Aromaterapia: zastosowanie. Jak działają olejki eteryczne?

2019-01-25 16:17

Aromaterapia, a wraz z nią olejki eteryczne nie tylko pielęgnują ciało, ale też dzięki naturalnym aromatom korzystnie wpływają na naszą psychikę. Sprawdź, jakie zastosowanie ma aromaterapia i jak działają wykorzystywane w aromaterapii olejki eteryczne.

Aromaterapia - jak działają OLEJKI ETERYCZNE?
Autor: thinkstockphotos.com Aromaterapia - jak działają OLEJKI ETERYCZNE?

Spis treści

  1. Aromaterapia: zastosowanie
  2. Aromaterapia: działanie

Aromaterapia polega na leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznych, pozyskiwanych się z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion. Wszystkie mają właściwości antyseptyczne, niektóre orzeźwiają, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, inne poprawiają nastrój, działają antydepresyjnie, odprężają. Jeszcze inne ułatwiają zasypianie, łagodzą różne bóle lub są afrodyzjakami.

Aromaterapia: zastosowanie

  • Kąpiel to najprzyjemniejsza forma aromaterapii, oddziałuje na wszystkie zmysły, bo ciepła woda sprawia, że aromat staje się intensywny. W ten sposób możesz dodać sobie energii lub łagodnie rozluźnić ciało. Olejki, dodane do kąpielowych kosmetyków, nie rozpuszczają się w wodzie, lecz przez cały czas unoszą na jej powierzchni. Gdy wychodzisz z wanny ciało pokryte jest aromatycznym filmem.
  • Masaż przy użyciu olejków eterycznych pozwala połączyć zalety fizykoterapii z korzyściami płynącymi z wdychania i wcierania w skórę wonnych esencji. Rozluźniają się mięśnie, poprawia krążenie krwi. Masaż pomaga się zrelaksować, zmniejsza stres i poprawia nastrój. Jeśli chcesz skorzystać ze skoncentrowanego olejku, pamiętaj, by rozprowadzić go w tzw. olejku bazowym, np. olejku migdałowym lub zwykłej oliwie z oliwek (2-3 krople olejku na łyżkę oliwy). Olejki eteryczne w postaci skoncentrowanej mogą podrażnić skórę.

Czytaj też: Olejki eteryczne - zastosowanie i właściwości. Gdzie je kupić i jak używać?

    Aromaterapia: działanie

    Płyny do kąpieli z dodatkiem tego olejku pomagają rozluźnić mięśnie, złagodzić stres i uspokoić się po nerwowym dniu. Ci, którzy cierpią na bezsenność, powinni włożyć pod poduszkę woreczek z suszoną lawendą lub skropić jasiek kilkoma kropelkami olejku. Lawendowe balsamy do ciała łagodzą stany zapalne skóry, pomagają w leczeniu trądziku i grzybicy. Olejek ten jest znakomity przy bólu głowy, w stanach lękowych i depresji.

    Ze względu na silne właściwości antyseptyczne dodaje się go do kosmetyków do cery tłustej i cery trądzikowej. Znakomicie pobudza też krążenie i orzeźwia, jest więc składnikiem żeli pod prysznic polecanych do porannej kąpieli. Olejek ten likwiduje uczucie  tzw. ciężkich nóg. Z tego powodu często jest w składzie kremów do stóp. Ponieważ rozmaryn zwiększa ochotę na seks, uznaje się go za afrodyzjak.

    • Drzewo sandałowe

    Ma właściwości antybakteryjne i łagodzi stany zapalne skóry. Dlatego bywa składnikiem balsamów do ciała, które delikatnie natłuszczają i koją podrażnienia. Płyny do kąpieli z dodatkiem olejku sandałowego działają odprężająco, łagodzą napięcie nerwowe, bóle menstruacyjne, pomagają w zasypianiu.

    • Ylang-ylang

    Uspokaja, relaksuje i łagodzi napięcie mięśni wywołane stresem - jest więc odpowiedni do odprężającej, wieczornej kąpieli w wannie. Najczęściej można go znaleźć w płynach i olejkach do kąpieli oraz w relaksujących kremach i balsamach do ciała. Medycyna naturalna traktuje ylang-ylang jako lek wspomagający leczenie depresji. Uważany jest też za afrodyzjak.

    Olejek z mandarynki poprawia nastrój i odświeża. Naukowcy stwierdzili, że zmniejsza poziom hormonu stresu - kortyzolu - i mobilizuje do działania. Dlatego warto zastosować wodę toaletową albo balsam o mandarynkowej woni przed ważnym egzaminem. Aromaty cytrusowe dodane do toników lub kremów do twarzy rozjaśniają skórę, normalizują wydzielanie sebum i lekko ściągają pory. Kąpiel w "cytrusach" ułatwi też zasypianie.

    Jako składnik balsamów do ciała, żeli pod prysznic oraz kremów do stóp chłodzi skórę, orzeźwia i łagodzi podrażnienia. Olejek miętowy dodany do płynów do kąpieli pomaga odprężyć się po męczącym i nerwowym dniu oraz zmniejszyć napięcie mięśni. W medycynie naturalnej stosuje się go jako środek wzmacniający włosy oraz przeciw chorobie lokomocyjnej.

    Ważne
    • gdy wdychasz olejek, jego cząsteczki wnikają przez śluzówkę nosa i dostają się do krwi
    • jeśli go wcierasz, przez pory trafia do głębiej położonych tkanek, a stamtąd przenika do krwiobiegu
    • olejki nie odkładają się w organizmie i działają tylko podczas stosowania
    • masaże, kąpiele i inhalacje z ich użyciem wspomagają leczenie wielu chorób

    miesięcznik "Zdrowie"