Depresja poporodowa - objawy i przyczyny

2022-09-29 16:22

Depresja poporodowa to choroba, z którą zmaga się około 20 proc. kobiet na całym świecie. Przedłużające się zaburzenia nastroju, problemy ze snem czy pogorszony apetyt są powodem do niepokoju. Depresja poporodowa nie ustępuje samoistnie, a wymaga leczenia.

Smutna kobieta trzyma dziecko na rękach
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest depresja poporodowa?
  2. Przyczyny depresji poporodowej
  3. Jak objawia się depresja poporodowa?
  4. Konsekwencje depresji poporodowej
  5. Leczenie depresji poporodowej
  6. Depresja poporodowa a kolejna ciąża
  7. Depresja poporodowa a baby blues

Chwilowe pogorszenie samopoczucia i spadki nastroju będące wynikiem głównie zmian hormonalnych, są naturalną reakcją organizmu po porodzie. Jednak, gdy pogorszona kondycja fizyczna i psychiczna utrzymuje się przez dłuższy czas, być może to zapowiedź depresji poporodowej.

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to stosunkowo powszechna, ale jeszcze zbyt rzadko wykrywana choroba. Dotyczy około 10-20 proc. młodych mam, jednak szacuje się, że cierpi na nią zdecydowanie więcej kobiet. Zaliczana jest do jednego z częstszych powikłań po porodzie.

Depresja poporodowa zazwyczaj pojawia się w pierwszych 4-6 tygodniach po narodzinach dziecka, choć często rozpoznawana jest znacznie później. Nieleczona znacznie obniża jakość życia i odbiera radość z macierzyństwa. Niestety, wiele kobiet nie szuka wsparcia u specjalisty, który mógłby pomóc im wyjść ze stanu depresyjnego, co znacznie poprawiłoby ich samopoczucie.

Przyczyny depresji poporodowej

Choć depresja poporodowa jest dość powszechna, to niestety nie znana jest konkretna przyczyna jaka ją wywołuje. Zdaniem naukowców, długotrwałe pogorszenie kondycji psychicznej i fizycznej może być wynikiem gwałtownego spadku hormonów po porodzie. Kolejną prawdopodobną przyczyną depresji poporodowej są czynniki biologiczne i biochemiczne, które związane są z pracą ośrodkowego układu nerwowego.

Jego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od odpowiedniego poziomu hormonów i neurotransmiterów - w wyniku ich niedoboru lub nadmiaru praca mózgu ulega zmianie. Istotną rolę w pojawieniu się depresji poporodowej odgrywa brak wsparcia ze strony partnera i bliskich, wcześniejsze epizody depresyjne, stresująca i ciężka sytuacja życiowa.

Jak objawia się depresja poporodowa?

Objawów zwiastujących depresję poporodową jest naprawdę wiele, a do najczęstszych z nich zaliczymy:

  • Smutek i obniżony nastrój, który utrzymuje się przez większość dnia.
  • Nieustanne zmęczenie i osłabienie.
  • Trudności z wykonywaniem codziennych czynności – nawet tych, które do tej pory nie sprawiały żadnego problemu.
  • Częste odczuwanie lęku o zdrowie dziecka. Nieustanne dopatrywanie się zaburzeń zdrowotnych i bezpodstawne wizyty u pediatry.
  • Strach i obawa przed samodzielnym pozostaniem w domu z dzieckiem.
  • Niechęć towarzysząca wstawaniu z łóżka, ubieraniu się i dbaniu o siebie.
  • Brak apetytu lub wręcz przeciwnie, bardzo duża chęć na jedzenie.
  • Obwinianie siebie o bycie złą matką.
  • Stałe poczucie winy.
  • Zaburzenia snu, problemy z zasypianiem.
  • Problemy z laktacją.
  • Zaburzenia koncentracji.

Objawy towarzyszące depresji poporodowej sprawiają, że kobieta nie chce wykonywać codziennych czynności i ma problemy z opieką nad dzieckiem. Może się zdarzyć, że młoda mama nie będzie chciała przewijać, usypiać, karmić, a nawet przytulać maluszka. Tym samym, zaburzenia nastroju niosą za sobą negatywne skutki nie tylko dla matki, ale i dziecka. Depresja poporodowa może odbić się negatywnie również na relacji z ojcem dziecka i najbliższą rodziną.

Konsekwencje depresji poporodowej

Depresja poporodowa jest źródłem zaburzenia prawidłowego funkcjonowania partnerskiego i rodzinnego. Znacznie utrudnia opiekę nad dzieckiem. Częstym powikłaniem jest nawracanie zaburzeń nastroju po kolejnej ciąży. Depresja poporodowa niesie szereg negatywnych konsekwencji dla dziecka. Niekorzystnie wpływa na jego rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny. Noworodek ma problemy ze snem, jest słabszy fizycznie, gorzej przybiera na wadze i cechuje się większą wrażliwością.

Z kolei kilkuletnie dzieci mogą mieć problemy z koncentracją, często postrzegane są jako trudniejsze w wychowaniu, mniej inteligentne i gorzej przystosowane społecznie. Negatywny wpływ depresji poporodowej matki w większym stopniu dotyczy chłopców.

Leczenie depresji poporodowej

Żadnego niepokojącego objawu utrzymującego się przez kilka tygodni na należy lekceważyć. Młoda mama nie powinna udawać przed bliskimi ani przed samą sobą, że wszystko jest w porządku. Choć pogorszony nastrój często sam mija, to mimo wszystko warto zasięgnąć porady specjalisty, który w razie potrzeby opracuje skuteczną metodę leczenia. Istotną rolę odgrywa wsparcie i pomoc najbliższych, którzy młodej mamy nie powinni zostawiać samej sobie.

Depresja poporodowa a kolejna ciąża

Niestety, depresja poporodowa często się powtarza. Jeśli pojawiła się w jednej ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po urodzeniu kolejnego dziecka także wystąpi. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już będąc w ciąży warto zasięgnąć porady specjalisty.

Depresja poporodowa a baby blues

Depresja poporodowa często utożsamiana jest baby bluesem, co nie do końca jest prawdą. Baby blues dotyczy od 40 do 80 proc. kobiet po porodzie. Zaburzenia nastroju są umiarkowane i najczęściej nasilają się tydzień po narodzinach dziecka, w okresie nawału mlecznego. Kobieta staje się rozdrażniona, płaczliwa i zmęczona. Baby blues, w przeciwieństwie do depresji poporodowej, samoistnie ustępuje i nie wymaga farmakologicznego leczenia. Ważne jest wsparcie, czas na odpoczynek i regenerację organizmu.

Przeczytaj także:

Test: Czy masz depresję?
Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza