Impotent – jak rozpoznać i leczyć impotencję?

2018-07-31 8:34

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas ma problemy z erekcją. Impotencja najczęściej dotyczy dojrzałych panów, jak jednak wynika z badań, problemy ze wzwodem mają coraz młodsi mężczyźni. Sprawdź, jak rozpoznać, czy mężczyzna jest impotentem i jak można mu pomóc.

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas ma problemy ze wzwodem. Na zaburzenia erekcji najczęściej cierpią panowie po 40. roku życia, jednak rośnie liczna młodych mężczyzn z tym problemem. Najmłodsi pacjenci mają zaledwie 18 lat. Problem ten może więc dotknąć każdego mężczyznę aktywnego seksualnie. Szacuje się, że w Polsce co siódmy mężczyzna jest impotentem.

Impotent - przyczyny problemów z erekcją

Problemy z erekcją mogą mieć podłoże psychiczne. Nieprawidłowe relacje z partnerką, brak akceptacji z jej strony, lęk przed aktem seksualnym, strach przed tym, że nie sprosta się potrzebom partnerki lub że zajdzie ona w ciążę, może doprowadzić do impotencji.

Stres, przewlekłe zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu to czynniki, które także mogą doprowadzić do problemów w sypialni, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą im alkohol, tytoń, narkotyki czy inne używki.

WARTO WIEDZIEĆ >> PALENIE PAPIEROSÓW sprzyja IMPOTENCJI

Również przyjmowanie niektórych leków może być przyczyną impotencji - najczęściej niektórych leków antyarytmicznych, moczopędnych, antydepresyjnych czy psychotropów. Do grupy leków zaburzających erekcję można zaliczyć także sterydy i środki dopingujące.

Najczęstsze przyczyny impotencji to problemy z krążeniem, spowodowane m.in. nadciśnieniem czy paleniem papierosów

Jednak przyczyną impotencji zwykle są poważniejsze problemy zdrowotne. Jednym z nich jest cukrzyca, która przyczynia się do zaburzenia dopływ krwi do prącia, co powoduje problemy ze wzwodem. Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć także panów, którzy zmagają się otyłością i problemami hormonalnymi (np. zmniejszonym wytwarzaniem testosteronu). U starszych mężczyzn niemożność osiągnięcia i utrzymania wzwodu może wywoływać andropauza. Także przewlekła niewydolność nerek, schorzenia układu oddechowego i nerwowego (np. padaczka) mogą się przyczynić do impotencji. Jednak najczęściej rozpoznaje się ją u mężczyzn, którzy zmagają się z nadciśnieniem, miażdżycą, są po zawale serca czy udarze lub cierpią na inne schorzenia układu krwionośnego.

Impotent - jak rozpoznać, że mężczyzna jest impotentem?

Impotent to mężczyzna, który przez dłuższy czas podczas pobudzenia seksualnego ma problem z osiągnięciem erekcji umożliwiającej stosunek lub z utrzymaniem erekcji przez cały czas trwania stosunku. Ponadto impotent ma trudności z uzyskaniem erekcji także podczas masturbacji.

Impotencji nie należy mylić z krótkotrwałymi zaburzeniami erekcji, które są normalne

Inne objawy impotencji to brak wytrysku podczas stymulacji seksualnej lub podczas stosunku płciowego, a także brak orgazmu. Jeśli dodatkowo u mężczyzny zauważalny jest brak satysfakcji ze współżycia (widać, że nie czerpie on przyjemności ze stosunku lub, co gorsza, jest dla niego nieprzyjemnym doznaniem), spadek popędu seksualnego, a nawet całkowity brak ochoty na seks, który trwa przez dłuższy czas, można podejrzewać, że jest impotentem.

Czytaj też: Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?

Impotent - jak leczyć impotencję?

Impotencję należy leczyć w zależności od przyczyny. Jeśli problemy z erekcją wynikają z zaburzeń hormonalnych, podaje się leki hormonalne (by np. wyrównać niedobory testosteronu). Jeśli z zaburzeń układu krążenia – zaleca się iniekcje w ciała jamiste członka, by poprawić krążenie. Można nawet wykonać zabiegi operacyjne, mające na celu poprawę krążenia w członku.

Impotencję można wyleczyć, wystarczy tylko odpowiednia terapia

Jeśli impotencja ma podłoże psychiczne, pomocy należy szukać u psychologów lub seksuologów. Wówczas można zastosować psychoterapię (indywidualną lub z partnerką – jeśli problemy wynikają z problemów w związku), a nawet hipnozę.

Lekarz może także przepisać leki na potencję, które pozwalają mężczyznom na odbywanie normalnych stosunków.

SPRAWDŹ >> Zaburzenia erekcji - jak działają tabletki na potencję?

W aptekach można znaleźć także preparaty, które zawierają naturalne składniki, zmniejszające problemy z erekcją, takie jak wyciągi z pokrzywy, lubczyku, dyni czy żeń-szenia.

Niestety, mężczyźni zwykle nie chcą się leczyć, bo wstydzą się przyznać, że mają taki problem lub nie chcą go widzieć. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie partnerki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.