Impotencja: przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

2015-09-28 13:48

Jakie są przyczyny impotencji i jak leczyć zaburzenia erekcji? Problem jest poważny, bo niewiele jest chorób, które w tak błyskawiczny sposób potrafią pozbawić mężczyznę poczucia własnej wartości, motywacji i chęci do życia.

Impotencja: przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji
Autor: thinkstockphotos.com Nie zwlekaj z wizytą u seksuologa, bo zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Spis treści

  1. Przyczyny impotencji
  2. Impotencja - często winna jest zła dieta, papierosy, alkohol i stres
  3. Metody leczenia impotencji

W głowie kołaczą się myśli: dlaczego właśnie mnie się to przydarzyło? Co powie partnerka? Gdy pojawiają się zaburzenia erekcji, szybko narasta poczucie osamotnienia, górę bierze chęć izolacji. W ten sposób tworzy się błędne koło, z którego trudno potem wyjść...

Przyczyny impotencji

Na zaburzenia wzwodu cierpi na świecie 150 mln mężczyzn, w Polsce około 1,5 mln. Statystycznie więc cierpi co setny Polak. Przyczyn jest wiele.

Przyczyny zaburzeń erekcji można podzielić na dwie grupy:

- w przebiegu chorób organicznych (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, marskość wątroby lub choroby tarczycy);

- psychogenne.

Dla zaburzeń na tle psychicznym bardzo charakterystyczne jest nagłe pojawienie się problemu. Zachowane są wówczas nocne i poranne wzwody, również podczas masturbacji można osiągnąć pełną erekcję. Fakty te mają ogromne znaczenie, gdyż podstawę leczenia impotencji stanowi określenie źródła problemu. Czasem zaburzenia erekcji mogą być efektem przyjmowanych leków np. na nadciśnienie. Zbawienna wówczas może okazać się zmiana leku na inny.

Ważne

Po dwudziestu latach palenia paczki papierosów dziennie 85 proc. mężczyzn będzie miało problemy z erekcją.

Impotencja - często winna jest zła dieta, papierosy, alkohol i stres

Rzadko który mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, jak używki i nawyki żywieniowe odbijają się na jakości jego życia seksualnego. U podłoża problemu mogą leżeć błahe z pozoru czynniki jak palenie tytoniu czy spożycie dużej ilości alkoholu, zwłaszcza jeśli dołożą się do nich stres i przemęczenie. Bardzo szkodliwa jest również bogatotłuszczowa dieta, skutkująca rozwojem miażdżycy. Odkładające się w naczyniach prącia blaszki miażdżycowe powodują jego gorsze ukrwienie, trudniej jest więc osiągnąć pełną erekcję. Pierwsze niepowodzenie może sprawić, że i kolejne próby będą nieudane. Spięty i skupiony na tym, aby tym razem się udało, mężczyzna wizualizuje w myślach najczarniejszą wizję - obraz rozczarowania partnerki i własnej klęski. Im bardziej stara się odsunąć te myśli od siebie, tym częściej one powracają, działając w efekcie jak samosprawdzająca się przepowiednia.

Metody leczenia impotencji

Życie seksualne jest istotnym elementem każdego związku, trzeba jednak pamiętać, że nie jedynym. Akceptacja i zrozumienie problemu działają jak balsam na duszę znerwicowanego i niepewnego siebie mężczyzny. Czasem wystarczy cierpliwość, odstawienie papierosów i alkoholu. Czasem konieczne są seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, po to aby odblokować się i wyzbyć źródła lęku.

Najważniejsza jest jednak świadomość, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a zaburzenia wzwodu można skutecznie leczyć. Nie należy zwlekać z wizytą u seksuologa. Jego rola polega przede wszystkim na określeniu przyczyny zaburzeń i zleceniu odpowiedniej terapii. Preparaty farmakologiczne mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku zaburzeń mających przyczynę organiczną. Ich samodzielne dawkowanie nie poprawi sytuacji w przypadku zaburzeń psychogennych, gdyż źródło problemu leży tutaj gdzie indziej.

Uzyskany farmakologicznie wzwód nie stanowi rozwiązania, a leczenie ma każdorazowo charakter indywidualny. Gdy problem ma podłoże wieloczynnikowe użyteczne bywa czasem leczenie uzdrowiskowe (bicze wodne) oraz zabiegi fizykoterapii. Istnieje tutaj prawidłowość, że im dłuższy czas zwlekania wizytą lekarską, tym dłuższe późniejsze leczenie.