Dlaczego mężczyźni z miast żyją dłużej? Nowe badania wskazują na rosnącą przepaść
W ciągu ostatnich dekad zauważalnie wzrosła różnica w długości życia między mężczyznami z obszarów wiejskich i miejskich. Nowe badania przeprowadzone przez USC Schaeffer Center for Health Policy & Economics wykazały, że mężczyźni mieszkający na wsiach żyją krócej i mają mniej zdrowych lat niż ich rówieśnicy z miast. Z czego to wynika?
Problemy zdrowotne na wsiach
Badania ujawniły, że mężczyźni ze wsi częściej zmagają się z uzależnieniem od tytoniu, otyłością i chorobami układu krążenia. Czynniki te prowadzą do pogłębiającej się przepaści w kondycji zdrowia między mężczyznami z różnych środowisk.
Wiejska populacja częściej zapada na choroby przewlekłe, co ma poważne konsekwencje dla zdrowego starzenia się
wyjaśniał Jack Chapel, główny autor badań.
Obszary wiejskie zmagają się z rosnącym zapotrzebowaniem na opiekę zdrowotną, które są szczególnie trudne do zaspokojenia. Brak dostatecznej liczby dostawców usług medycznych w tych rejonach sprawia, że starzejąca się populacja będzie narażona na jeszcze większe trudności.
Naukowcy, korzystając z danych z Health and Retirement Survey oraz mikrosymulacji Future Elderly Model, oszacowali przyszłą oczekiwaną długość życia i jakość zdrowia mężczyzn po 60. roku życia.
Odkryli, że w porównaniu do badań sprzed dwóch dekad, różnica w długości życia znacznie się powiększyła. Mężczyźni ze wsi mogą spodziewać się życia o 1,8 roku krótszego w porównaniu do swoich rówieśników z miast.
Kluczowe czynniki wpływające na zdrowie
Prawie dziesięć lat po badaniu, które ujawniło, że osoby z niższym poziomem wykształcenia częściej umierają w wyniku tzw. śmierci z rozpaczy (przedawkowanie narkotyków czy samobójstwo), nowe analizy pokazały, że mimo że wykształcenie jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość zdrowia, nie jest w stanie całkowicie wyjaśnić różnic między mieszkańcami miast a wsi. Po wyrównaniu poziomu edukacji różnica w oczekiwanej długości życia zmniejszyła się zaledwie o połowę.
Chociaż wykształcenie ma znaczenie, to samo dotyczy palenia, powszechnej otyłości, chorób układu krążenia - i po prostu życia na obszarach wiejskich - co prowadzi nie tylko do większej liczby zgonów, ale także do większej liczby chorób
- wyjaśniła Elizabeth Currid-Halkett, współautorka badań.
Ostatecznie osiągnięcie równowagi w długości życia i jakości zdrowia między mężczyznami z obszarów wiejskich i miejskich wymaga zintegrowanych działań. Naukowcy postulują, że interwencje, takie jak programy mające na celu ograniczenie palenia, kontrolowanie otyłości oraz leczenie chorób serca, mogą przynieść większe korzyści dla mieszkańców wsi.
Zniwelowanie różnicy w oczekiwanej długości życia w zdrowiu między obszarami miejskimi i wiejskimi wśród osób starszych wymagałoby zachęcania do zmian zachowań zdrowotnych na wcześniejszym etapie życia i wprowadzania szerszych ulepszeń społecznych i ekonomicznych na obszarach wiejskich
- powiedział współautor Bryan Tysinger, dyrektor ds. symulacji polityki zdrowotnej w Schaeffer Center.
Polecany artykuł: