Tak wczesna menopauza wpływa na wątrobę. Ryzyko stłuszczenia rośnie dwukrotnie
Wczesna menopauza, występująca przed 40. rokiem życia, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia wątroby. Najnowsze badania wykazały, że u kobiet z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby wzrasta nawet dwukrotnie w porównaniu do rówieśniczek.

Wczesna menopauza a ryzyko chorób wątroby
Kobiety, które wchodzą w menopauzę przed 50. rokiem życia, a szczególnie przed ukończeniem 45 lat, są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby oraz innych zaburzeń metabolicznych już w pierwszym roku po menopauzie.
To wniosek z badań zaprezentowanych podczas pierwszego wspólnego kongresu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej (ESPE) i Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii (ESE). Badanie prowadzone przez pięć lat sugeruje, że wiek przekwitania powinien być brany pod uwagę w ocenie ryzyka sercowo-metabolicznego u kobiet.
Menopauza to fizjologiczny proces starzenia się, który zwykle występuje między 45. a 55. rokiem życia. Po jej wystąpieniu zwiększa się podatność na przewlekłe schorzenia, w tym niealkoholowe stłuszczenie wątroby i związane z nim zaburzenia metaboliczne, określane jako MASLD.
Izraelscy badacze z Hadassah Medical Center i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przebadali 89 474 kobiet, klasyfikując je według wieku menopauzy do grup: 40-44 lata, 45-49 lat i powyżej 50. roku życia.
U kobiet w wieku 40-44 lat stwierdzono 46 proc. wyższe ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby w ciągu roku od wystąpienia menopauzy. Dodatkowo przekwitanie wiązało się z podwyższonym ryzykiem stanu przedcukrzycowego (o 11 proc.), otyłości, nadciśnienia (o 14 proc.) i dyslipidemii (o 13 proc.).
Kobiety z grupy 45-49 lat również były o 30 proc. bardziej narażone na MASLD i o 16 proc. na stan przedcukrzycowy, w porównaniu z rówieśniczkami, które nie przeszły jeszcze menopauzy.

Wnioski i dalsze kierunki badań
Obecne wyniki sugerują, że kobiety przechodzące menopauzę przed 45. rokiem życia są szczególnie narażone na rozwój MASLD i jej metabolicznych powikłań, takich jak nadciśnienie czy otyłość.
Poprzednie badania nad tym związkiem przyniosły sprzeczne wyniki, ale były ograniczone przez małą liczbę uczestników i krótki okres obserwacji. Nasze badanie jest największym tego typu badaniem z pięcioletnim okresem obserwacji i potwierdza hipotezę, że kobiety są stosunkowo chronione przed chorobami kardiometabolicznymi w okresie okołomenopauzalnym. Uważamy, że nasze odkrycia uzasadniają rozważenie wcześniejszego wieku menopauzy jako czynnika ryzyka MASLD
- powiedział główny autor, dr Joshua Stokar.
Zespół badawczy planuje teraz ocenić wpływ hormonalnej terapii zastępczej (HRT) na ryzyko MASLD u kobiet w okresie menopauzy.
Na podstawie naszych ustaleń, że kobiety z wcześniejszą menopauzą są bardziej narażone na MASLD, uważamy, że uzasadnione jest przeprowadzenie badania klinicznego w celu zbadania, czy HRT może złagodzić to ryzyko w tej populacji. Wraz ze starzeniem się populacji, a także wzrostem częstości występowania otyłości i czynników ryzyka metabolicznego, taka interwencja może zmniejszyć obciążenie chorobami kardiometabolicznymi u kobiet po menopauzie
- dodał.