Pedobarografia - nowoczesne badanie schorzeń stóp

opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stóp - pozwala wykryć nieprawidłowości w ich budowie i dobrać najlepszą metodę leczenia. Jakie są wskazania do pedobarografii i jak przebiega to badanie?

Pedobarografia pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby stóp. Jest przydatna także przy wykrywaniu płaskostopia lub wad postawy. W stopach znajdują się aż 26 kości i 33 stawy? To 12  proc. całego szkieletu człowieka. Nic więc dziwnego, że kiedy cierpią stopy, cierpi całe ciało. Codziennie, podczas chodzenia, na nasze stopy przypada nacisk aż 500 ton! To ogromny ciężar, który może być dla stóp szkodliwy. Dlatego, jeśli cierpisz na choroby stóp, masz halluksy lub palce młotkowate, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Pedobarografia: wskazania

Początki rozwoju pedobarografii sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Znajduje szerokie zastosowanie w pracy lekarza ortopedy, podiatry, fizjoterapeuty i innych, przyczyniając się do poprawy diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób stóp. Pozwala na  dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania jak i w trakcie dynamicznego chodu.

Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak haluksy, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej. Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na podjęcie właściwie ukierunkowanego leczenia operacyjnego.

Zdaniem eksperta
dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda i właściciel poznańskiej kliniki HalluxMed

Pedobarografia jest badaniem, które poza badaniem radiologicznym, ultrasonograficznym, rezonansu magnetycznego i innymi powinno być zawsze wykonywane  przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp. Taka diagnostyka pozwala także na precyzyjne zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego. Ma również ogromne znaczenie w doborze wkładek ortopedycznych.

Pedobarografia: przebieg badania

Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwia dobór najlepszej wkładki lub innego odciążenia.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Debra
|

Ja miałam haluksa 6 lat temu i poszłam do chirurga, żeby zlikwidował go metodą tradycyjną, czyli operacja a potem nakładanie metalowych szyn.
niestety, dwa lata temu haluks wrócił, a ja juz nie chciałam iść ponownie na operacje, bo to kosztowne i nie miałam czasu. Odkryłam na szczęście korektor motoryczny na halluksy, który pomógł mi w 15 dni wyleczyć stopę bezboleśnie i gładko ;)

as
|

Już w drugim dniu noszenia wkładek na płaskostopie poprzeczne, mimo wyczuwania wkładki w bucie, ból śródstopia był zdecydowanie mniejszy.

adia
|

Ja właśnie mam zamiar zrobić komputerowe badanie stóp. Szukam informacji na ten temat. Też chcę, żeby potem zrobiono dla mojego syna indywidualną wkładkę do obuwia, bo krzywi stopy jak chodzi i często ma odciski. Znalazłam fajny artykuł na ten temat tutaj, jakby ktoś był zainteresowany. Właśnie o komputerowym badaniu stóp.

edi
|

To pracownik nie zinterpretowal Ci wyniku? Ja mialam od razu zinterpretowane i zrobione wkladki do butow takie indywidualne. Mozesz tez poczytac tutaj o badaniu komputerowym stop http://f.kafeteria.pl/temat....

m0rek
|

ja również nie znałem takich możliwości jednak wszystkiego dowiedziałem się na stronie wkladkiortopedyczne.pl gdzie zrobiłem sobie na początku jedną a później kolejne pary wkładek i jestem bardzo zadowolony

Anna
|

Co do skutku użytkowania wkładek na chwilę obecną ciężko jest coś powiedzieć, ponieważ syn nosi je zaledwie miesiąc. Wiem tylko jedno, że nie odczuwa bólu stóp. tak jak to było przed noszeniem wkładek.

Henryk
|

A jak po używaniu wkładek ? czy nie jest to jakieś naciąganie na pseudo uleczenie?

Anna
|

Syn był na badaniu w drodze jakiejś promocji,nie wiem ile kosztowała wizyta.Natomiast same wkładki z wypełnieniem silikonowym kosztowały w promocji 180zł. .

Henryk
|

Artykuł ciekawy, pierwszy raz poznałem taką metodę leczenia. Ciekaw jestem czy taka wizyta i wkładki to duży koszt?

Anna
|

Wspaniała metoda leczenia stóp i wad postawy.Mój syn z niej skorzystał,specjalista dostosował mu równocześnie specjalistyczne wkładki z wypełnieniem sylikonowym ,które z czasem korygują wady

http://www.poradnikzdrowie....