Przyczyny nowotworów czyli skąd się bierze rak?

Przyczyny nowotworów bywają bardzo różne. Większość z nich jest od nas niezależna, ale są i takie, które możemy ze swojego życia wyeliminować. Lekarze, którzy zajmują się profilaktyką chorób nowotworowych, wciąż powtarzają – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Przypomnijmy zatem, co prowokuje rozwój nowotworów. Sprawdź, skąd biorą się nowotwory?

Zastanawiasz się, skąd się biorą nowotwory? Przyczyny nowotworów są bardzo różnorodne. Blisko 70 proc. nowotworów powstaje w efekcie wpływu szkodliwych czynników środowiskowych oraz naszych niewłaściwych nawyków. A więc wiele zależy od nas samych.

Palenie tytoniu jako przyczyna nowotworu

Jako przyczyna nowotworów plasuje się na pierwszym miejscu. Dym tytoniowy zawiera ok. 4 tysięcy substancji, z czego ponad 40 ma właściwości kancerogenne. Palenie ma bezpośredni związek z 90 proc. zachorowań na raka płuc, 80–90 proc. raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Odpowiada także za 30 proc. raków pęcherza moczowego i trzustki. Warto pamiętać, że rak płuc przestał być męską specjalnością. Wśród chorych jest coraz więcej kobiet. Dlatego zawsze warto rzucić nałóg. Po dwóch latach znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania, a po 15–20 jest takie samo, jak u osób, które nigdy nie paliły.

Niewłaściwa dieta może mieć wpływ na rozwój raka

Zdaniem uczonych jest ona przyczyną co najmniej 30 proc. chorób nowotworowych. Na liście spożywczych winowajców znajdują się tłuszcze, zwłaszcza smażone i zjełczałe, sól kuchenna, alkohol, sacharyna, pewne składniki kawy, herbaty czarnej, grzybów jadalnych oraz piwa. Potencjalne działanie rakotwórcze mają także niektóre dodatki do żywności oznaczane symbolem E. Ale w profilaktyce chorób nowotworowych ważne jest również pochodzenie produktów spożywczych. Żywność produkowana na terenach zanieczyszczonych ekologicznie może zawierać nitrozoaminy (gromadzą się w jarzynach), które przyczyniają się do rozwoju raka układu pokarmowego i moczowego. Owoce i warzywa zbierane z przydrożnych pól i sadów są nafaszerowane metalami ciężkimi (np. kadmem, ołowiem, cezem) i mogą prowokować nowotwory układu moczowo-płciowego. Równie niebezpieczny jest benzopiren (wywołuje raka żołądka i jelita), który powstaje podczas grillowania oraz wędzenia, a także z przypalonego i wielokrotnie używanego tłuszczu.W spleśniałych orzechach oraz produktach zbożowych znajduje się aflatoksyna, która może być powodem raka żołądka i wąt roby. Używane przez osoby odchudzające się słodziki (sacharyna, cyklamat) oskarża się o nowotwory układu moczowego.

Ponad 150 tys. Polaków zapada co roku na nowotwory. Wciąż brakuje jednak kompleksowej opieki onkologicznej

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

Alkohol a rozwój raka

Niezależnie od jego mocy bywa przyczyną nowotworów jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, żołądka oraz wątroby. Łączony z nikotyną zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi.

Zakażenia wirusowe mają związek z wystąpieniem nowotworów

Ich związek z niektórymi nowotworami jest bezsprzeczny. Największe żniwo zbiera wirus zapalenia wątroby typu B i C, który może wywołać raka wątroby. Pierwszego udało się okiełznać szczepionką. Drugi, niestety, wciąż pozostaje bezkarny. Raka szyjki macicy, pochwy, sromu i odbytu może sprowokować wirus opryszczki płciowej (herpes typ II, HSP) oraz ludzki wirus brodawczaka (HPV). Wirus Epsteina-Barr (EPV) pozwala rozwijać się ziarnicy złośliwej, chłoniakom, nowotworom gardła i nosa. W walce z większością tych wirusów najskuteczniejsze są szczepienia ochronne. Niebezpieczne bywają także bakterie, np. Helicobacter pylori – sprawca wrzodów, ale i raka żołądka.

Nadmiar słońca może wywołać nowotwory

Promieniowanie nadfioletowe, czyli UVB i UVA, stanowi (w nadmiarze) poważne zagrożenie dla naszej skóry. Rak, w tym czerniak, staje się coraz powszechniejszy, a uchronić się możemy przed nim ograniczając ekspozycję na promieniowanie. Jeśli dwudziestolatek uwielbia wylegiwać się w słońcu i wielokrotnie się poparzył, to po pięćdziesiątce może spodziewać się nowotworu. Co więcej – oparzenia słoneczne, do których dojdzie przed 12. rokiem życia, zwiększają (nawet dwukrotnie) prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka. Groźne może być również promieniowanie jonizujące, ponieważ bywa przyczyną raka płuc oraz nowotworów układu limfatycznego i szpiku kostnego.

Skażone powietrze to przyczyna rozwoju nowotworów

Niebezpieczne dla płuc jest nie tylko powietrze skażone spalinami i dymem tytoniowym. Zabójcze jest również wdychanie pyłu azbestowego, oparów olejów mineralnych, produktów smoły pogazowej, ropy i benzyny, sadzy. I chociaż o papierosach mowa była już wcześniej, na atak nowotworu narażeni są bierni palacze, w tym dzieci palących rodziców.

Opakowania z tworzyw sztucznych są rakotwórcze

Na liście zagrożeń znajdują się chlorek winylu i akrylnitryl, które przyczyniają się do różnych rodzajów raka.

Genetyczne przyczyny nowotworów

O genetycznej predyspozycji do rozwoju raka można mówić wtedy, kiedy ten sam rodzaj nowotworu występuje u większej liczby członków jednej rodziny. Dotyczy to przede wszystkim raka piersi, jajnika i przewodu pokarmowego. Osoby takie powinny częściej niż inne zgłaszać się na badania profilaktyczne do poradni genetycznych (są przy wszystkich placówkach onkologicznych), a niekiedy nawet zdecydować się na zabieg, np. mastektomię, usunięcie przydatków lub jelita grubego, żeby uchronić się przed rakiem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marcin Misiowiec
|

Uważam że to wszystko co tu napisaliscie o wywołuje raka to w mniejszym stopniu jest wiem co pisze to przeprowadziłem własną analizę i na podstawie obserwacji w ostatnich czasach to nowotwory można w sobie uaktywnić po przez chociażby napoje dla sportowców (aspartam) oraz telefony komórkowe i wiele innych rzeczy codziennego użytku ludzie wiedzą tyle ile się im powiedzieć a prawda może być inna nie twierdzę że ten artykuł kłamie ale napisany żeby korporacje produkujące leki jedzenie oraz sprzęt elektroniczny były tymi dobrymi ale tak nie jest wystarczy że będziesz czytał co kupujesz i myslał nad tym co robisz to wystarczy a reszta używek tj. tytoń alkohol itp. już nie będą zagrożeniem bo (nikt nie wyjaśnia przypadku sportowiec nie palił i nie pił alkoholu a zmarł na raka w mlodym wieku a ten co pił i pali żyje do starości i na raka nie umiera i lekarze powiedzą że to genetyczne a wy im uwierzcie mimo iż nie mają pewności bo na jakiej podstawie co sprawdzili waszych rodziców i co dziadków i co na wojnie też byli i sprawdzali kartoteki przecież to bzdury no ale musimy im wierzyć bo mają tyłu doktora hahahahaha proszę was zacznijcie myśleć i sami dojdzecie w jakim chorym świecie żyjecie. Bądź kreatywny i patrz komu ufasz!!!!!!!!!!!! WŁĄCZ MYŚLENIE

Agnes Ś
|

Jak mój sąsiad:(

Agnes Ś
|

Ludzie,jak tu nie chorować jak tu takie
paskudne powietrze.bez oczyszczaczy powietrza ciężko żyć w tych czasach.
Musimy masowo przechodzić na fotowoltaike z tego okropnego węgla.

Janina
|

U mnie przyczyną raka jest amnestocyna. Ciągłe spanie z telefonem przy głowie. Właściwie od lat po kilka godzin spędzałam na rozmowach przez komórkę - taka praca. Efekt jest jaki jest, tragiczny. Robię co mogę by uchronić resztę rodziny. Niestety takie czasy nastały i gotujemy się w falach radiowych.

ja
|

z moich obserwacji wynika że na raka chorują siedzący w domu

Ann
|

Nie pije nie pale nie zaraziłam się HPV nie jem smieciowego jedzenia a i tak zachorowałam na raka.

ehhh
|

plus to, że wspomniane nitrozaminy w nikłej ilości są na roślinach, a głównym ich źródłem jest peklowane mięso

ala
|

Jasne, można. Można też zainfekować onkogennym wirusem w tym czasie całkiem sporą ilość osób. Wystarczy się z nimi przespać :)

kuku
|

Nie wymieniono jednej z głównych przyczyn infekcji wirusem onkogennym jakim jest HPV. Ludzie zarażają się nim podczas stosunków płciowych. Można być bezobjawowym nosicielem tego potwora i infekować osoby, z którymi współżyjemy, a te w krótkim czasie mogą umrzeć, lub infekować inne. Popytajcie lekarzy na oddziałach onkologicznych co się tam dzieje, ile młodych kobiet umiera po krótkiej walce z nowotworem macicy. Umieralność wzrasta od czasu rozwalenia muru berlińskiego.
Jeśli wirus zaatakuje naszą psychikę możemy chorować np. na depresję.

anonim
|

Tak naprawde, zanim nowotwór się rozwinie można całkiem długo pożyć...