Aktywność fizyczna może wydłużyć życie? Znamy odpowiedź

2021-12-08 16:06

Z wiekiem coraz mniej stawiamy na aktywność fizyczną, a to niedobrze. Brak ruchu wywołuje szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Dlaczego więc powinniśmy prowadzić aktywny tryb życia? Naukowcy wyjaśniają.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w podeszłym wieku.
Autor: Getty Images

W niedawno opublikowanym artykule naukowcy zaznaczyli, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna, pomimo upływu czasu. Swoje hipotezy okrzyknęli hasłem „aktywni seniorzy”.

Ruch w podeszłym wieku korzystnie wpływa na zdrowie, m.in. może zmniejszyć ciśnienie krwi oraz pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami. Co więcej, wysiłek fizyczny poprzez aktywację układu współczulnego może obniża poziom stanu zapalnego chorób, tym sposobem zapobiegając rozwojowi artretyzmu, fibromialgii czy chorób jelit.

Regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Brać przykład z przodków 

Główny autor badania David E. Liberman z Uniwersytetu Harvarda podszedł do zagadnienia pod kątem ewolucji. Bazował również na wcześniejszych analizach biomedycznych, aby wyjaśnić, dlaczego aktywność fizyczna zmniejsza liczbę chorób i urazów, a przede wszystkim wydłuża życie.

Biolodzy ewolucyjni zaznaczają, że nasi przodkowie umieli sprawnie poruszać się po lesie nawet po zmroku. Pierwsi ludzie prowadzili aktywny tryb życia, walcząc każdego dnia o pożywienie.

Według naukowców powinniśmy brać z nich przykład i zadbać o regularny wysiłek fizyczny. Jak podali, wraz z biegiem czasu Amerykanie w wieku od 40 do 70 lat nie wykonują zalecanej dziennej dawki kroków (około 6-8 tys.). Bardziej preferują siedzący tryb życia, a ruch stawiają na drugim miejscu.  

Ruch to zdrowie

Naukowcy w najnowszym badaniu obalają mit, że prehistoryczni ludzie żyli krótko i zażywali mało ruchu. Ich zdaniem było wręcz na odwrót – cieszyli się długim życiem i dobrym zdrowiem dzięki aktywności fizycznej.

Jak wyjaśnili badacze, „ewoluowaliśmy, aby móc być aktywnymi przez całe życie i też nasze ciała potrzebują ruchu do zdrowego starzenia się”. W przeszłości codzienna aktywność fizyczna była konieczna do przeżycia, a dziś musimy zmuszać się do wysiłku. Dlatego uczeni zachęcają do wykonywania ćwiczeń nawet w podeszłym wieku, mając na uwadze zdrowie i kondycję fizyczną.

Aktywność fizyczna chroni przed chorobami

Uczeni wysunęli kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na tkankę kostną w wieku podeszłym oraz poprawia immunologię poprzez wzrost liczby limfocytów (inaczej podstawowych komórek odpornościowych), pobudza procesy przeciwzapalne oraz niszczy komórki starzejące się.

Wysiłek fizyczny powoduje, że włókna mięśniowe stają się grubsze, bardziej wytrzymałe i odporne na zmęczenie. Do tego zwiększa on uwalnianie hormonów szczęścia - endorfin i enkefalin.

W opinii naukowców pół godziny ćwiczeń dziennie (niezależnie od wieku) może naprawdę pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Regularne treningi mogą zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2, chorobie Alzheimera oraz nowotworowej.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Sonda
Jak tam z twoją formą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki