Choruje już co 10. z nas, ale większość o tym nie wie. 3 mało znane objawy

2024-02-08 12:22

Z problemem endometriozy mierzy się na świecie 176 mln kobiet. Problem dotyczy nawet co 10. z nas, ale zdecydowana większość najpewniej o swoim schorzeniu nawet nie wie, a nietypowe objawy opóźniają diagnozę i właściwe leczenie. Skoro "sprawa kobieca", to wiadomo, jakie sygnały jej towarzyszą? Niekoniecznie.

Choruje już co 10. z nas. 3 mało znane objawy endometriozy, które warto znać
Autor: Getty Images Choruje już co 10. z nas. 3 mało znane objawy endometriozy, które warto znać

Endometrioza jest jak dotąd nieuleczalna, ale można skutecznie walczyć z jej objawami i skutkami, w tym niepłodnością. Podejrzewamy tę chorobę, gdy daje typowe sygnały, czyli ból w podbrzuszu, obfite miesiączki i ból podczas seksu. To jednak nie wszystko. Skoro ogniska endometriozy mogą występować w nietypowych lokalizacjach, to i sygnały schorzenia mogą odbiegać od naszych wyobrażeń. Zwróć uwagę zwłaszcza na te trzy objawy, zazwyczaj kojarzone z innymi chorobami.

Gadaj Zdrów: Endometrioza odebrała Magdzie cały okres dojrzewania. "8 lat czekałam na diagnozę"

1. Endometrioza - problemy z jelitami

Endometrioza polega na tym, że ogniska endometrium (błony śluzowej), tkanki, która powinna znajdować się w macicy, pojawiają się w innych lokalizacjach. Skoro tak, nie powinno dziwić, że objawy nie muszą pojawiać się wyłącznie w obrębie układu rozrodczego.

Śluzówka macicy obecna w jelitach często daje objawy typowe dla zespołu jelita drażliwego (IBS). Pojawia się ból brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki, a kobieta prędzej trafia do gastrologa niż do ginekologa.

2. Endometrioza - zmęczenie

Zmęczenie jest objawem często lekceważonym. Im bardziej aktywny bądź zaburzony tryb życia, tym łatwiej przegapić ten ważny sygnał. Tymczasem wzmożona męczliwość zawsze wymaga wyjaśnienia, bo może sygnalizować niewydolność najważniejszych narządów czy nowotwór.

Towarzyszy choćby anemii, a ta, lekceważona, prowadzi do groźnych powikłań. Niedokrwistość przy endometriozie jest bardzo częsta.

3. Endometrioza - ból podczas oddawania moczu

Endometrium w endometriozie może trafić też do pęcherza. Objawy choroby obejmują podrażnienie pęcherza moczowego, częstszą potrzebę oddawania moczu, ból przy pełnym pęcherzu, nietrzymanie moczu, sporadycznie krew w moczu, a czasami ból w okolicy nerek.

Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowości przy oddawaniu moczu trzeba diagnozować i leczyć. To polski mit, że taka już kobieca uroda i problemy z pęcherzem trzeba zaakceptować. Nieprawda. Nie pozwól, żeby zaburzone sikanie eliminowało cię z normalnego, pełnego życia.

Czytaj także: "Matka popuszczała i babka, to i ja muszę". Mity o nietrzymaniu moczu