Impotencja: przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

2015-09-28 13:48 lek. med. Anna Zofia Antosik

Jakie są przyczyny impotencji i jak leczyć zaburzenia erekcji? Problem jest poważny, bo niewiele jest chorób, które w tak błyskawiczny sposób potrafią pozbawić mężczyznę poczucia własnej wartości, motywacji i chęci do życia.

W głowie kołaczą się myśli: dlaczego właśnie mnie się to przydarzyło? Co powie partnerka? Gdy pojawiają się zaburzenia erekcji, szybko narasta poczucie osamotnienia, górę bierze chęć izolacji. W ten sposób tworzy się błędne koło, z którego trudno potem wyjść...

Przyczyny impotencji

Na zaburzenia wzwodu cierpi na świecie 150 mln mężczyzn, w Polsce około 1,5 mln. Statystycznie więc cierpi co setny Polak. Przyczyn jest wiele.

Przyczyny zaburzeń erekcji można podzielić na dwie grupy:

- w przebiegu chorób organicznych (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, marskość wątroby lub choroby tarczycy);

- psychogenne.

Dla zaburzeń na tle psychicznym bardzo charakterystyczne jest nagłe pojawienie się problemu. Zachowane są wówczas nocne i poranne wzwody, również podczas masturbacji można osiągnąć pełną erekcję. Fakty te mają ogromne znaczenie, gdyż podstawę leczenia impotencji stanowi określenie źródła problemu. Czasem zaburzenia erekcji mogą być efektem przyjmowanych leków np. na nadciśnienie. Zbawienna wówczas może okazać się zmiana leku na inny.

Ważne

Po dwudziestu latach palenia paczki papierosów dziennie 85 proc. mężczyzn będzie miało problemy z erekcją.

Impotencja - często winna jest zła dieta, papierosy, alkohol i stres

Rzadko który mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, jak używki i nawyki żywieniowe odbijają się na jakości jego życia seksualnego. U podłoża problemu mogą leżeć błahe z pozoru czynniki jak palenie tytoniu czy spożycie dużej ilości alkoholu, zwłaszcza jeśli dołożą się do nich stres i przemęczenie. Bardzo szkodliwa jest również bogatotłuszczowa dieta, skutkująca rozwojem miażdżycy. Odkładające się w naczyniach prącia blaszki miażdżycowe powodują jego gorsze ukrwienie, trudniej jest więc osiągnąć pełną erekcję. Pierwsze niepowodzenie może sprawić, że i kolejne próby będą nieudane. Spięty i skupiony na tym, aby tym razem się udało, mężczyzna wizualizuje w myślach najczarniejszą wizję - obraz rozczarowania partnerki i własnej klęski. Im bardziej stara się odsunąć te myśli od siebie, tym częściej one powracają, działając w efekcie jak samosprawdzająca się przepowiednia.

Metody leczenia impotencji

Życie seksualne jest istotnym elementem każdego związku, trzeba jednak pamiętać, że nie jedynym. Akceptacja i zrozumienie problemu działają jak balsam na duszę znerwicowanego i niepewnego siebie mężczyzny. Czasem wystarczy cierpliwość, odstawienie papierosów i alkoholu. Czasem konieczne są seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, po to aby odblokować się i wyzbyć źródła lęku.

Najważniejsza jest jednak świadomość, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a zaburzenia wzwodu można skutecznie leczyć. Nie należy zwlekać z wizytą u seksuologa. Jego rola polega przede wszystkim na określeniu przyczyny zaburzeń i zleceniu odpowiedniej terapii. Preparaty farmakologiczne mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku zaburzeń mających przyczynę organiczną. Ich samodzielne dawkowanie nie poprawi sytuacji w przypadku zaburzeń psychogennych, gdyż źródło problemu leży tutaj gdzie indziej.

Uzyskany farmakologicznie wzwód nie stanowi rozwiązania, a leczenie ma każdorazowo charakter indywidualny. Gdy problem ma podłoże wieloczynnikowe użyteczne bywa czasem leczenie uzdrowiskowe (bicze wodne) oraz zabiegi fizykoterapii. Istnieje tutaj prawidłowość, że im dłuższy czas zwlekania wizytą lekarską, tym dłuższe późniejsze leczenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
bidak
|

Ja musiałem zacząć coś brać bo przestał mi stawać przez rygor który żona nałożyła na mnie bo staramy się o dziecko. Ona ma kalendarzyki, jajeczka i wszystko wyliczone przez lekarza a ja miałem się tylko podporządkowywać i kochać się z nią na zawołanie to w końcu i moje ciało odmówiło posłuszeństwa. Lubię seks ale wtedy kiedy mam na niego ochotę. Biorę maxon żeby w ogóle pobudzić erekcję i zebym miał chociaż trochę frajdy z tego co robimy w łóżku. Od kilku tygodni jest coraz lepiej ale jesteśmy na pcozątku drogi powrotu do normalności ;)

Ekspert_BeMan
|

Witam! Problemy z erekcją są coraz powszechniejsze. Polecam wypróbowanie suplementu BeMan, który ma naturalny skład i jest dostępny bez recepty. Zainteresowanych zapraszam na naszą stronę internetową.
Pozdrawiam.

Bartek
|

Artykuł adekwatnie przedstawia dzisiejsze problemy. Ja od dłuższego czasu miałem problemy ze wzwodem - wstydziłem się powiedzieć partnerce o swoim kłopocie. Wiedziałem jednak, że jeśli długo będę unikać stosunku wyczuje, że coś jest nie tak... Na szczęście podeszła do tego poważnie i mogłem liczyć na jej pomoc i wsparcie. Namówiła mnie na wizytę u seksuologa. Udaliśmy się do pani Aleksandry Krupskiej w Centrum Psychoterapii Vide w Warszawie :) Po kilku wizytach Pani Ola nakreśliła przyczynę moich zaburzeń i znowu mogę cieszyć się życiem seksualnym :) Stres, lęki... Właśnie to siedziało w mojej głowie.

Marek
|

Na problemy ze wzwodem i erekcją polecam korzeń Maca. W proszku lub w tabletkach. Tutaj mogę się przyznać, bo nikt mnie zna :), ale miałem ten problem dosyć często mimo wcale niepodeszłego wieku...

wfergfergee
|

byłem u lekarza i nic nie dało aż do momentu jak kupiłem vigraź z tej strony jest dość tani i dobry problem jak narazie znikł i sie bardzo ciesze

Tomasz
|

I tak wszystko jest w głowie i trybie życia. Alkohol na pewno nie pomaga, ale często gęsto odblokowuje głowę.Przynajmniej mi. Podobno naturalny afrodyzjak to liście lubczyku. Polecam na mnie działa. Żonka ostatnio pije takie koktajle warzywne z suszonych warzyw i wlewa we mnie taki biały z selerem i czymś jeszcze. Podobno seler tez jest super ... koktajl nazywa się wigor i rzeczywiście, albo on albo moja wiara czyni cuda.

Szymon58
|

Ja sobie kupiłem preparat MaxMen i jestem bardzo zadowolony. Po wypadku miałem duże problemy, teraz jest już lepiej, ale wolę się wspomagać. W sumie nie wiedziałem co mam kupić, ale znalazłem wykaz leków i opinie o lekach na stronie http://www.znamlek.pl/categ... także to też pomogło.

Remek
|

Najlepsze są tabletki, które dają trwały efekt. Popijesz sobie 2-3 miesiace, zrobisz kurację i potem cieszysz się trwałym efektem. Taką możliwość daje IQ-man. Jest skuteczny, mi pomógł.

jola
|

ania czy twój mąż był przy porodzie?

szybkibill
|

Polecam mój wpis blogowy o tym jak postawić generała na baczność