Odczekanie 60 sekund przed przecięciem pępowiny może uratować życie

2021-12-20 13:16

Nowe badania pokazują, że odczekanie zaledwie 60 sekund na zaciśnięcie pępowiny daje wcześniakom większą szansę na przeżycie, zmniejszając ryzyko śmierci i niepełnosprawności w pierwszych dwóch latach dzieciństwa. Wyniki badania zostały opublikowane w "The Lancet Child and Adolescent Health".

noworodek
Autor: Getty Images

Niemowlęta urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na wystąpienie poważnych skutków zdrowotnych we wczesnym dzieciństwie. W Australii przeprowadzono badanie, którego celem było określenie, czy opóźnione zaciśnięcie pępowiny zmniejsza ryzyko śmierci lub niepełnosprawności, do której zaliczano m.in.:

  • porażenie mózgowe,
  • utratę wzroku,
  • głuchotę wymagającą aparatu słuchowego lub implantów ślimakowych,
  • problemy z mową lub opóźnienie poznawcze po 2 latach od narodzin.

W badaniu przeprowadzonym w 25 szpitalach z 7 krajów, przyjrzano się wynikom zdrowotnym ponad 1500 wcześniaków. Noworodki, którym zaciśnięto pępowinę minutę po przyjściu na świat – a nie bezpośrednio po urodzeniu – miały lepsze wskaźniki przeżycia.

„Jest to tak prosta i ważna technika, odpowiednia dla prawie wszystkich wcześniaków, która pomaga ratować życie” – powiedział roku położnik Jonathan Morris z University of Sydney, zanim naukowcy rozpoczęli swoje najnowsze badania.

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Korzyści zdrowotne wynikające z opóźnienia zaciśnięcia pępowiny

Zaledwie jedna minuta opóźnienia w zaciśnięciu pępowiny u noworodka sprawia, że więcej krwi może przepłynąć z łożyska, dostarczając organizmowi dziecka dodatkowych czerwonych krwinek, komórek odpornościowych i macierzystych, które pomagają nowonarodzonym dzieciom osiągnąć zdrowy poziom tlenu i kontrolować infekcje. 

Wcześniejsze badania sugerowały, że opóźnienie zaciskania pępowiny zwiększa szanse na przeżycie jedynie w pierwszych dniach życia. Najnowsza analiza przedstawia wyniki zdrowotne niemowląt w wieku dwóch lat, które przyszły na świat o 10 tygodni za wcześnie.

W tym badaniu klinicznym porównano skutki wynikające z opóźnionego i natychmiastowego zaciśnięcia pępowiny u wcześniaków, urodzonych przed 30. tygodniem ciąży w stanie krytycznym. 

Wyniki sugerują, że wstrzymanie się z odcięciem pępowiny zmniejszało ryzyko śmierci lub poważnej niepełnosprawności po 2 latach o 17%.

Opóźnione zaciskanie pępowiny jest standardową praktyką w przypadku dzieci urodzonych w terminie. Do niedawna pępowiny wcześniaków były odcinane niemal natychmiast po urodzeniu, aby dziecko mogło otrzymać pilną opiekę medyczną.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wstrzymanie się od przecięcia pępowiny w przypadku dzieci, które nie potrzebują natychmiastowej pomocy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki