PROBLEMY ZE SNEM – pomogą zioła na dobranoc

2014-03-07 7:00

Problemy ze snem ma około 40 procent społeczeństwa. Przyczyn może być wiele – stres, nieodpowiednia dieta, a nawet choroby krążenia. Co można zrobić, by wreszcie się wyspać? Na pewno warto skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół.

zioła na dobranoc
Autor: Photos.com Problemy ze snem ma około 40 procent społeczeństwa. Przyczyn może być wiele – stres, nieodpowiednia dieta, a nawet choroby krążenia. Co można zrobić, by wreszcie się wyspać? Na pewno warto skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół.

Spis treści

  1. Ziele męczennicy na bezsenność
  2. Na bezsenność kozłek lekarski
  3. Szyszki chmielu ułatwią zasypianie
  4. Zapachy, które pomogą zasnąć

Zioła i dieta przy bezsenności odgrywają dużą rolę. Podstawowa zasada: mówimy "stop" późnej kolacji. Wieczorem należy unikać mocnej kawy i herbaty, alkoholu, produktów bogatych w cukier. W zalecanej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, magnez oraz witaminę B6, ponieważ działają uspokajająco; są one w ziarnach zbóż, orzechach, warzywach zielonych. Warto sięgnąć też po zioła, które pomogą nam spokojnie zasnąć.

Ziele męczennicy na bezsenność

Spokojny sen może zapewnić ziele męczennicy cielistej, popularnie zwane zielem męki pańskiej, które działa na ośrodkowy układ nerwowy. Roślina jest stosowana przy przewlekłej bezsenności, nie powoduje uzależnienia ani skutków ubocznych. Zaleca się codzienne picie szklanki naparu z męczennicy przed snem (łyżkę ziela zaparza się pod przykryciem przez kwadrans). W mieszankach męczennica często występuje razem z wyciągami z kozłka lekarskiego, głogu i chmielu. Do takich preparatów należą m.in.:

  • Passispasmin – syrop o łagodnym działaniu nasennym. Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, w okresie karmienia i diabetyków. Może obniżać zdolność prowadzenia pojazdu.
  • Passibil – syrop zalecany przy trudnościach ze snem i drażliwości. Przeciwwskazania takie same jak w przypadku Passispasminu.

Na bezsenność kozłek lekarski

Ta popularna roślina, zwana walerianą, pomaga przy problemach z zasypianiem, w stanach lękowych i wyczerpaniu psychicznym. Napary z kozłka zaleca się szczególnie osobom starszym. Korzeń tej rośliny w połączeniu z innymi ziołami (np. melisą, dziurawcem, głogiem) wchodzi w skład leków uspokajających, mieszanek nasercowych i obniżających ciśnienie, m.in.:

  • Neuroflos – herbatka o działaniu uspokajającym. Pomaga w zasypianiu, a także w stanach depresyjnych związanych z niedoborem światła w okresie jesienno-zimowym. Herbatki Neuroflos nie powinny pić dzieci poniżej 12 lat. U dorosłych osłabia ona zdolność prowadzenia pojazdu.
  • Waleriana – tabletki o działaniu nasennym i uspokajającym. Pobudzają także wydzielanie soku żołądkowego i działają rozkurczowo na mięśnie gładkie. Waleriana jest przeznaczona dla osób dorosłych.
  • Kalms – tabletki o dominującej zawartości wyciągu z kozłka, zalecane przy problemach ze snem. Nie powodują uzależnienia. Nie powinny być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące matki.

Szyszki chmielu ułatwią zasypianie

Ten popularny surowiec w przemyśle piwowarskim ma również zastosowanie nasenne. Ponadto obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbólowo i ułatwia trawienie. W aptekach dostępne są preparaty, w których oprócz chmielu często występuje też kozłek, m.in.:

  • Hova – tabletki o działaniu nasennym i uspokajającym. Wywołują i przedłużają fazę snu aktywnego. Preparatu nie wolno łączyć z piciem alkoholu.
  • Lekosen – polecany przy trudnościach z zasypianiem na tle nerwicowym.

Zapachy, które pomogą zasnąć

Jest wiele olejków eterycznych, które pomagają w zaśnięciu, relaksują i łagodzą stres.

  • Olejek z jałowca działa wzmacniająco i uspokajająco, pomaga przy zaburzeniach snu. Do wieczornej kąpieli można dodać 5–7 kropli olejku lub rozcieńczyć go z wodą w kominku aromaterapeutycznym.
  • Olejek z kuminu (kminu rzymskiego) ma podobne właściwości do olejku z jałowca, dlatego polecany jest przy bezsenności. Jego zaletą jest łagodne działanie – można go używać nawet do masażu niemowląt.
  • Olejek z lawendy dodany do kąpieli pozwala zapaść w zdrowy sen. Dodatkowo wykazuje działanie uspokajające, zwalcza stany nerwowości i strachu. Przy zakupie należy sprawdzić łacińską nazwę surowca. Prawdziwy, naturalny olejek destylowany jest z Lavandula officinalis.
  • Olejek majerankowy najczęściej używany jest do masażu i jako składnik maści. Dzięki silnym właściwościom uspokajającym jest cenionym produktem pomagających w zasypianiu. Zbawienne dla snu działanie będzie miała relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku majerankowego, rumiankowego i lawendowego. Taki dobór olejków spowoduje rozluźnienie i senność.

miesięcznik "Zdrowie"