualna, czyli SQ, to cecha, która określa nasz poziom satysfakcji z życia seksualnego. Wbrew pozorom, nie zależy ona od liczby posiadanych partnerów seksualnych czy znajomości najbardziej wyszukanych pozycji z Kamasutry. SQ to przede wszystkim świadomość tego, co sprawia nam przyjemność w łóżku, przy jednoczesnym rozumieniu potrzeb drugiej osoby. W jaki sposób zmierzyć swoją inteligencję seksualną i jak się jej nauczyć?

Zakochana para
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Czym jest inteligencja seksualna?
 2. Inteligencja seksualna - stereotypy a rzeczywistość
 3. Seks to nie wyścig szczurów
 4. Jak zwiększyć swoją inteligencję seksualną?
 5. Inteligencja seksualna – jak ją zmierzyć?

Inteligencja seksualna (SQ), poza podobną nazwą, niewiele ma wspólnego z IQ, czyli ilorazem inteligencji. Dotyczy raczej sfery psychiki i sposobu budowania relacji seksualnych, niż teorii ars amandi. Każdy z nas otrzymuje ją w spadku po przodkach, jednak nie oznacza to, że osoby o niskiej inteligencji seksualnej są skazane na nudny, mało satysfakcjonujący seks.

Często niskie SQ jest wynikiem fałszywych przekonań na temat życia seksualnego zaszczepionych nam jeszcze w dzieciństwie przez rodziców, a następnie utrwalonych przez nieprawdziwe wzorce czerpane z popkultury. Aby zwiększyć swoją inteligencję seksualną, musimy pozbyć się wszelkich schematów w myśleniu o seksie, które uniemożliwiają nam czerpanie pełnej satysfakcji ze zbliżeń i są przyczyną narastających kompleksów.

Co psuje jakość życia seksualnego?

Czym jest inteligencja seksualna?

Termin inteligencja seksualna nie ma jednej, stałej definicji. Najczęściej określa się nim zespół cech, które charakteryzują osoby w pełni zadowolone ze swojego życia seksualnego. W praktyce oznacza to, że osoba inteligentna seksualnie:

 • jest świadoma swoich potrzeb i wie, co sprawia jej przyjemność, a co nie;
 • odczuwa łączność ze swoim ciałem, nie wstydzi się go, fizyczność traktuje jako nieodłączny składnik swojego ja;
 • cechuje ją otwartość na potrzeby seksualne partnera, ale przy tym jest asertywna i umie odmawiać;
 • potrafi rozmawiać z partnerem o seksie i bez skrępowania komunikować mu swoje potrzeby;
 • kierowana ciekawością, a nie ślepo goniąc za modą, próbuje nowych pozycji seksualnych i technik, aby urozmaicić swoje życie seksualne;
 • stale "uczy się" swojego partnera i umie rozpoznawać niewerbalne komunikaty wysyłane przez jego ciało (na przykład wie, jaki rodzaj pieszczot sprawia mu najwięcej przyjemności albo kiedy partner nie ma ochoty na seks).

Inteligencja seksualna - stereotypy a rzeczywistość

Inteligencja seksualna w dużej mierze oznacza dojrzałość w myśleniu o seksie, która nie zawsze musi przychodzić wraz z wiekiem. Wiele dojrzałych osób powiela stereotypy i fałszywe wzorce typowe dla nastolatków, którzy swoje wyobrażenia na temat seksu czerpią z filmów pornograficznych lub przekazów medialnych. Wyłaniający się z nich obraz ludzkiej seksualności jest bardzo uproszczony – wedle standardów popkulturowych osoba o wysokim SQ musi mieć bogatą przeszłość seksualną, powinna przejawiać niewyczerpany apetyt na seks w każdym miejscu i o każdej porze, znać wszystkie pozycje Kamasutry, a do tego koniecznie powinna być młoda i atrakcyjna fizycznie. Czy taka wizja osoby inteligentnej seksualnie odpowiada rzeczywistości?

Oczywiście nie. Jak pokazały badania naukowe pod kierownictwem psychologa prof. Johna Gottmana, lepsze wyniki w testach SQ osiągały wcale nie osoby zmieniające partnerów jak rękawiczki, lecz będące w stałych, długoletnich związkach. Również one okazały się czerpać z seksu większą przyjemność i częściej doznawać pełni rozkoszy. Tymczasem notoryczni podrywacze osiągali najniższe wyniki SQ. Jak to wytłumaczyć?

Seks to nie wyścig szczurów

Wiele osób o niskiej inteligencji seksualnej traktuje seks jak wyścig, w którym nie liczy się spontaniczność, lecz bicie rekordów w ilości „zaliczanych” partnerów czy przeżytych orgazmów. Przez to nie mogą nabrać dystansu do tej sfery życia i każdą swoją łóżkową porażkę traktują bardzo osobiście. Takie podejście do seksu prowadzi do nawarstwiania się kompleksów i uniemożliwia osiąganie maksimum przyjemności, ponieważ zamiast skupić się na odczuciach swoich i partnera, bierzemy udział w wyimaginowanym wyścigu.

Należy uświadomić sobie, że seks ma sprawiać radość, być spontaniczny i niewymuszony. Powinien spełniać przede wszystkim potrzeby nasze i partnera oraz być dostosowany do naszych upodobań, a nie odpowiadać schematom zakorzenionym w społecznej świadomości. Inteligencja seksualna polega na tym, aby kładąc się do łóżka z drugą osobą pozostawiać za drzwiami wszystkie krępujące nas nakazy, zakazy, potoczne wyobrażenia dotyczące seksu, i robić to, co naprawdę sprawia nam przyjemność.

To ci się przyda

Jak zwiększyć swoją inteligencję seksualną?

 • podczas seksu nie kontroluj się i daj się ponieść emocjom – nie myśl o tym, że partner zauważy twój cellulit albo partnerka nie będzie zadowolona z twoich wymiarów; seks to nie żaden sprawdzian, dlatego skup się wyłącznie na odczuwaniu przyjemności;
 • zastanów się nad swoim dotychczasowym wyobrażeniem „idealnego seksu” i spróbuj spojrzeć na tę sferę życia bardziej realistycznie – czy naprawdę dobry seks mogą mieć tylko piękni ludzie? Czy do satysfakcjonującego seksu potrzebna jest satynowa pościel, najlepsza bielizna i palące się świeczki?
 • nie traktuj seksu śmiertelnie poważnie – baw się w łóżku, żartuj na ten temat, więcej się uśmiechaj;
 • rozmawiaj z partnerem o swoich pragnieniach i okaż zainteresowanie jego potrzebami – jeśli odczuwasz w łóżku rutynę, powiedz to wprost i zaproponuj, jak możecie urozmaicić swoje życie seksualne.

Inteligencja seksualna – jak ją zmierzyć?

Do zmierzenia inteligencji seksualnej służy kwestionariusz autorstwa brazylijskiej seksuolog dr Carmity Abdo. Przeznaczony jest tylko dla mężczyzn, ponieważ to właśnie im najczęściej zależy na tym, aby podczas stosunku „dobrze wypaść”, przez co w większości mają mylne wyobrażenie na temat satysfakcjonującego seksu. Wynik tekstu ma pomóc im zmienić sposób myślenia o seksie w tych obszarach, które wpływają negatywnie na ich samoocenę i pewność siebie.

Rozwiąż test inteligencji seksualnej (Sexual Quotient) i sprawdź, jakim jesteś kochankiem