Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - przyczyny

2017-06-20 8:51 Monika Majewska

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży najczęściej jest oznaką prawidłowych zmian w jej przebiegu, związanych z rozciąganiem i wzrostem macicy na początku ciąży. Jednak czasami może wskazywać na schorzenia położnicze, niepołożnicze ginekologiczne lub na choroby układu pokarmowego czy moczowego. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu we wczesnej ciąży? Na jakie choroby może wskazywać?

Ból w podbrzuszu jest częstym objawem we wczesnej ciąży. Najczęściej jest związany z powiększaniem się płodu, a wraz z nim także macicy, czego konsekwencją jest zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W efekcie pojawia się skurczowy lub palący ból w podbrzuszu, miednicy lub dole pleców. Jednak czasami przyczyny bólu w dole brzucha na początku ciąży mogą być bardziej skomplikowane i wskazywać na schorzenia położnicze, ginekologiczne niepołożnicze lub nieginekologiczne.

Posłuchaj o przyczynach bólu w podbrzuszu we wczesnej ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - schorzenia położnicze

 • Poronienie samoistne (zagrażające, ciąża obumarła, niekompletne, kompletne, zatrzymane lub chybione) to najczęstsza przyczyna położnicza bólu podbrzusza we wczesnej ciąży. Poronienie objawia się skurczowym, rozlanym bólem brzucha. Często pojawia się także krwawienie z dróg rodnych. Przy poronieniu samoistnym ujście zewnętrzne szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte (w zależności od rodzaju poronienia).
 • Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to z kolei najpoważniejsza przyczyna bólu brzucha i miednicy (zwykle nagłego, zlokalizowanego i stałego, tj. nieskurczowego) z krwawieniem z dróg rodnych (lub bez niego). Ujście zewnętrzne szyjki macicy jest zamknięte i jednocześnie odnotowuje się brak czynności serca płodu. Przy pęknięciu ciąży ektopowej możliwa jest niestabilność hemodynamiczna (obniżone ciśnienie tętnicze krwi, tachykardia, objawy zastoju nad polami płucnymi), prowadząca do utraty przytomności lub omdlenia.
 • Poronienie septyczne również może być przyczyną bólu w dole brzucha na początku ciąży. Poronienie septyczne przebiega z objawami stanu zapalnego narządu rodnego, tj. gorączką, dreszczami, stałym bólem brzucha lub miednicy z ropnymi upławami z pochwy. Poronienie septyczne często zdarza się u pacjentek, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub poronienie indukowane (wywołane celowo).

Ból w dole brzucha na początku ciąży - schorzenia ginekologiczne niepołożnicze

 • Zwyrodnienie mięśniaka macicy objawia się bólem w miednicy o nagłym początku, któremu towarzyszą nudności, wymioty lub gorączka. Niekiedy pojawia się krwawienie z dróg rodnych.
 • Skręt przydatków (jajników) jest częstym schorzeniem podczas ciąży, ponieważ w tym czasie ciałko żółte powoduje powiększenie jajnika i zwiększenie ryzyka skrętu jajnika wokół szypuły. Dla tego schorzenia charakterystyczny jest ból w miednicy o nagłym początku: kolkowy albo łagodny (jeśli skręt ustępuje samoistnie). Często pojawiają się także nudności i wymioty.
 • Pęknięta torbiel ciałka żółtego objawia się zlokalizowanym bólem brzucha lub miednicy, niekiedy przypominającym skręt przydatków, i krwawieniem z dróg rodnych. Początek dolegliwości zwykle ma nagły charakter.
 • Przewlekłe zapalenie miednicy mniejszej rzadko pojawia się w czasie ciąży. Wówczas objawia się upławami z szyjki macicy i znaczną tkliwością przydatków.
Ważne

Ból w miednicy w zaawansowanej ciąży może wynikać z rozpoczynającego się porodu lub jednej z licznych przyczyn niepołożniczych.

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - schorzenia nieginekologiczne

Do powszechnych przyczyn nieginekologicznych zalicza się różne schorzenia górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

 • wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego (zapalenie żołądkowo-jelitowe), które objawia się m.in. biegunką i wymiotami
 • zespół jelita wrażliwego
 • zapalenie wyrostka robaczkowego - objawia się zwykle ciągłym bólem i tkliwością podbrzusza. Możliwa jest nietypowa lokalizacja bólu (np. górny prawy kwadrat) lub jego jakość (łagodniejszy, skurczowy, brak objawów otrzewnowych) w porównaniu z bólem u pacjentek nieciężarnych
 • choroby zapalne jelit - różnorodne bóle (skurczowy lub stały) bez stałej lokalizacji, przy czym często pojawia się biegunka, niekiedy ze śluzem lub krwią
 • niedrożność jelit objawia się bólem kolkowym, wymiotami, brakiem perystaltyki jelit lub gazów, brzuch jest wzdęty, bębnicowy

Ból w podbrzuszu w ciąży może być związany także z dysfunkcją układu moczowe. W jego obrębie może pojawić się stan zapalny, który objawia się dyskomfortem nad spojeniem łonowym. Wówczas często pojawiają się objawy ze strony pęcherza (np. pieczenie, częstomocz, parcia naglące).

Ważne

Niestabilność hemodynamiczna (hipoksja, tachykardia), utrata przytomności lub omdlenie, objawy otrzewnowe (sztywność, obrona mięśniowa), gorączka, dreszcze, ropne upławy z pochwy i krwawienie z pochwy, to objawy alarmujące. Wówczas konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska.

Bibliografia: The Merck manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, pod. red. Porter R., Kaplan J., Homeier B., Wrocław 2010

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Dotti
|

Ja też jestem dziewczyny po ciąży pozamacicznej i ciągle się boję żeby się nie powtórzyło został mi usunięty prawy jajowod bo to była ciąża umiejscowiona w jajowodzie i doszło do pęknięcia miałam pokiereszowany ten jajowod musieli całkiem go usunąć, też trochę mi zajęło pogodzenie się z tym przykra jest myśl że byłam mama tylko w myślach :( musieli mnie ciąć natychmiast okres mi się dluzyl i właśnie miałam omdlenia i szybko do szpitala na stół bo mogłam umrzeć to straszne dla mnie przeżycie ciągle się tego boję ale staram się nie myśleć ciągle o tym bo zwariuje nie można też tak sobie wkręcać naprawdę. Ale mam nadzieję że jeszcze zostanę mama i ciazna ułoży się prawidłowo i będę czuć tylko mdłości i apetyt :) dziewczyny wszystko będzie dobrze nie poddawajmy się jest szansa :) została trauma po tym co się stało ale staram się żyć z tym jakoś z nadzieją ze się ułoży.

Ola
|

hej dziewczyny, ja tez niestety jestem po poronieniu. Dowiedzialam się ze jestem w ciąży, po 4 tygodniach...a w 5. tygodniu dostałam bardzo mocne krwawienia i silne bole. To był tylko tydzień, a najszczęśliwszy w moim zyciu. Mam nadzieje ze teraz się uda, ale pamietac będę zawsze ...

sylwia
|

Cześć. Mam teraz 20 lat. Mam synka 1.5 roku ma. W ciągu ostatnich 6 miesiecy poronilam 2 razy..

Młoda
|

Miałam 18 lat gdy byłam w pierwszej ciąży. w 10 tygodniu dostałam plamienia i niestety straciłam swoje dziecko. minęło 5 lat i dzisiaj jestem w 7 tygodniu ciąży. odczuwam ogromny strach, że to wszystko znowu do mnie powróci.... czasami odczuwam takie kłucie w podbrzuszu (jak na miesiączkę) i boje się ze znowu stracę dziecko.....

pp
|

ja tez przezylam piec lat temu poronienie samoistne pamietam do dzis mimo ze mam osmio letnia corke i spodziewam sie dzidziusia ale strata dziecka nawet tego nie narodzonego bedzie zawsze bolec

Dżoana
|

Też mam za sobą pozamaciczną :(, ale teraz zobaczyłam dwie kreseczki i mam nadzieję, że skończy się dobrze... ale ten tępy dziwny ból nadal pozostaje boję się :(

Monia
|

Ja przeżyłam ciążę pozamaciczna i nie życzę tego nikomu nie tyle ze jest to ogromy ból ale tego bólu po stracie Dziecka ja bardzo długo z tego się podnosiłam ale dzięki wsparciu bliskim jakoś dałam rade ale do dziś o tym myślę jakie by było moje dziecko jak bym wyglądało co by lubialo :-(. Niestety czasu nie cofne ale dziecko to zawsze będzie w moim sercu i zawsze będę czuć się jego mama.