Jak zlikwidować rozstępy ciążowe?

2021-11-25 13:02

Rozstępy po ciąży wcale nie oznaczają, że już nigdy nie będziesz mogła się pokazać na plaży w bikini. Dermatolodzy mają sposoby na to, by je spłycić albo usunąć niemal bez śladu. Peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja, laseroterapia, TMT, Cryolift to tylko kilka metod na pozbycie się rozstępów.

Rozstępy to efekt gwałtownego przyrostu wagi w ciąży, ale też burzy hormonalnej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co można zrobić z rozstępami?
  2. Zabiegi w gabinecie

Rozstępy to efekt gwałtownego przyrostu wagi w ciąży, ale też burzy hormonalnej, a konkretnie – zwiększenia poziomu kortyzolu, produkowanego przez korę nadnerczy. Nadmiar tego hormonu zakłóca pracę komórek produkujących kolagen, wskutek czego włókna kolagenowe pękają. Na początku rozstępy są czerwone albo różowe, potem bledną.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Co można zrobić z rozstępami?

Jeśli karmisz piersią, smaruj je koncentratem redukującym rozstępy (takie kremy są dostępne w aptekach i drogeriach). Po zakończeniu karmienia (ale nie później niż dwa lata po porodzie) możesz poddać się kuracji dermatologicznej – im wcześniej ją rozpoczniesz, tym lepsze będą efekty. Uwaga: jeden zabieg nie wystarczy.

W zależności od liczby i wielkości rozstępów niezbędna jest seria od trzech do nawet dziesięciu wizyt, a pełna kuracja trwa około pół roku.

Zabiegi w gabinecie

Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego

To sposób najczęściej stosowany w gabinetach. Zabieg nie boli. Lekarz specjalnym pędzlem nakłada na część skóry poddanej zabiegowi kwas glikolowy o stężeniu 70 proc. Po pewnym czasie (zwykle po 5 minutach, ale wszystko zależy od wielkości i grubości rozstępu) lekarz neutralizuje nałożony na skórę kwas specjalnym preparatem. Efekty: seria peelingów złuszcza naskórek, spłycając w ten sposób rozstępy, i pobudza procesy regeneracji skóry właściwej, co odbudowuje uszkodzone w trakcie powstawania rozstępów włókna kolagenowe. Ilość koniecznych zabiegów ustala lekarz. Cena zabiegu: od 160 zł. 

Mezoterapia

Metoda wykorzystywana w gabinetach dermatologii do leczenia różnych schorzeń skóry. W zmienione miejsca specjalnym aparatem z bardzo cienką igłą lekarz wstrzykuje koktajl odpowiednich substancji leczniczych. Zastrzyki wykonywane są w odległości 0,5 cm–1,5 cm.

Zabieg jest niemal bezbolesny, gdyż igła dociera tylko do tkanki tłuszczowej, ale można poprosić o dodatkowe znieczulenie kremem Emla. Po zabiegu lekarz przez chwilę masuje skórę w miejscu wstrzyknięć preparatu, by równomiernie rozprowadzić składniki.

Efekty: seria kilku zabiegów spłyca rozstępy, ale tylko pod warunkiem, że zabiegi są wykonywane regularnie. Zwykle trzeba robić je co 10–14 dni, potrzeba przynajmniej 4–5 zabiegów. Mezoterapię najlepiej jest robić zimą albo wiosną, gdyż pod wpływem słońca w miejscu iniekcji mogą pojawić się przebarwienia.

Efekty uboczne – czasem zdarzają się siniaki (gdy igła trafi w naczynko krwionośne), rzadko pojawia się obrzęk w miejscu nakłucia. Cena zabiegu: 300–600 zł.

Mikrodermabrazja 

Zabieg polega na mechanicznym ścieraniu naskórka specjalnym aparatem, warstwa po warstwie, aż do pożądanego efektu. Mikrodermabrazja nie boli (na początku odczuwa się lekkie zasysanie skóry), trwa około pół godziny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Są różne aparaty do mikrodermabrazji. Niektóre wykorzystują do ścierania naskórka ultradźwięki, inne mają diamentową głowicę, która usuwa martwe komórki, w jeszcze innych elementem ścierającym jest tlenek glinu emitowany pod ciśnieniem.

Mikrodermabrazja wyraźnie spłyca rozstępy, a pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu. Zalecana jest seria od 2 do 4 zabiegów. Cena zabiegu: od 360 zł.

Laseroterapia

Laseroterapia polega na złuszczaniu blizny poprzez podgrzanie i odparowanie jej warstw. Emitowane przez laser światło wyrównuje też kolor rozstępu po to, by maksymalnie zbliżyć go do barwy skóry.

Zabieg trwa około pół godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, bezpośrednio po nim na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk (zwykle mij ają najpóźniej po 4 godzinach). Następnego dnia w miejscu korekcji powstaje strupek, który odpada po około 2 tygodniach. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest wykonanie od 4 do 8 zabiegów w odstępach od 6 do 12 tygodni.

Skutki uboczne: w miejscu usunięcia blizny tworzy się ciemnobrązowa linia, która po jakimś czasie znika. Cena zabiegu: 1000–5000 zł.

TMT system

TMT system to zabieg z użyciem najnowszej technologii. Opiera się na zjawisku elektroforoporacji, czyli oddziaływania impulsami elektrycznymi na błonę komórkową skóry i zwiększania w ten sposób jej przepuszczalności.

Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje aparat TMT, generujący dwa rodzaje prądu: szybkozmienny i stały o bardzo niskim natężeniu, oraz ampułkę preparatu z substancjami leczniczymi. Pojemniczek z preparatem leczniczym lekarz zakłada na elektrodę i przykłada ją do skóry. Pod wpływem impulsów elektrycznych zawarte w ampułce składniki pielęgnacyjne przenikają nawet do 2,5 mm w głąb skóry, regenerują włókna kolagenu, spłycają rozstępy. Zalecana jest seria 10 zabiegów, które są wykonywane 2 razy w tygodniu. 

Cryolift

Cryolift jes to zabieg łączy metodę krioterapii (leczenia zimnem) z intensywnym odżywieniem skóry. Do zabiegu lekarz wykorzystuje specjalny aparat Cryolift z głowicą emitującą zimno o temperaturze –15°C. Najpierw nakłada na skórę żel – jest to mieszanka witamin, minerałów, aminokwasów, kwasu nukleinowego – a potem przesuwa po skórze końcówkę urządzenia.

Żel stymuluje regenerację skóry i pobudza fi broblasty do produkcji kolagenu, a bardzo niska temperatura sprawia, że preparat jest lepiej wchłaniany. Jak to się dzieje? Szybkie oziębienie skóry wywołuje tzw. paradoksalny skurcz naczyń – naczynka krwionośne najpierw gwałtownie się kurczą, by po chwili rozkurczyć się. To poprawia mikrokrążenie w skórze i ułatwia wchłanianie się składników aktywnych preparatu. Cena jednego zabiegu: od 390 zł.

Sonda
Czy korzystasz z takich zabiegów?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza