Od 1 lipca nowe świadczenia dla kobiet na NFZ. Sprawdź, co i kiedy ci przysługuje

2025-07-01 19:28

Od lipca 2025 roku refundowane będzie nowoczesne leczenie endometriozy, program profilaktyki raka szyjki macicy zostanie rozszerzony o nowe badania, a dostęp do badań genetycznych związanych z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 stanie się łatwiejszy. Sprawdź, kto może skorzystać z tych zmian.

Od 1 lipca nowe świadczenia dla kobiet na NFZ. Sprawdź, co i kiedy ci przysługuje
Autor: GettyImages

Prezes NFZ Filip Nowak podpisał pakiet zarządzeń, które wprowadzają m.in. nowe świadczenia dla kobiet.

Od 1 lipca 2025 r. NFZ będzie refundował kompleksowe leczenie endometriozy. To realizacja zapowiedzi Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny.

Także od lipca kobiety skorzystają z dodatkowej ścieżki diagnostycznej w kierunku raka szyjki macicy. W programie profilaktycznym NFZ pojawił się test HPV HR. W przypadku dodatniego wyniku wykonana zostanie dodatkowo cytologia na podłożu płynnym.

Poradnik Zdrowie: Kiedy iść do ginekologa?

Dostęp do badań genetycznych BRCA1/BRCA2 bez hospitalizacji

Od 1 lipca badania genetyczne w nowotworach BRCA zależnych będą rozliczane z NFZ w trybie ambulatoryjnym w ramach umowy szpitalnej. Pacjentki i pacjenci nie będą musieli być hospitalizowani, aby pobrać krew do badań genetycznych.

Ułatwienie to ma na celu zmniejszenie obciążenia dla pacjentów, którzy dotychczas musieli spędzać czas w szpitalu wyłącznie w celu oddania krwi.

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, rozliczane z Funduszem będą badania wykonane nowoczesną i zaawansowaną techniką sekwencjonowania DNA i RNA – NGS.

Dla kogo bezpłatne badania? Znowelizowany dokument przewiduje finansowanie badań genetycznych, gdy taka diagnostyka jest potrzebna do terapii pacjenta, czyli kwalifikacji do odpowiedniego programu lekowego.

Rozszerzono także możliwość wykonania i rozliczenia badań genetycznych u pacjentów z nowotworem złośliwym dróg żółciowych i rakiem urotelialnym (cewki moczowej, miedniczki nerkowej i moczowodu).

Specjalistyczne leczenie endometriozy refundowane przez NFZ

Dla wielu kobiet w Polsce zmagających się z endometriozą nadchodzi ważna zmiana. Choroba ta, powodująca ból i problemy z płodnością, będzie teraz leczona w ramach refundacji NFZ, obejmującej również leczenie zabiegowe endometriozy głęboko naciekającej.

Dzięki finansowaniu terapii z budżetu NFZ panie skorzystają ze specjalistycznego leczenia bezpłatnie. Wystarczy ubezpieczenie w ramach Funduszu

- czytamy w komunikacie NFZ.

Kobiety z endometriozą uzyskają dostęp do terapii w wyspecjalizowanych ośrodkach na terenie Polski. Aby skorzystać z leczenia, wystarczy skierowanie od lekarza ginekologa.

NFZ wyłonił siedem placówek, które, po uzyskaniu pozytywnej opinii konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz po weryfikacji przez oddziały wojewódzkie NFZ, gwarantują odpowiedni poziom diagnozy i leczenia endometriozy.

Od nastolatki do seniorki - kalendarz badań ginekologicznych

Zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy pozostaje poważnym problemem, jednak wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny. NFZ rozszerza powszechny program profilaktyczny w kierunku raka szyjki macicy o badania genetyczne HPV HR.

Dotychczas kobiety w wieku 25-64 lata mogły skorzystać z klasycznej cytologii. Teraz, w ramach programu, wykonywany będzie test HPV HR. W przypadku wykrycia obecności wirusa HPV, pacjentka zostanie skierowana na cytologię na podłożu płynnym.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ, Paweł Florek, wyjaśnia: "W lipcu będziemy mieć podpisane wszystkie umowy z placówkami, które będą realizowały nową ścieżkę diagnostyczną w programie profilaktyki raka szyjki macicy. W większości regionów już zakończyliśmy zawieranie umów."

Nowa ścieżka diagnostyczna ma na celu zwiększenie wykrywalności raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Badanie HPV HR jest bardziej czułe niż tradycyjna cytologia, a cytologia na podłożu płynnym, wykonywana w przypadku pozytywnego wyniku HPV HR, jest dokładniejsza od klasycznej cytologii. Cytologię w nowej ścieżce będzie można pobrać także w POZ.

Poradnik Zdrowie Google News