Czop śluzowy - jak wygląda i ile czasu przed porodem odchodzi? Po czym go poznać?

2023-03-28 12:40

Czop śluzowy to gęsta wydzielina znajdująca się w kanale szyjki macicy u kobiet będących w ciąży. Zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów do rozwijającego się w brzuchu płodu. Czop wypada przed porodem i jest jednym z pierwszych sygnałów zbliżającego się rozwiązania.

Czop śluzowy - jak wygląda i ile czasu przed porodem odchodzi? Po czym go poznać?
Autor: Getty Images Czop śluzowy to normalne zjawisko pojawiające się w ciąży.

Spis treści

  1. Czym jest czop śluzowy?
  2. Czop śluzowy – jaką pełni rolę?
  3. Jak wygląda czop śluzowy?
  4. Czop śluzowy – kiedy odchodzi?
  5. Czop śluzowy a poród przedwczesny
  6. Czego nie robić, gdy odejdzie czop śluzowy?

Odejście czopa śluzowego to jedna z pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Nie zwiastuje jednak natychmiastowego rozpoczęcia akcji porodowej, szczególnie w pierwszej ciąży.

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to gęsta wydzielina znajdująca się w kanale szyjki macicy u kobiet będących w ciąży. Nazywany bywa korkiem śluzowym albo czopem poporodowym. W konsystencji jest lepki, ciągliwy i galaretowaty. Pojawia się ze względu na zwiększone stężenie progesteronu w organizmie zaraz po zapłodnieniu. Czop śluzowy znajduje się w kanale szyjki macicy przez całą ciążę, a do jego odejścia dochodzi na krótko przed spodziewanym porodem.

Czop śluzowy – jaką pełni rolę?

Czop śluzowy to „korek”, który blokuje kanał macicy podczas ciąży. Zabezpiecza rozwijający się płód przed wnikaniem licznych drobnoustrojów z zewnątrz, a tym samym zapobiega powstawaniu różnego rodzaju infekcji, które mogą nieść za sobą groźne konsekwencje.

Fazy porodu: pierwszy okres porodu

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest wydzieliną z szyjki macicy, mającą galaretowatą, gęstą konsystencję. Zwykle jest przezroczysty lub lekko białawy, ale może również przyjmować lekko różowe, brunatne lub brązowe zabarwienie. Kolor czopu uzależniony jest głównie od tego, czy znajduje się w nim domieszka krwi. Różowy kolor informuje o niewielkiej ilości krwi, będącej wynikiem np. pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych.

Z kolei brązowe zabarwienie oznacza, że krew pojawiła się już dużo wcześniej. Zaniepokoić powinna wodnista forma w dużej ilości, która może świadczyć o np. pęknięciu pęcherzyka płodowego.

Czop śluzowy – kiedy odchodzi?

W okresie przedporodowym, szyjka macicy zaczyna się otwierać, staje się bardziej miękka i rozciągliwa, a tym samym ułatwia odejście czopa śluzowego. U większości ciężarnych, czop śluzowy wysuwa się kilkanaście, a czasami kilka dni przed porodem. Niekiedy odejście czopa śluzowego świadczy o rozpoczęciu porodu. Dodatkowymi objawami, na które należy zwrócić uwagę są: skurcze przepowiadające, parcie na pęcherz moczowy, obniżenie się dna miednicy dzięki czemu ciężarnej jest łatwiej oddychać. Często przyszłej mamie towarzyszy stres i niepokój, pojawia się ból głowy, ból kręgosłupa, dolegliwości trawienne lub wzmożony apetyt.

Choć odejście czopa śluzowego nie wymaga natychmiastowej kontroli, to jest to znak, że macica szykuje się do porodu. Rozwiązanie może nastąpić w przeciągu kilku tygodni, a nawet kilku godzin. Jeśli po odejściu czopa śluzowego kobieta zauważy dodatkowe sygnały wskazujące na rozpoczęcie porodu np. skurcze, należy zgłosić się do lekarza.

Wskazaniem do natychmiastowej konsultacji jest odejście czopa przed 36 tygodniem ciąży. Zaniepokoić powinno również krwawienie lub czop wyraźnie zabarwiony krwią. Widoczna krew może wskazywać na problemy z łożyskiem, które są niebezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka.

Czop śluzowy a poród przedwczesny

Prawidłowo, czop śluzowy powinien wypaść nie wcześniej niż w 37. tygodniu ciąży. Jeśli do jego odejścia dojdzie we wcześniejszym tygodniu ciąży, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W takim przypadku istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, który zagraża zdrowiu, a czasami i życiu dziecka.

Czego nie robić, gdy odejdzie czop śluzowy?

Od momentu wypadnięcia czopu śluzowego, ciężarna powinna w szczególny sposób dbać o higienę intymną. Czop stanowił barierę ochronną dla dziecka, która wraz z jego odejściem zanika. Warto nosić bawełnianą bieliznę charakteryzującą się wysoką przepuszczalnością, dzięki której namnażanie bakterii czy grzybów będzie utrudnione. Co więcej, należy wstrzymać się ze współżyciem, by nie narazić dziecka na np. infekcje.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza