Impotent – jak rozpoznać i leczyć impotencję?

2021-11-04 11:55

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas ma problemy z erekcją. Impotencja najczęściej dotyczy dojrzałych panów, jak jednak wynika z badań, problemy ze wzwodem mają coraz młodsi mężczyźni. Sprawdź, jak rozpoznać, czy mężczyzna jest impotentem i jak można mu pomóc.

impotent
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Impotent - przyczyny problemów z erekcją
  2. Impotent - jak rozpoznać, że mężczyzna jest impotentem?
  3. Impotent - jak leczyć impotencję?
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do seksuologa?

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas ma problemy ze wzwodem. Na zaburzenia erekcji najczęściej cierpią panowie po 40. roku życia, jednak rośnie liczna młodych mężczyzn z tym problemem. Najmłodsi pacjenci mają zaledwie 18 lat. Problem ten może więc dotknąć każdego mężczyznę aktywnego seksualnie. Szacuje się, że w Polsce co siódmy mężczyzna jest impotentem.

Impotent - przyczyny problemów z erekcją

Problemy z erekcją mogą mieć podłoże psychiczne. Nieprawidłowe relacje z partnerką, brak akceptacji z jej strony, lęk przed aktem seksualnym, strach przed tym, że nie sprosta się potrzebom partnerki lub że zajdzie ona w ciążę, może doprowadzić do impotencji.

Stres, przewlekłe zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu to czynniki, które także mogą doprowadzić do problemów w sypialni, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą im alkohol, tytoń, narkotyki czy inne używki.

WARTO WIEDZIEĆ >> PALENIE PAPIEROSÓW sprzyja IMPOTENCJI

Również przyjmowanie niektórych leków może być przyczyną impotencji - najczęściej niektórych leków antyarytmicznych, moczopędnych, antydepresyjnych czy psychotropów. Do grupy leków zaburzających erekcję można zaliczyć także sterydy i środki dopingujące.

Najczęstsze przyczyny impotencji to problemy z krążeniem, spowodowane m.in. nadciśnieniem czy paleniem papierosów

Jednak przyczyną impotencji zwykle są poważniejsze problemy zdrowotne. Jednym z nich jest cukrzyca, która przyczynia się do zaburzenia dopływ krwi do prącia, co powoduje problemy ze wzwodem. Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć także panów, którzy zmagają się otyłością i problemami hormonalnymi (np. zmniejszonym wytwarzaniem testosteronu). U starszych mężczyzn niemożność osiągnięcia i utrzymania wzwodu może wywoływać andropauza. Także przewlekła niewydolność nerek, schorzenia układu oddechowego i nerwowego (np. padaczka) mogą się przyczynić do impotencji. Jednak najczęściej rozpoznaje się ją u mężczyzn, którzy zmagają się z nadciśnieniem, miażdżycą, są po zawale serca czy udarze lub cierpią na inne schorzenia układu krwionośnego.

Impotent - jak rozpoznać, że mężczyzna jest impotentem?

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas podczas pobudzenia seksualnego ma problem z osiągnięciem erekcji umożliwiającej stosunek lub z utrzymaniem erekcji przez cały czas trwania stosunku. Ponadto impotent ma trudności z uzyskaniem erekcji także podczas masturbacji.

Impotencji nie należy mylić z krótkotrwałymi zaburzeniami erekcji, które są normalne

Inne objawy impotencji to brak wytrysku podczas stymulacji seksualnej lub podczas stosunku płciowego, a także brak orgazmu. Jeśli dodatkowo u mężczyzny zauważalny jest brak satysfakcji ze współżycia (widać, że nie czerpie on przyjemności ze stosunku lub, co gorsza, jest dla niego nieprzyjemnym doznaniem), spadek popędu seksualnego, a nawet całkowity brak ochoty na seks, który trwa przez dłuższy czas, można podejrzewać, że jest impotentem.

Czytaj też: Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?

Impotent - jak leczyć impotencję?

Impotencję należy leczyć w zależności od przyczyny. Jeśli problemy z erekcją wynikają z zaburzeń hormonalnych, podaje się leki hormonalne (by np. wyrównać niedobory testosteronu). Jeśli z zaburzeń układu krążenia – zaleca się iniekcje w ciała jamiste członka, by poprawić krążenie. Można nawet wykonać zabiegi operacyjne, mające na celu poprawę krążenia w członku.

Impotencję można wyleczyć, wystarczy tylko odpowiednia terapia

Jeśli impotencja ma podłoże psychiczne, pomocy należy szukać u psychologów lub seksuologów. Wówczas można zastosować psychoterapię (indywidualną lub z partnerką – jeśli problemy wynikają z problemów w związku), a nawet hipnozę.

Lekarz może także przepisać leki na potencję, które pozwalają mężczyznom na odbywanie normalnych stosunków.

SPRAWDŹ >> Zaburzenia erekcji - jak działają tabletki na potencję?

W aptekach można znaleźć także preparaty, które zawierają naturalne składniki, zmniejszające problemy z erekcją, takie jak wyciągi z pokrzywy, lubczyku, dyni czy żeń-szenia.

Niestety, mężczyźni zwykle nie chcą się leczyć, bo wstydzą się przyznać, że mają taki problem lub nie chcą go widzieć. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie partnerki.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.