Penis dziwnie pachnie? Oto 6 możliwych powodów, dlaczego

2023-04-05 13:44

Zastanawiałeś się, dlaczego twój penis podejrzanie pachnie? Czasem może być to wynikiem fizjologii, jednak istnieją poważniejsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu tego narządu. Dowiedz się, co może wpływać na nieprzyjemny zapach penisa.

Penis dziwnie pachnie? Oto 6 możliwych powodów, dlaczego
Autor: Getty Images Zapach penisa nie zawsze musi świadczyć o chorobie

Mike Bohl, lekarz medycyny, lekarz MPH i dyrektor ds. treści medycznych w Ro tłumaczy, że niektóre części ciała pokryte skórą nie wydają zapachu. „Na przykład, jeśli powąchasz teraz swoje przedramię, prawdopodobnie nie poczujesz jego zapachu, chyba że ostatnio używałeś mydła, wody kolońskiej lub perfum” - mówi Bohl. Tak naprawdę to samo dotyczy penisa, zwłaszcza świeżo umytego. Jednak bywa, że narząd ten zaczyna wydzielać mniej lub bardziej intensywny zapach. "Istnieje kilka powodów, dla których zapach penisa może być wyczuwalny w ciągu dnia” – powiedział dr Bohl. Oto najczęstsze z nich.

Powiększenie i pogrubienie penisa - jak przebiega zabieg?

Dlaczego penis dziwnie pachnie?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować intensywny zapach penisa. Najczęściej są to czynniki fizjologiczne.

Pot

Za zapach penisa jest odpowiedzialny przede wszystkim pot.

"Większość ciała pokryta jest gruczołami potowymi zwanymi gruczołami ekrynowymi, które wydzielają wodę i sól i służą do ochłodzenia ciała" - tłumaczy dr Bohl. Jak podkreśla specjalista, istnieje jeszcze inny rodzaj gruczołu potowego. Jest nim gruczoł apokrynowy. "Jest większy, wydziela dodatkowe związki, takie jak białka i tłuszcze, i jest w dużej mierze odpowiedzialny za zapach ciała” - mówi.

Według National Cancer Institute, gruczoły apokrynowe znajdują się tylko w niektórych miejscach naszego ciała, m. in. pod pachami lub w pachwinach.

Nieodpowiednia bielizna

Brak wentylacji sprzyja przegrzaniu, czego naturalną reakcją jest pocenie się. Pot i martwe komórki naskórka, tkwiące w mało przewiewnej bieliźnie, dociśniętej spodniami, mogą przyczynić się do nieprzyjemnego zapachu penisa.

Dlatego też, by złagodzić zapach narządów płciowych, należy nosić czystą i przede wszystkim "oddychającą" bieliznę, najlepiej z bawełny.

Niewłaściwa higiena

Nieprzyjemny zapach z okolicy krocza może być wynikiem braku higieny. Pot w połączeniu z resztkami moczu na niewypranej bieliźnie nie będzie ładnie pachniał, co jest oczywiste. Dlatego podstawa - higiena!

Nieprzyjemny zapach penisa może świadczyć o chorobie

Wyżej wymienione czynniki świadczące o zapachu penisa głównie dotyczą higieny i naturalnych reakcji naszego organizmu. Istnieją jednak poważniejsze powody, które objawiają się przykrym zapachem krocza. Należą do nich różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Choroby przenoszone drogą płciową

W przypadku niektórych chorób mogą pojawić się objawy nie tylko skórne, lecz także "zapachowe". Tak może się zdarzyć w przypadku opryszczki narządów płciowych. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), objawem opryszczki może być cuchnąca wydzielina z genitaliów.

„Trudno określić jaki to dokładnie jest zapach. Może przypominać grzyby, aż po amoniak” – powiedział dr Bohl. „Ale ogólnie rzecz biorąc, jakakolwiek wydzielina z penisa powinna skłonić cię do wizyty u lekarza”.

Wydzielina z penisa może pojawić się również przy chlamydii oraz rzeżączce.

Zapalenie żołędzi

Nieprzyjemny zapach penisa może być objawem zapalenia żołędzi. Możliwą przyczyną śmierdzącego penisa jest nagromadzenie smegmy, czyli seropodobnej substancji składającej się z naturalnie wydzielanych olejów, martwych komórek skóry oraz wilgoci, która może nagromadzić się pod napletkiem. Aby tego uniknąć, dr Bohl radzi, by dokładnie myć swoje narządy.

Jednak zapalenie żołędzi może również być wynikiem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, niekontrolowaną cukrzycą i innymi chorobami.

Gangrena Fourniera

Kolejną, poważną przyczyną zapachu penisa jest gangrena. Według National Organization for Rare Disorders (NORD) ta rzadka postać gangreny obejmuje infekcję moszny, penisa lub krocza. Infekcja powoduje obumieranie i odpadanie tkanki na tych narządach, co może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.