Stan przedcukrzycowy - 6 objawów stanu przedcukrzycowego jakie ostrzeżesz na skórze i w oczach

2022-10-05 12:12

Stan przedcukrzycowy to nie choroba - ale jeśli go zignorujesz, może przekształcić się w nieuleczalną cukrzycę typu 2. Na początkowym etapie przypadłość ta może jednak w ogóle nie dawać o sobie znać, albo objawiać się w bardzo subtelny sposób. Ale gdy poziom cukru przez dłuższy czas odbiega od normy, mogą pojawić się określone objawy. Gdy je zauważysz, to znak, że jak najszybciej trzeba oznaczyć poziom cukru we krwi.

Przykładowe zmiany na skórze świadczące o stanie przedcukrzycowym
Autor: Getty Images

Stan przedcukrzycowy bywa nazywany "wstępem do cukrzycy". U osób, które go mają, poziom cukru we krwi jest stale podwyższony - ale jeszcze nie na tyle, by można było mówić o cukrzycy typu 2. Ale jeśli taka osoba nic nie zrobi - nie zmieni diety, nie zacznie ćwiczyć - cukrzyca z pewnością się rozwinie. A objawy cukrzycy są już dużo bardziej dokuczliwe, choroba ta daje również groźne powikłania, takie jak chociażby stopa cukrzycowa

Objawy, na które każdy z nas musi zwrócić uwagę

Główne objawy stanu przedcukrzycowego są mało charakterystyczne i łatwo pomylić je z objawami innych dolegliwości. Gdy jednak się pojawią, konieczne jest zbadanie poziomu cukru we krwi.

  • Osłabienie i zmęczenie - to jeden z najczęstszych sygnałów. Gdy rozwija się stan przedcukrzycowy, komórki organizmu nie są w stanie wykorzystać cukru we krwi do wytworzenia energii - stąd uczucie permanentnego zmęczenia.
  • Senność po posiłku - to również możliwa oznaka stanu przedcukrzycowego oraz zaburzeń tolerancji glukozy. Dochodzi do niej na skutek poposiłkowych wahań poziomu glukozy we krwi i wyrzutów insuliny z trzustki, co ma zmniejszyć poziom cukru.
  • Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, również w nocy - mogą świadczyć i o stanie przedcukrzycowym, i o samej cukrzycy. Gdy we krwi krąży nadmiar cukru, organizm próbuje się go pozbyć, zwiększając produkcję moczu, stąd właśnie potrzeba częstych wizyt w toalecie. Do produkcji moczu potrzebna jest woda - stąd nadmierne pragnienie.
  • Częste stany zapalne narządów płciowych, zmiany ropne na skórze - to również konsekwencje nadmiaru cukru we krwi, z powodu którego dochodzi m.in. do zmian w mikrokrążeniu skórnym. Wahania poziomu cukru we krwi ułatwiają ponadto rozwój drobnoustrojów, przez co ma miejsce większa skłonność do zakażeń.
  • Brązowe przebarwienia na skórze - tak zwane rogowacenie ciemne. To plamy, które mogą mieć kolor żółtawy lub czerwonawy, ale najczęściej są brązowe. Lokują się pod pachami, na szyi, w fałdach skórnych. Naskórek w tym miejscu jest twardszy, zrogowaciały.
  • Problemy ze wzrokiem - gdy stan przedcukrzycowy jest zaawansowany, mogą pojawić się podobne zmiany w oczach, które występują u cukrzyków, i które prowadzą do retinopatii cukrzycowej. Dochodzi do nich, gdy na skutek wysokiego poziomu cukru we krwi uszkodzone zostaną naczynia krwionośne w oczach.
Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Stan przedcukrzycowy to zagrożenie dla zdrowia

Stan przedcukrzycowy cechuje się nieprawidłową glikemią na czczo oraz upośledzoną tolerancją glukozy. Jego objawy, które opisujemy poniżej, są wskazaniem do oznaczenia poziomu glukozy we krwi - można go rozpoznać, jeśli stężenie glukozy dwie godziny po posiłku wynosi 140-199 mg/dl lub stężenie glukozy na czczo wynosi 100-125 mg/d.

Nie należy tego lekceważyć - zwiększa on nie ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale też rozwoju chorób serca, udaru mózgu, utraty wzroku czy demencji. Jest jednak odwracalny - poziom cukru może wrócić do normy dzięki zmianie diety i aktywności fizycznej, a niekiedy też z pomocą wsparcia farmakologicznego. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki