Mężczyźni inaczej przechodzą "menopauzę". Tych objawów mogą się spodziewać

2023-03-10 11:33

Z upływem lat w organizmach kobiet i mężczyzn zachodzi wiele zmian, co jest procesem całkowicie naturalnym i normalnym. Kobiety odczuwają je gwałtownie, co ma związek z nagłym spadkiem hormonów. U mężczyzn zmiany zachodzą znacznie wolniej i rzadko mają związek ze zmianami hormonalnymi, ale warto znać objawy, jakie im towarzyszą.

Mężczyźni inaczej przechodzą menopauzę. Tych objawów mogą się spodziewać
Autor: Getty Images Mężczyźni inaczej przechodzą "menopauzę". Tych objawów mogą się spodziewać

Według National Health Service (NHS) termin "męska menopauza" jest mylący, ponieważ sugeruje, że objawy, z jakimi zmaga się mężczyzna w określonym wieku, wiążą się z nagłym spadkiem poziomu testosteronu. Jednak według organizacji, "męska menopauza" nie jest odpowiednikiem kobiecego klimakterium.

Ważne objawy "męskiej menopauzy"

Zdaniem brytyjskich ekspertów, poziom testosteronu u mężczyzn spada z wiekiem, ale owy spadek utrzymuje się na stałym poziomie ok. 1 proc. od ok. 30. do 40. roku życia. Dlatego to mało prawdopodobne, aby obniżenie poziomu tego hormonu, powodowało jakiekolwiek problemy.

Mimo to mężczyźni w wieku 40-50 lat mogą mieć fizycznie i emocjonalne objawy takie jak:

  • wahania nastroju,
  • problemy ze snem, w tym bezsenność,
  • zwiększone zmęczenie,
  • utrata masy mięśniowej i zmniejszona zdolność do ćwiczeń,
  • brak energii i entuzjazmu,
  • redystrybucja tkanki tłuszczowej np. rozwój "dużego brzucha",
  • problemy z koncentracją i słaba pamięć krótkotrwała.

Wszystkie powyższe symptomy mogą wpływać na codzienne życie mężczyzn i ich funkcjonowanie, dlatego niezwykle ważne jest ich dostrzeżenie oraz ustalenie przyczyn problemu oraz możliwości jego rozwiązań.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia hormonalne

Możliwe przyczyny "męskiej menopauzy"

NHS zaznacza, że za wiele z objawów, z jakimi zmagają się mężczyźni w tym wieku, mogą być odpowiedzialne problemy psychologiczne lub czynniki związane ze stylem życia np. palenie tytoniu czy problemy z sercem. Konsekwencją tych trudności mogą być np. zaburzenia erekcji i niski popęd płciowy, a ich przyczyną - stres, lęk, depresja, problemy w związku, kłopoty w pracy czy martwienie się o starzejących rodziców.

Specjaliści przypominają, że za samopoczucie mężczyzn może także odpowiadać kryzys wieku średniego.

Do innych możliwych przyczyn związanych z "męską menopauzą" zalicza się:

  • niezdrową dietę,
  • picie alkoholu,
  • niską samoocenę.

W późniejszym okresie życia u panów może rozwinąć się stan (zwany andropauzą) i schorzenie związane z niedoborem hormonów, określane jako hipogonadyzm. Ta choroba dotyka również kobiety i może być obecna od urodzenia.

W przypadku panów czynnikami mającymi wpływ na rozwój tego zdrowotnego problemu jest otyłość i cukrzyca typu 2. Ta choroba jest specyficzna i nie jest normalną częścią starzenia – podkreślają eksperci.

Jak radzić sobie z objawami "męskiej menopauzy"?

Prof. Hubert John, który jest lekarzem w Klinice Urologii w Kantonsspital Winterthur, wyjaśnia, że choć impotencja, apatia i nastrój depresyjny w określonym wieku rzadko jest spowodowany spadkiem hormonów, należy to wykluczyć. W tym celu zaleca, by udać się do lekarza rodzinnego i wykonać wskazane przez niego badania.

Jeśli rzeczywiście za nietypowymi objawami "męskiej menopauzy" stoi niedobór testosteronu, substytucja hormonu może znacznie poprawić jakość życia i pozbyć się uciążliwych symptomów. Ale istnieją alternatywne opcje, które nie wymagają przyjmowania leków.

Ekspert zaleca aktywność fizyczną, trening umysłowy, integrację z innymi ludźmi i ogólne zainteresowanie codziennością. To zdaniem lekarza może zadziałać leczniczo. Zaleca także naturalne podejście i stosowanie ziela dziurawca, który działa stabilizująca na nastrój oraz wyciąg z korzenia pokrzywy i palmy sabałowej, które pomogą zadbać o prostatę.

Prof. John przypomina również o badaniach kontrolnych. Każdy mężczyzna po pięćdziesiątce powinien wykonać kolonoskopię, badanie prostaty i oznaczyć antygen sterczowy (PSA). Dwa pierwsze badania znacznie zmniejszą ryzyko dwóch częstych u tej płci nowotworów, czyli raka jelita grubego oraz raka prostaty.