9 sposobów na zmęczenie: co robić, żeby poradzić sobie z wyczerpaniem

2016-12-02 17:11

Aromaterapia, dodające sił napoje, regenerująca dieta czy choćby sen to tylko niektóre sposoby na regenerację po ciężkim dniu. Poznaj 9 skutecznych sposobów na poradzenie sobie ze zmęczeniem.

9 sposobów na zmęczenie: co robić, żeby poradzić sobie z wyczerpaniem
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sposoby na zmęczenie: sen
  2. Sposoby na zmęczenie: aromaterapia
  3. Sposoby na zmęczenie: napoje dodające sił
  4. Przepisy na napoje i koktajle dodające energii
  5. Sposoby na zmęczenie: ruch
  6. Sposoby na zmęczenie: prysznic z rana, kąpiel wieczorem
  7. Sposoby na zmęczenie: energetyzująca dieta
  8. Sposoby na zmęczenie: odprężający masaż
  9. Wypróbuj dwa proste ćwiczenia jogi, usuwające zmęczenie:
  10. Sposoby na zmęczenie: witalizujące zioła
  11. Sposoby na zmęczenie: pobudzająca akupresura

Sposoby na zmęczenie: sen

Nic tak nie regeneruje organizmu jak dobrze przespana noc. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć kłopoty z zaśnięciem (co często się zdarza w okresie przemęczenia), wypij napar z melisy albo chmielu (łyżeczkę ziół zalej filiżanką wrzątku, po 10-15 minutach przecedź). Usypiająco podziała również zjedzenie banana lub kilku biszkoptów i wypicie szklanki ciepłego mleka z łyżeczką miodu. Po takiej przekąsce rośnie w organizmie poziom działającego nasennie tryptofanu i poprawiającej nastrój serotoniny.

Czytaj też: Zioła ułatwiające zasypianie

Sposoby na zmęczenie: aromaterapia

Dobre efekty w "ładowaniu akumulatorów" daje aromaterapia. Unoszący się w powietrzu zapach energetyzującego olejku z geranium, cynamonowego czy mandarynkowego poprawia nastrój i pobudza. Możesz po prostu rozpylać w mieszkaniu wodę z dodatkiem kilku kropel olejku. Ale silniej podziała olejek podgrzewany w kominku aromaterapeutycznym. Do pojemniczka nalej kilka łyżeczek wody i dodaj 10-15 kropli olejku. Pod spodem umieść zapaloną świeczkę.

Czytaj też: Aromaterapia: jak działają olejki eteryczne

Sposoby na zmęczenie: napoje dodające sił

Płyny dostarczają mnóstwa witamin, minerałów i węglowodanów, poprawiają wydolność organizmu. Rano wypij na czczo szklankę wody z łyżką miodu i sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Napój przygotuj wieczorem, aby przez noc uaktywniły się enzymy zawarte w miodzie.

To ci się przyda

Przepisy na napoje i koktajle dodające energii

  • Do niesłodzonego soku jabłkowego (najlepiej sama go wyciśnij lub kup sok jednodniowy) dodaj łyżeczkę drobno startego korzenia imbiru.
  • Zmiksuj dojrzałego banana ze szklanką soku z pomarańczy (świeżo wyciśniętego), trzema truskawkami (mogą być mrożone), łyżeczką zmielonego siemienia lnianego i małym kubkiem jogurtu naturalnego.
  • Obierz i pokrój dwa owoce kiwi. Winogrona (małą kiść) poprzekrawaj na pół i usuń pestki. Zmiksuj owoce z kilkoma orzechami włoskimi, dodaj listki świeżej mięty.
  • Burak ćwikłowy i kawałek selera obierz, zetrzyj na drobnej tarce, a potem  zmiksuj. Przypraw do smaku sokiem z cytryny. Możesz rozcieńczyć napój niegazowaną wodą mineralną.

Sposoby na zmęczenie: ruch

Zamiast po męczącym dniu gnuśnieć w fotelu przed telewizorem, idź na spacer. Brak ruchu i niedotlenienie mózgu powodują zmęczenie, ospałość i problemy z koncentracją. Natomiast wysiłek fizyczny pozwoli ci oderwać się od problemów, zregenerować organizm i łatwiej zasnąć. Jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, zrób parę lekkich ćwiczeń, które dodadzą ci energii.

Sposoby na zmęczenie: prysznic z rana, kąpiel wieczorem

Każdego ranka weź naprzemiennie ciepły i chłodny prysznic. Kąpiel możesz połączyć z pobudzającym masażem dłoni i stóp wykonanym szorstką rękawicą. Masuj każdy palec osobno, a stopy obiema dłońmi naraz. Potem polewaj się wodą, zakończ zimnym prysznicem. Zabieg doskonale pobudza organizm i wzmacnia odporność, a ty poczujesz się rześka i pełna energii.

Do ciepłej wody w wannie wsyp trzy garści soli bocheńskiej, ciechocińskiej lub z Morza Martwego (kupisz w drogeriach). Zamiast soli możesz dodać 15-20 kropli olejku lawendowego. Zanurz się w wannie na 15-20 minut, potem spłucz ciało ciepłą wodą (nie używaj mydła) i osusz ręcznikiem. Taka kąpiel odpręża, zmniejsza napięcie mięśni (stres usztywnia mięśnie i jest wielkim złodziejem energii).

Tego nie rób

W chwili znużenia możesz oczywiście podeprzeć się kawą czy mocną herbatą. Ale ostrożnie! Pobudzająco podziała filiżanka kawy, która zawiera ok. 60 mg kofeiny, lub herbaty - ma ok. 30 mg kofeiny. Jednak dzienna dawka większa niż 400 mg powoduje osłabienie, może też wywołać bóle głowy, mdłości i biegunkę. Herbata zawiera także taniny, które hamują wchłanianie żelaza, co może dodatkowo nasilić uczucie zmęczenia i osłabienia.

Sposoby na zmęczenie: energetyzująca dieta

Pobudzająca dieta jest bogata w węglowodany. Te proste są szybko przetwarzane w glukozę, którą krew transportuje do wszystkich narządów i mięśni. Dzięki temu czujesz natychmiastowy przypływ sił i wigoru. Ale gdy cukier zostanie spalony w komórkach, znów odczuwasz zmęczenie. Dlatego trzeba uwzględniać węglowodany we wszystkich posiłkach, a po owoce i warzywa sięgać co 2-3 godziny - wtedy utrzymasz cukier we krwi (i energię!) na stałym poziomie. Jeśli chcesz zapewnić sobie dopływ energii na dłużej, jedz produkty zawierające węglowodany złożone (przetwarzane wolniej niż proste). Znajdziesz je np. w makaronie, kaszach i ryżu.

Sposoby na zmęczenie: odprężający masaż

Jest wiele rodzajów masaży, które usuwają zmęczenie i przywracają witalność. Można się im poddać w gabinecie, ale można też wykonać je w domu. Do masażu użyj aromatycznych olejków energetyzujących - do łyżki oliwy jadalnej dodaj pięć kropli rozmarynowego lub grejpfrutowego.

  • Usiądź wygodnie, złącz ręce na stole i oprzyj na nich głowę. Osoba masująca gładzi i uciska twój kark oraz boczną powierzchnię szyi. Robi to, aż poczujesz całkowite odprężenie.
  • Wymasuj sobie ręce - każdy palec osobno, potem dłonie i przedramiona. Następnie nogi - najpierw stopy (podeszwy), potem łydki do kolan.

Czytaj też: Masaż kamieniami - recepta na relaks

      Zrób to koniecznie

      Wypróbuj dwa proste ćwiczenia jogi, usuwające zmęczenie:

      • Umieść 1-2 poduszki przy ścianie. Połóż się na plecach, układając biodra na poduszkach i opierając uniesione nogi o ścianę. Rozstaw lekko stopy. Ręce wzdłuż tułowia (dłonie grzbietami do dołu). Zamknij oczy i przez minutę głęboko oddychaj.
      • Usiądź na podłodze. Za plecami ułóż poduszkę. Dwie inne (mniejsze) poduszki połóż po bokach kolan. Ugięte kolana rozłóż tak, by spoczęły na poduszkach. Złącz podeszwy stóp. Połóż plecy i głowę na poduszce. Ułóż ręce po bokach tułowia, dłonie grzbietami do dołu. Zamknij oczy i oddychaj głęboko przez minutę.

      Czytaj też: Joga - ćwiczenia i porady

        Sposoby na zmęczenie: witalizujące zioła

        Z takich właściwości słynie przede wszystkim żeń-szeń - usprawnia trawienie (m.in. węglowodanów), więc organizm lepiej wykorzystuje energię pochodzącą z cukrów. Ponadto hamuje produkcję kwasu mlekowego w mięśniach pod wpływem wysiłku i dłużej nie odczuwa się zmęczenia. Energetyzujące działanie mają również preparaty z miłorzębu japońskiego - wzmacnia on krążenie oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. Pij także "herbatę jogina" - zawiera ona kardamon, imbir oraz goździki i podobnie jak żeń-szeń czy miłorząb japoński likwiduje skutki zmęczenia i dostarcza energii.

        Sposoby na zmęczenie: pobudzająca akupresura

        To sprawdzony sposób na odzyskanie sił i energii. Poprawia kondycję fizyczną i przywraca jasność umysłu. Wzmocnisz skuteczność zabiegu, gdy będziesz wdychać aromat olejku lawendowego, rumiankowego lub z cytrusów.

        • Punkt znajdujący się dokładnie na wierzchołku głowy masuj 5 minut, naciskając rytmicznie palcami wskazującymi obu rąk.
        • Na punkcie między brwiami połóż palec wskazujący, na nim drugi. Masuj go 5 minut, zataczając palcami kółeczka (bez odrywania palców).
        • Uciskaj rytmicznie, przez 5 minut punkt po wewnętrznej stronie przedramienia, 2 cm od nasady dłoni.

        Czytaj też: Akupresura i masaż egzotyczny

          miesięcznik "Zdrowie"