Łączy je poważna choroba. Zdecydowały się o tym powiedzieć, by wspierać inne kobiety

2024-01-03 17:13

Coraz trudniej w to dziś uwierzyć, że poważna choroba kobiet, znacząco utrudniająca codzienne funkcjonowanie, uszkadzająca narządy wewnętrzne, będąca źródłem cierpienia i niepłodności, jeszcze nie tak dawno uchodziła za wstydliwą. Te kobiety na pewno przyczniły się do zmiany tego stanu rzeczy.

Łączy je poważna choroba. Zdecydowały się o tym powiedzieć, by wspierać inne kobiety
Autor: MAREK KUDELSKI / SE / EAST NEWS,PHOTOS BY EVAN AGOSTINI/INVISION/AP,EN BIRCHALL/PA VIA AP

Według dziennikarki Hanny Lis, nieoficjalnej ambasadorki endometriozy, w naszym kraju najgorsze było lekceważenie bólu. Oburzające, a jednak kobiety skarżące się na ból nieraz słyszały u lekarza: "taka pani uroda" lub "ma boleć". Tak mówi twój lekarz? To go zmień! Mama? To jej nie słuchaj.

Gadaj Zdrów: Endometrioza odebrała Magdzie cały okres dojrzewania. "8 lat czekałam na diagnozę"

Dziennikarki, polityczki, aktorki - endometrioza może dotyczyć każdej kobiety

Aktorki Emma Roberts, Whoopi Goldberg, Susan Sarandon, piosenkarka Emma Bunton z zespołu Spice Girls czy amerykańska polityczka Hilary Clinton - wszystkie te kobiety doświadczyły bólu związanego z endometriozą.

W Polsce, poza Hanną Lis, która z endometriozą walczyła ponad 20 lat i zwierzyła się z komplikacji ciążowych, będących skutkiem tej choroby, o endometriozie szczerze opowiedziała też aktorka Karolina Szymczak, prywatnie żona Piotra Adamczyka.

Inne znane w Polsce osoby z endometriozą to Patrycja Sołtysik, Pola Kukiz czy Mary Komasa, której chorobę zdiagnozowano w wieku 24 lat. Po co opowiadać o "takich intymnych rzeczach"? Żeby kobiety były lepiej traktowane i właściwie leczone. To chyba oczywiste?

Czym jest endometrioza

Wszystkie mamy endometrium, ale niektóre z nas endometriozę. Na tę chorobę cierpi na świecie prawie 180 mln kobiet, a przynajmniej o tylu wiemy.

W Polsce problem dotyka co 10 kobiety. Jest główną przyczyną niepłodności i bólu kobiet.

Endometrioza jest przewlekłym schorzeniem, które mija wraz z zakończeniem miesiączkowania. Polega na występowaniu ognisk tkanki endometrium (błony śluzowej, która powinna występować tylko w macicy) w przyległych do niej narządach, takich jak jajowody, jajniki, pęcherz moczowy a nawet jelita. Ogniska endometriozy znajdowano nawet w płucach.

Jak leczyć endometriozę

Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki, jej ogólnego stanu zdrowia oraz planów dotyczących macierzyństwa. W leczeniu endometriozy stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne endometriozy polega na stosowaniu leków, które zmniejszają objawy choroby i stanu zapalnego. Czasem konieczne jest leczenie laparoskopowe, a w skrajnych przypadkach klasyczne chirurgiczne.

Czytaj także: "Kobiecość nie musi boleć. Czas skończyć z tym mitem". Prof. Dębska z ważnym apelem