Niedobór żelaza widać nie tylko na twarzy. Nie lekceważ tych sygnałów

2023-10-03 18:04

Niedobór żelaza to głównie sprawa kobieca. Sprzyjają mu obfite miesiączki, dieta uboga w źródła tego pierwiastka, diety odchudzające. Skutek to przede wszystkim anemia - niedokrwistość z niedoboru żelaza. Nie ma powodu, żeby ją lekceważyć, bo jej skutki mogą być naprawdę poważne. Aż czasem nie chce się żyć.

Niedobór żelaza widać nie tylko na twarzy. Nie lekceważ tych sygnałów
Autor: GettyImages

Blada, poszarzała twarz i blade śluzówki (np. oczu, w jamie ustnej). Podkrążone oczy, zapadnięte policzki. Tak sobie zazwyczaj wyobrażamy osobę, która ma anemię. Słusznie, ale to nie wszystko. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza oznacza w praktyce, że właściwie cały twój organizm nie jest prawidłowo dotleniony. Kluczowym zadaniem żelaza w naszym organizmie jest dostarczanie tlenu do narządów oraz mięśni. Jego cząsteczki zawarte w hemoglobinie podczas dopływu krwi do płuc wiążą cząsteczki tlenu, a następnie doprowadzają ożywczy tlen do odpowiednich organów. Gdy ten proces jest zaburzony, odczuwasz skutki w całym organizmie.

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Niedobór żelaza - widoczne objawy

Poza bladością na twarzy czy śluzówkach, spodziewaj się też wyjątkowo bladych paznokci, nieraz kruszących się lub wklęsłych, przesuszonej skóry i osłabionych włosów. Przy przewlekłej, nasilonej anemii włosy mogą nawet wypadać.

Pękanie kącików ust kojarzymy raczej z niedoborem witamin z grupy B i infekcjami. Tymczasem za tą dolegliwością również może stać zbyt niski poziom żelaza we krwi.

Za mało żelaza - objawy ogólnoustrojowe

Czujesz przewlekłe zmęczenie bez wyraźnego uzasadnienia? To jeden z najczęstszych objawów niedoboru żelaza. Możliwe są też bóle głowy, duszności i kołatanie serca. Uwaga, lekceważona anemia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego.

Osoby, którym brakuje żelaza, muszą się mieć szczególnie na baczności w okresie infekcji. Układ odpornościowy nie może sprawnie funkcjonować bez tego pierwiastka, więc częściej chorujesz.

Osobom z anemią wcale niełatwo uzupełnić niedobory zdrową dietą. Paradoksalnie, często wcale nie chce im się jeść. Naukowcy tłumaczą ten destrukcyjny brak apetytu z greliną, czyli hormonem głodu.

Tak też może się objawiać niedobór żelaza

Narzekasz na zbyt zimne dłonie i stopy? Przyczyn może być sporo, ale zważywszy, ze żelazo ma spore znaczenie dla prawidłowej pracy układu krążenia, również tu może być winowajcą.

Zachcianki to domena kobiet w ciąży? To jeden z objawów anemii u wszystkich dorosłych. Bywa, że osoby z anemią mają ochotę zjadać rzeczy zdecydowanie niejadalne: kredę, glinę, lód czy papier. Wówczas to już ostatni dzwonek, by skonsultować się z lekarzem.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza może być również powodem depresji i obniżenia nastroju. Nic dziwnego, gdy całe ciało ma pod górkę.

Niedobór żelaza - co robić?

By stwierdzić anemię z niedoboru żelaza, trzeba wykonać badania krwi. Wskazane jest wykonanie morfologii, kontrola poziomu ferrytyny i poziomu żelaza. Leczenie anemii zostaw lekarzowi. Suplementy i dieta bogata w źródła żelaza raczej jej nie wyleczą. Potrzebne są specjalne preparaty i ich precyzyjne dawkowanie, a także ustalenie, dlaczego brakuje ci żelaza. Czasem kryje się za tym inna choroba i bez jej usunięcia efekt terapii nie będzie trwały.