3 najgorsze rzeczy, które niszczą mózg. To prosta droga do demencji

2024-04-02 15:30

Demencja pojawia się podstępnie i powoli, po cichu odbiera pewne umiejętności, wspomnienia, zdolność komunikacji oraz sprawność. Dochodzi do takiego momentu, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Skazany jest na pomoc i wsparcie bliskich. Naukowcy są wciąż na tropie nowych czynników ryzyka demencji. Wytypowali trzy rzeczy, za którymi najbardziej nie przepada mózg.

3 najgorsze rzeczy, które niszczą mózg. To prosta droga do demencji
Autor: Getty Images 3 najgorsze rzeczy, które niszczą mózg. To prosta droga do demencji

Pierwsze skojarzenia, jakie padają na temat demencji, to najczęściej podeszły wiek i problemy z pamięcią. Warto mieć jednak świadomość, że pod tym terminem kryje się wiele schorzeń, które upośledzają pracę mózgu na kilku płaszczyznach, m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy Picka.

Demencja nie tylko odbiera pamięć

Demencja wywołuje w tkance mózgu zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, degeneracyjnym i zanikowym. Wraz z postępem choroby nasilają się jej objawy, np. zaburzenia mowy i liczenia, zaniki pamięci, problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, wahania nastroju, kłopoty ze snem czy gubienie lub chowanie rzeczy.

Osoby cierpiące na otępienie zachowują się gwałtownie i niekiedy trudno przewidzieć ich kolejne ruchy. Popadają w apatię i stawiają opór przy wykonywaniu codziennych czynności. Mogą niekiedy wykazywać tzw. agresję czynną w stosunku do bliskich, np. rzucać przedmiotami, krzyczeć czy kopać. Ich życie zależy już wyłącznie od innych.

Poradnik Zdrowie: demencja

Brytyjscy badacze zlokalizowali „słaby punkt” mózgu, który wraz z wiekiem ulega wcześniejszej degeneracji niż inne obszary tego narządu. W najnowszej analizie sporządzono listę czynników ryzyka, które mają na niego fatalny wpływ. Wymieniono rzeczy, których mózg nie lubi. 

3 rzeczy, które najbardziej dewastują pracę mózgu

Uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego prześledzili aż 161 czynników ryzyka demencji, a następnie ułożyli je w kolejności według ich wpływu na pracę mózgu. Do obserwacji zaproszono 40 tys. Brytyjczyków w wieku powyżej 45. roku życia w celu przeskanowania ich organów. Na podstawie tych danych naukowcy stworzyli listę przyczyn, które mogą zwiększać ryzyko zaburzeń neurodegeneracyjnych. Można je modyfikować albo stale kontrolować.

Okazuje się, że na kondycję słabego punktu mózgu ma wpływ 12 czynników:

  1. cukrzyca,
  2. zanieczyszczenie powietrza wywołane ruchem drogowym,
  3. alkohol,
  4. niewystarczająca ilość snu,
  5. częste zmiany masy ciała,
  6. palenie papierosów,
  7. wysokie ciśnienie krwi,
  8. brak aktywności fizycznej,
  9. ubytek słuchu,
  10. stan zapalny,
  11. skąpe interakcje społeczne,
  12. podwyższony poziom cholesterolu.

Jak podkreśli naukowcy z wysp brytyjskich, trzy rzeczy, które znalazły się na podium listy, najbardziej obciążają pracę wskazanej części mózgu.

- W tym nowym badaniu wykazaliśmy, że te konkretne części mózgu są najbardziej podatne na cukrzycę, zanieczyszczenie powietrza – coraz ważniejszą przyczynę demencji – i alkohol, spośród wszystkich powszechnych czynników ryzyka demencji - wyjaśniła współautorka publikacji prof. Gwenaelle Douaud, cytowana przez brytyjski portal „Daily Mail”.