Stłuszczenie wątroby: przyczyny i objawy

2020-07-29 12:31 Monika Majewska

Stłuszczenie wątroby to choroba, która występuje nie tylko u alkoholików. Są na nią narażone także osoby z nadwagą i otyłością, jak również te przyjmujące niektóre leki, np. hormonalne. Stłuszczenie wątroby nie jest groźną chorobą, jednak nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy stłuszczenia wątroby.

Stłuszczenie wątroby to choroba polegającą na odkładaniu się tłuszczu w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Stłuszczenie wątroby do niedawna było kojarzone tylko z nadużywaniem alkoholu. Jednak wraz z rozwojem diagnostyki i możliwością przeprowadzania badań, takich jak ultrasonografia wątroby i biopsja wątroby, lekarze przekonali się, że stłuszczenie wątroby może wystąpić także u osób, które piją alkohol sporadycznie bądź wcale.

W związku z tym w terminologii medycznej obok pojęcia alkoholowe stłuszczenie wątroby pojawiło się nowe - niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a konkretnie niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD).

Znane jest także ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych - rzadkie, zagrażające życiu powikłanie ciąży, które występuje w trzecim trymestrze ciąży lub bezpośrednio po porodzie.

Spis treści

 1. Stłuszczenie wątroby: czynniki ryzyka
 2. Stłuszczenie wątroby: przyczyny
 3. Stłuszczenie wątroby: objawy

Stłuszczenie wątroby: czynniki ryzyka

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby najczęściej rozpoznaje się u osób z

Chorobę diagnozuje się także w przypadku niektórych stanów zapalnych wątroby (dotyczy to szczególnie wirusowego zapalenia wątroby typu C) oraz w polekowych uszkodzeniach wątroby.

Stłuszczenie wątroby: przyczyny

Przyczyny alkoholowego stłuszczenia wątroby są oczywiste. Natomiast przyczynami niealkoholowego stłuszczenia wątroby najczęściej są:

 • nadwaga i otyłość
 • predyspozycje genetyczne do tycia
 • niewłaściwy tryb życia
 • nadużywanie leków
 • zaburzenia hormonalne

Niektóre cechy, takie jak: rozmieszczenie tkanki tłuszczowej (typ otyłości "jabłko" oraz "gruszka") czy tempo przemiany materii, mogą być dziedziczne, jednak nie więcej niż w 30-40%.

Dużo większe znaczenie ma to, jaki styl życia się prowadzi, a ten, zdaniem lekarzy, obecnie nie jest prawidłowy. Większość ludzi nie jest aktywna fizycznie, żyje w stresie, źle i nieregularnie się odżywia (objada się, zwłaszcza fast-foodami, pije alkohol).

Ponadto często dochodzi do nadużywania leków uspokajających, leków przeciwbólowych i leków hormonalnych, które w dużym stopniu zmieniają metabolizm i powodują tycie, a także nadwyrężają wątrobę.

Stłuszczenie wątroby jest również związane z zaburzeniami hormonalnymi. Większość kobiet w wieku 45-50 lat przybiera na wadze. Dotyczy to także mężczyzn, którzy cierpią na otyłość brzuszną.

Warto wiedzieć

NAFLD jest obecnie coraz częściej rozpoznawana u dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. Badania pokazują, że NAFLD może pojawić się już w 8. roku życia, jeśli dziecko już w najmłodszych latach miało nadwagę.

Stłuszczenie wątroby: objawy

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby, podobnie jak to spowodowane nadużywaniem alkoholu, zwykle przebiega bezobjawowo.

Niekiedy w obu przypadkach mogą pojawić się:

 • zmęczenie
 • osłabienie
 • złe samopoczucie
 • hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby
 • splenomegalia, czyli powiększenie śledziony (stosunkowo rzadko)
 • przy dużym stłuszczeniu, gdy wątroba powiększa się, pojawia się dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym lub ból brzucha z prawej strony pod żebrami

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Klub Zielonego Liścia
|

nigdy nie piłam alkoholu a mam stłuszczenie wątroby mam 70lat GGTP-71 28 lat temu po wycięciu woreczka żółciowego stwierdzono w licznych gastroskopiach jezioro żółci w zołądku leczyłam żołądek teraz mam również zmiany na trzusce i nie ma w tym mojej winy ze niezdrowo jadłam i innych rzeczy mój organizm zle pracuje po wycięcięciu woreczka zółciowego równiez trójglicerydy mam zawyżone

rajmund
|

Ja mam stluszczenie watroby od alkoholu. Jestem alkoholikiem. Pilem bardzo duzo wodki, czasami codziennie. Odkad zamienilem wodke na symboliczna lampke wina i diete weganska, wyniki poprawily sie nie do wiary. Nawet lekarze sa zaskoczeni.

Człowiek ze stłuszczeniem
|

Osobiście również cierpię na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Choroba ta wyszła przypadkiem podczas sporadycznego badania usg. Moje objawy to sporadyczne biegunki, lekkie pobolewanie w prawej części brzucha pod żebrami oraz słaba reakcja na alkohol, a dokładniej nie ważne czy wybiję 50 ml wódki czy 200 ml następnego dnia rano mam mdłości, drgawki, bardzo złe samopoczucie oraz rozwolnienie. W moim przypadku stłuszczenie jest efektem osiadłego trybu życia oraz niezdrowej Polskiej diety. Ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej liczniejsze spacery oraz wyeliminowanie z diety słodyczy napojów gazowanych, słodzonych, a nawet soków owocowych. Jedzenie chudego mięsa, które jest bogate w zdrowe substancje oraz zażywanie tabletek esentiale forte. Ważne by nie kupować esentiale max, niby większa dawke jednakże nie jest to lek, a suplement wiec i jego skład nie jest dobrze przebadany oraz potwierdzony. Ostatnia rada dużo pić wody, przyśpiesza to metabolizm oraz poprawia oczyszczanie organizmu.

Kaniusia
|

Mam 35 lat i właśnie na to cierpię- moja wina na skutek jedzenia słodyczy i przyjmowania różnych leków na ból zęba np. Ale teraz chce z tego wyjść. Po miesiącu zdrowego odżywiania nie czuje dyskomfortu w nadbrzuszu. Ale jak tylko zjadłam coś tłustego to zakuło. Mam to i obtluszczona śledzionę bo moje bmi to ponad 31. Ale czuje się generalnie dobrze. Bardzo chce zadbać o siebie.

Chora
|

Nie jestem alkoholiczką a mam stluszczona wątrobę bo jem dużo słodyczy i ogromne ilości owoców i to jest powodem mojej choroby

jur
|

A jeśli mam dyskomfort w jamie brzusznej,pod prawymi żebrami bóle,a w dodatku przewlekłą biegunkę to czy to też stłuzczenie wątroby?Alko nie piję,ale lubię smaażone i napoje gazowane

pretend
|

stłuszczenie wątroby da się wykryć badaniem krwi, pojawiają się wskaźniki występujące też przy uszkodzeniu mięśnia sercowego(nie chodzi o bilirubinę). Wystarczy tydzień, piwo LUB leki LUB zatrucie, tłuszcz itd. itp. Ale w dużej mierze to nie dopust- codziennie się ważyć, ostropest, hepatil, L-karnityna, zielona herbata z imbirem i brak tłuszczów zwierzęcych, niewiele mięsa i to chudego.

...karton:-)
|

...ja po wypiciu butelki wina przeczytałem artykuł i zrozumiałem, że nawet abstynenci są narażeni na stłuszczenie wątroby...u mnie to się nazywa 'czytanie ze zrozumieniem'...bodajże w szkole mnie tego nauczyli:-)

ja
|

a ja nie biorę do ust ani kropli alkoholu, nie palę a mam stłuszczoną polekowo wątrobę....

Pablo
|

To nieprawda. Mam stłuszczoną wątrobę a piję alkohol sporadycznie i w niewielkich ilościach. Od wielu lat zmagam się za to z podwyzszonym holesterolem i od paru lat biorę na to leki