Obrzezanie - przyczyny, zalety i wpływ obrzezania na seks

2015-04-22 10:16 Anna Jarosz

Niektórzy twierdzą, że obrzezanie to zwyczaj okrutny i pozbawiony sensu, inni, że niezbędny dla zachowania higieny. W kulturze judaizmu i islamu ma on charakter sakralny. Dlaczego wykonuje się zabieg obrzezania i czy brak napletka wpływa na seks?

Wiele narodów i plemion uważa obrzezanie za jeden z ważniejszych obrzędów. Usunięcie napletka służy określeniu przynależności plemiennej, zwiększeniu płodności, uczynieniu z chłopca mężczyzny - rytuały towarzyszące zabiegowi symbolizują przechodzenie z dzieciństwa do męskości.

U Żydów wykonuje się go chłopcom w ósmym dniu po urodzeniu, na Półwyspie Arabskim w dniu siódmym, 14 lub 21, a na wyspie Flores w wieku 20-30 lat. Obcięty napletek bywa przedmiotem magicznym. Może być spalony (Australia, Salwador), grzebany w ziemi (plemiona Kafrów, Kikuju), umieszczony w wodzie (Kubu z Sumatry), dawany do zjedzenia krowie (Hora z Madagaskaru) lub suszony, a następnie noszony na szyi przez siostrę obrzezanego (Arunta).

Obrzezanie  - przyczyny usuwania napletka

Najstarszym uzasadnieniem potrzeby usunięcia napletka jest higiena intymna. Zdrowotny walor zabiegu potwierdzają współczesne autorytety medyczne. Dr Bruce Patterson z Children's Memorial Hospital w Chicago uważa, że obrzezani mężczyźni rzadziej zapadają na kiłę i rzeżączkę, a ich partnerki sporadycznie chorują na raka szyjki macicy. Dzieje się tak dlatego, że obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji. W ochronie przed wirusami ważną rolę odgrywa zawarta w skórze keratyna. W napletku, który bardzo łatwo ulega rozmaitym zakażeniom, jest bardzo mało keratyny, a więc nie może on być skuteczną barierą dla wirusów. Dlatego, zdaniem Pattersona, powinien być usuwany. Na potwierdzenie swojej teorii uczony dodaje, że wśród obrzezanych mężczyzn dwukrotnie rzadziej dochodzi do zakażenia wirusem HIV.

Problem

Prawdą jest, że nieobrzezani chłopcy często miewają stulejkę. Dolegliwość polega na tym, że napletek jest za ciasny i nie zsuwa się z żołędzi. Prowadzi to do częstych zakażeń i bólu, a w skrajnych przypadkach nawet do rozwoju choroby nowotworowej penisa i jego amputacji. Coraz częściej do leczniczego obrzezania wykorzystuje się laserowy nóż chirurgiczny.

Po obrzezaniu seks bez zmian

Zwolennicy zabiegu twierdzą także, że zapobiega on zakażeniom wirusem brodawki płciowej, infekcjom dróg moczowych, problemom z płodnością i nerwicom na tle seksualnym. Nieobrzezani nie odczuwają podobno pełni satysfakcji ze współżycia. Ale badania obrzezanych mężczyzn nie potwierdziły znaczącego wpływu tego zabiegu na jakość życia seksualnego. Obaliły powszechne przekonanie, że wydłuża on czas trwania stosunku i opóźnia wytrysk nasienia.

Obrzezanie kobiet

Około 130 milionów dziewcząt w 28 krajach Afryki i Azji jest poddawanych zabiegowi wycięcia łechtaczki, a czasem też warg sromowych mniejszych, i zaszyciu wejścia do pochwy. Przeprowadza się go w prymitywnych warunkach, bez znieczulenia, nożem, a wywołany tym krwotok jest bardzo trudny do zatamowania. Na ranę przykłada się gnijące rośliny, a nawet zwierzęce odchody. Do najczęstszych powikłań należą: nerwiak w okolicy łechtaczki wywołujący silne bóle, blizny zwężające krocze i utrudniające w przyszłości poród. U podstaw obrzezania kobiet leży przekonanie, że przyjemność erotyczna jest przejawem zdrady małżeńskiej, chociaż nie ma na ten temat ani jednego słowa w Biblii czy Koranie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jaroslaw Orlowski
|

Obrzezanie powoduje penis mniej wrazliwym.

Jaroslaw Orlowski
|

Jest o tym w Biblii. Onan wylewal na ziemię nie dając dziecka. Za karę został zabity. Od tego czasu synowie mieli być obrzezawani.

Michał
|

Jesteś nie poinformowany i jest mi ciebie szkoda że z nie wiedzy coś takiego sobie zrobiłeś, zabieg ten został stworzony dla zachowania higieny, co mozna załatwić regularny myciem się, nie mam innych korzyści. Każde badania to udowodniły, a z tego co widziałem najczęściej wypowiadają się o tym kobiety dla korzyści dłuższego stosunku
z partnerem. Jest to na równi z obrzeżaniem kobiet, nie ludzki zabieg.

sara
|

ale bzdura wiekszej nie czytalam

nnn
|

Napisz jak do tego doszło i jak to zrobiłaś? Jesteś medykiem? Dało radę w domu to zrobić ?

piter
|

tydzień temu zostałem obrzezany ale po zabiegu ciągle odczuwam bardzo dużą wrażliwość żołedzia czasami wręcz nie mogę się dotknąć czy to normalne a jeżeli tak to kiedy ustapi?

sylwia
|

Oczywiście, z obrzezanym partnerem seks jest lepszy (przede wszystkim dłużej trwa i jakby głębiej penetruje, a przy analu jest bardziej "dopasowujący się"). Sama obrzezałam swojego faceta 2 lata temu podczas zabaw S&M - fakt - bolało go bardzo, przez paręnaście dni nie chciało się goić, ale teraz jest już OK i oboje mamy większą satysfakcję w łóżku.

jack
|

Proponuję wyrwać wszystkie zęby, to dopiero będzie higieniczne!

hana
|

W dzisiejszych czasach zamierzchłe metody higieny? A może panowie tak się częściej myć. Nie nosić obcisłych plastikowych, modnych slipów? Woda jest u nas dostępna. Po co do cywilizacji zachodniej wprowadzać obyczaje barbarzyńskie z regionów pustynnych pod przykrywką religijnych nakazów?

Gość
|

Ma 40 lat bardzo dobre źycie sexualne przynajmniej 3 razy w tygodniu i bardzo sportowy tryb rzycia więc chyba jestem bardzo dobrym przykladem doświadczonego faceta miałem się zastanowić jaki rodzaj obrzezania jest lepszy wybrałem całkowity nie ma już znowu zrobić się stulecia następnie nie ma problemów z napletka em i życie sexuale jest inne jak bym dostał w prezencie nowego członka po 11 dniach od operacji poszedłem biegać po 14 zacząłem uprawiać sex jest inaczej a zarazem tak samo napewno polecam pełne obrzezanie