"Ratunku, rosną mi piersi". To już problem niemal połowy mężczyzn. Skąd się bierze i jak to leczyć?
Myślisz, że zamartwianie się wyglądem piersi to wyłącznie sprawa kobieca? Wielu panom też spędzają one sen z powiek i wcale nie chodzi o fantazjowanie o biuście partnerki. Sam fakt, że męska pierś się powiększa i staje czymś więcej niż niemal płaskim sutkiem, bywa źródłem obaw i kompleksów. Czasem sprawa okazuje się dość poważna.
Czasem powiększone piersi u mężczyzny to po prostu nadmiar tłuszczyku i tkanki włóknistej, który jest skutkiem stylu życia. Bywa objawem zaburzeń hormonalnych. Panowie, którzy umiarkowanie przejmują się swoim wyglądem, nie spieszą się z konsultacją lekarską. Nie powinni jednak z nią zwlekać zwłaszcza wtedy, gdy powiększa się tylko jedna pierś.
Ginekomastia, czyli kiedy mężczyźnie rosną piersi
Jeśli myślisz, że istnieje na świecie mężczyzna, który uzna za zabawny komentarz: "jak tak dalej pójdzie, będziesz mieć cycki większe od moich", to najwyraźniej słabo znasz mężczyzn.
Nawet jeśli twój partner wydaje się nie przejmować wyglądem, zapewne źle przyjmie taką krytykę i nie podziała to na niego motywująco. Mężczyźni też mają kompleksy, które mogą zatruć im życie. Na szczęście coraz częściej korzystają z profesjonalnej pomocy, o czym świadczą ich częstsze wizyty u dietetyków czy w gabinetach odnowy biologicznej.
O czym świadczy powiększenie męskiego biustu? To tzw. ginekomastia.
Jak tłumaczy dr n. med. Anna Prekwa, ginekomastia jest łagodnym, nienowotworowym przerostem gruczołów piersiowych u mężczyzn. Odnotowuje się ją w różnym wieku. Może nawet wystąpić u noworodków.
- Zwykle występuje po obu stronach, ale może także dotyczyć jednej piersi. Wówczas bardzo ważne jest, aby wykluczyć przyczynę nowotworową jednostronnego powiększenia piersi - podkreśla ekspertka.
Ginekomastia i pseudoginekomastia
Ginekomastia wiąże się z rozrostem tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Często występuje również pseudoginekomastia, która dotyczy rozrostu tylko tkanki tłuszczowej i włóknistej.
Przyczyną ginekomastii jest przewaga działania estrogenów (żeńskich hormonów) nad androgenami (męskie hormony, głównie testosteron) na komórki męskiego gruczołu piersiowego.
Ginekomastia u nastolatków
Chociaż ginekomastia w wieku dojrzewania może być objawem fizjologicznym u chłopców w okresie dojrzewania, gdy nasila się synteza estrogenów, niełatwo wyjaśnić to nastolatkowi. Jeśli podejrzewasz, że martwi się tym objawem, warto wybrać się do lekarza, by wyjaśnił, skąd to zjawisko.
Dobrze wiedzieć, ze ginekomastia okresu dojrzewania ustępuje u około 90% przypadków w ciągu 3-5 lat.
Powiększone piersi występują też u mężczyzn w podeszłym wieku, u których wygasa czynność hormonalna jąder, a wciąż syntetyzowane są hormony płciowe przez korę nadnerczy.
Ginekomastia - przyczyny
Powiększenie męskich piersi ma wiele przyczyn. Najczęściej mówimy o:
- ginekomastii idiopatycznej – takiej, w której nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny – zmaga się z nią ok 30% populacji męskiej,
- skutku stosowania anabolików przez kulturystów
- konsekwencjach nadmiernego spożywania produktów sojowych – soja zawiera fitoestrogeny, które budową przypominają żeńskie hormony płciowe i wykazują aktywność estrogenową. W literaturze jest opisanych kilka przypadków, gdzie ginekomastia była związana z nadmiernym spożyciem produktów sojowych.
- otyłości - to bardzo częsta przyczyna ginekomastii, gdyż w okolicy gruczołów piersiowych u mężczyzn jest duża tendencja do okładania się tkanki tłuszczowej.
- powikłania chorób współistniejących, jak marskość wątroby, niewydolność nerek, hiopogonadyzm, nadczynność tarczycy, niektóre guzy jąder,
- skutku ubocznym przyjmowania leków, np. stosowanych w przeroście lub raku prostaty, w leczeniu niepłodności, leków moczopędnych, jak spironolakton.
Warto wiedzieć, że nawet leki przyjmowane na żołądek, jakim jest omeprazol, mogą powodować ginekomastię; a także leki na nadciśnienie (werapamil), czy stosowane w leczeniu grzybicy (ketokonazol),
Diagnostyka ginekomastii
Jak podkreśla dr Anna Prekwa, diagnostyka ginekomastii zwykle nie jest skomplikowana. Wystarcza badanie lekarskie oraz USG gruczołów piersiowych.
Wskazane są też badania laboratoryjne: kontrola stężenia androgenów (testosteronu całkowitego) oraz estrogenów (estradiolu), a także hormonów gonadotropowych (FSH, LH i prolaktyny). Diagnostykę można poszerzyć o USG jąder i nadnerczy. Bardzo ważne jest, aby wykluczyć nowotworowe przyczyny powiększenia piersi u mężczyzn.
Ginekomastia - leczenie
Jeśli ginekomastia jest objawem innej choroby, najpierw należy leczyć chorobę podstawową. Leczenie przyczyn ginekomastii lub suplementacja niedoboru testosteronu może zmniejszyć ginekomastię tylko u części chorych. Jedynym w pełni skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne.
U pacjentów ze stwierdzoną idiopatyczną ginekomastią najczęstszym powodem zgłoszenia się do lekarza jest złe samopoczucie i kompleksy.
Na podstawie wyniku USG gruczołów piersiowych, pacjenta kwalifikuje się do danego rodzaju operacji.
Jeśli jest to pseudoginekomastia i nie stwierdza się powiększenia gruczołów piersiowych, można wykonać jedynie liposukcję.
Jeśli ginekomastia dotyczy tylko przerośniętych gruczołów sutkowych, to z cięcia na granicy otoczki brodawki można usunąć powiększone gruczoły.
Gdy powiększonym gruczołom towarzyszy również nadmiar tkanki tłuszczowej, to wtedy łączy się obie metody – i jest to najczęściej stosowany rodzaj operacji do leczenia ginekomastii.
W przypadku znacznego powiększenia gruczołów piersiowych może być również konieczna redukcja skóry. Zabieg trwa około godziny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu mogą utrzymywać się zasinienia i obrzęki, które będą stopniowo ustępować. Po zabiegu zaleca się noszenie specjalnej kamizelki uciskowej. Zdjęcie szwów następuje w 10-12 dobie po zabiegu.
Ginekomastia - efekty zabiegu operacyjnego
Efekt zabiegu to lepszy i bardziej męski wygląd klatki piersiowej. Oprócz aspektu wizualnego, dużą korzyścią jest poprawa komfortu psychicznego pacjenta. Dzięki operacji ginekomastii może pozbyć się kompleksów, odzyskać pewność siebie i radość życia.
Specjalistka chirurgii ogólnej. Jej ogromną pasją jest chirurgia estetyczna. Pracuje w Klinice Dr Stachura oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie.