Wkładki do butów. Jakie wkładki ortopedyczne kupić?

2017-03-01 16:30 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Rafał Zieliński, technik ortopeda

Wkładki do butów korygują ustawienie stóp, wspierają pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Zmniejszają więc obciążenia i zmęczenie nóg, korygują wady postawy, pomagają też pozbyć się bólu krzyża. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne podnoszą jakość życia. Dzięki odpowiednio dobranym wkładkom zmniejsza się lub całkowicie ustaje ból stóp, kolan, bioder, kręgosłupa. Wkładki są również konieczne w korygowaniu wad postawy, leczeniu niektórych schorzeń ortopedycznych. Aby dobrać właściwe wkładki najlepiej wykonać badanie podoskopowe – w gabinecie podologicznym albo w sklepie rehabilitacyjnym. Wystarczy stanąć na podświetlonej płycie – widać na niej miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt w obciążeniu. Jeżeli wada jest duża, konieczne będzie wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę (poprzedza to zrobienie wycisku stopy). Przy niewielkiej wadzie można sięgnąć po gotowe wkładki profilaktyczne, które zwiększają komfort chodzenia, ale nie poprawiają ustawienia stóp.

Wkładki ortopedyczne korygują układ kości, nie zaś mięśniowo-więzadłowy, który je podpiera, dlatego korekcja wad stóp (a więc i postawy) możliwa jest głównie u dzieci i młodzieży. W okresie kształtowania kości można wpłynąć m.in. na koślawość lub szpotawość kolan, lordozę, kifozę piersiową. U osób dorosłych takie wkładki zmniejszają obciążenia nóg, likwidują bóle kręgosłupa, w mniejszym stopniu korygują wady stóp.

Buty należy dobrać do wkładek, nie odwrotnie, bo to kształt wkładki jest idealnie dopasowany do stopy.

Wkładki na płaskostopie

To wkładki profilaktyczne poprawiają komfort chodzenia u osób z płaskostopiem podłużnym (obniżenie łuku podłużnego stopy), poprzecznym (obniżenie łuku poprzecznego stopy) i podłużno-poprzecznym (opadanie zarówno łuku podłużnego, jak i poprzecznego stopy).

W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się wkładki z podniesieniem od wewnętrznej strony (supinacja), przy płaskostopiu poprzecznym – w przedniej środkowej części stopy, gdzie umieszcza się pelotę. Wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne są podniesione i z boku, i w środku.

Wkładki "niepełne"

To miękkie i wygodne wkładki profilaktyczne na dwie trzecie długości stopy. Zapewniają podparcie łuków stopy, ale nie korygują ich ustawienia. Mogą też odciążać guz piętowy, zmniejszając ból towarzyszący ostrodze piętowej (narośl kostna na części podeszwowej kości piętowej).

Wkładki robione indywidualnie

Wkładki ortopedyczne wykonywane są na miarę w zależności od wady stóp. Mogą być m.in.: supinujące (uniesienie wewnętrznej krawędzi stopy), pronujące (uniesienie zewnętrznej krawędzi stopy), ze stabilizacją pięty, z odciążeniem guza piętowego, z korekcją wysokości, dla diabetyków.

Robione są z różnych materiałów (np. kopolimeru, skóry), które można dowolnie rozmieścić w zależności od punktów nacisku stopy. Takie wkładki wymagają korygowania wraz z postępami leczenia, dlatego trzeba je wymieniać po 6-12 miesiącach.

Wkładki odciążające

Ten rodzaj wkładek profilaktycznych jest wykonany z miękkich materiałów (m.in. silikonu medycznego), które zapewniają wygodę podczas chodzenia i uprawiania sportów. Wkładki odciążają miejsca najbardziej narażone na naciski, czyli przodostopie i guz piętowy. Stosuje się je przy ostrogach piętowych i stanach zapalnych rozcięgna podeszwowego.

Wkładki chroniące przed stopą cukrzycową

Wkładki profilaktyczne dla diabetyków są miękkie, wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, dodatkowo wyścielonych warstwą antybakteryjną. Specjalny kształt wkładek odciąża wrażliwe miejsca na stopie, a odpowiednio rozmieszczone punkty nacisku stymulują pracę mięśni podeszwowych, poprawiając ukrwienie stóp.

Wkładki ortopedyczne "twarde"

Są sztywniejsze i wyższe niż wkładki profilaktyczne, co sprawia, że lepiej korygują ustawienie całej stopy (profilaktyczne tylko ją podpierają). Stosowane są przy najczęstszych wadach stóp, m.in. płaskostopiu podłużnym i płaskostopiu poprzecznym.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kacperek1
|

Aby
idealnie dopasować wkładki ortopedyczne do butów warto udać się do
lekarza, Nie kupujmy ich na własną rękę. Jedyny wyjątek stanowią wkładki
do butów z pamięcią, które dopasowują się do kształtu stopy podczas
noszenia. Nie powinniśmy lekceważyć naszych stóp bo od tego zależy też
nasze samopoczucie.

Zuzka
|

Sprawdziłam te wkładki, o których tu wszyscy mówicie. Powiem szczerze myślałam, że to przereklamowane kolejne gadżety. Ale przyznaje szczerze wypróbowałam i używam i faktycznie oprócz tego, że są po prostu ładne, to też skuteczne i przede wszystkim mają bardzo wysoką jakość

Damian
|

Moi pacjenci często pytają dlaczego powinni wybrać akurat dynamiczne wkładki ortopedyczne? Oto lista ich specjalistycznych zalet
dynamiczne wkładki ortopedyczne zapewniają prawidłowe wsparcie i korekcję biomechaniczną w każdej fazie chodu,
posiadają głębokie korytko stabilizujące tyłostopie,
posiadają amortyzator kierunkowy tyłostopia,
ich kształt i budowa mają na celu przywrócenie stopie jej naturalny kształt,
idealnie dopasowują się do kształtu stopy, dzięki zastosowaniu specjalnych plastycznych materiałów,
nie tylko łagodzą dolegliwości, ale również je leczą!
Nie zastanawiaj się zatem dłużej i wybierz odpowiednie dynamiczne wkładki ortopedyczne. Wszyscy powinniśmy ich używać albo na wskazaną dolegliwość lub po prostu profilaktycznie

Claudia Aguilera
|

Zgadzam się w 100%. Moja cała rodzina używa wkładek ortopedycznych Footwave, każdy innego modelu w zależności od potrzeb. Dobrze i właściwie ustawiają stopę, zmniejszają ból, wieczorami stopy nie są tak opuchnięte i zmęczone. Footwave posiada certyfikaty medyczne i jest stworzony przez specjalistów od stóp, którzy wiedzą co i jak robią.

Annka
|

Wygoogluj sobie dynamiczne wkładki ortopedyczne footwave

Lala
|

Annka, aha i znalazłaś jakieś dobre wkładki, które mieszczą się do szpilek i przynoszą ulgę obolałym stopom? Daj linka proszę. Ja zakupiłam jedne, ale gdzie tam w szpilkach mnie ucikają więc nic z tego. Jeśli masz coś sprawdzonego podaj pls :) dzięki

Annka
|

Ja biegam w szpilkach prawie cały czas ze względu na moją pracę. Długo szukałam wkładek, ktore by się do nich zmieściły i ulżyły w wieczornym bólu.

mia
|

A wkladki mieszcza sie Pani do eleganckich butow?

mia
|

Nie miala Pani problemu z dopasowanke. potem butow do wkladek? Ja nie moge znalezc zadnych ktore mieszcza i wkladke i moja stopę:(

Katarzyna K.
|

Jeśli ktoś ma problemy ze stopami lub bolą go plecy lub kręgosłup najlepiej zrobić sobie indywidualne wkładki. Sama robiłam sobie komputerowe badanie stóp. Te wkładki są zaprojektowane tylko pod moją stopę. Po pół roku chodzenia w nich jest rewelacja. Nic mnie już nie boli.