Rosnący problem w Europie. Chorobą tropikalną można zarazić się na lotnisku

2024-10-21 10:27

Okazuje się, że chorobą tropikalną można zarazić się nawet wtedy, gdy nie podróżujemy na drugi koniec świata. Najnowsze badania ujawniły wzrost liczby zgłoszeń dotyczących malarii lotniskowej i bagażowej w Europie w ostatnich latach. Międzynarodowy zespół naukowców odnotował aż 145 przypadków zachorowań.

Rosnący problem w Europie. Chorobą tropikalną można zarazić się na lotnisku
Autor: Getty Images

Malaria w Europie

Malaria lotniskowa odnosi się do sytuacji, w której komary przenoszące chorobę przedostają się do krajów o klimacie umiarkowanym poprzez środki transportu, takie jak samoloty lub statki. Zakażenie jest możliwe na terenie lotnisk, portów lub w pobliżu tego typu miejsc.

Malaria bagażowa jest mniej powszechna i występuje w sytuacjach, gdy ktoś zostanie ugryziony przez komara, mimo że nie podróżował do regionów endemicznych. W większości przypadków owad przedostaje się do bagażu lub paczki podczas podróży w samolocie.

Nowe badanie wykazało, że liczba przypadków malarii w Europie znacznie wzrosła. Międzynarodowy zespół ekspertów zidentyfikował aż 145 przypadków w latach 2018-2022. Spośród nich, 105 sklasyfikowano jako malarię lotniskową, 32 jako malarię bagażową, a osiem nie otrzymało jednoznacznej klasyfikacji.

Z analizy opublikowanej w czasopiśmie Eurosurveillance wynika, że ponad jedna trzecia zgłoszonych przypadków od 2000 r. wystąpiła właśnie w tym okresie, z najwyższą liczbą zachorowań odnotowaną w 2019 roku.

Większość zakażeń odnotowano we Francji (52), Belgii (19) i Niemczech (9). Pacjenci, którzy najczęściej zapadali na malarię lotniskową, byli zatrudnieni w pobliżu lotnisk międzynarodowych lub mieszkali w ich sąsiedztwie, a przypadki dotyczyły głównie mężczyzn.

Choroby tropikalne - malaria

Objawy malarii i leczenie

W badaniach obejmujących 133 przypadki zarażenia malarią w Europie, 124 pacjentów w pełni wyzdrowiało, a 9 zmarło (w większości były to osoby po 50. roku życia). Pacjenci, którzy przeżyli, mieli około 30 lat w momencie zakażenia.

Objawy malarii pojawiają się zazwyczaj od 7 do 30 dni po ukąszeniu przez zainfekowanego komara. Do najczęstszych symptomów należą: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka oraz ogólne osłabienie. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do powikłań, takich jak anemia, niewydolność nerek, śpiączka czy nawet śmierć.

Leczenie malarii zależy od stadium choroby, jednak w większości przypadków stosuje się leki przeciwmalaryczne, które eliminują pasożyty z organizmu. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak dezynsekcja samolotów, co obejmuje rozpylenie pestycydów w kabinach pasażerskich oraz w lukach bagażowych.

Regularne przestrzeganie tych procedur może ograniczyć ryzyko przenoszenia komarów na pokładach samolotów i tym samym minimalizować liczbę przypadków malarii lotniskowej i bagażowej.

Polska na ucho
Doktórka