Na czubku penisa wyrósł mu róg. Okazało się, że to groźny nowotwór

2022-10-26 12:10

Był twardy, żółto-brązowy, z rozmiaru ziarenka ryżu rozrósł się do wielkości pudełka zapałek i bardzo utrudniał życie pewnemu 41-letniemu Chińczykowi. Chodzi o narośl w kształcie rogu, która wyrosła mężczyźnie na czubku penisa. Okazało się, że w ten sposób objawiał się rak płaskonabłonkowy - drugi najczęściej występujący typ raka skóry. Wcześniej stwierdzono zaledwie pięć podobnych przypadków na świecie.

Róg skórny na czubku penisa objawem nowotworu
Autor: Getty Images

Rogi skórne są zmianami, które tworzą się z obecnej w skórze keratynie. Mogą przypominać rogi zwierzęcia, kolce, stożki lub guzy. Mają charakterystyczną, żółtawą lub brunatną barwę, a u ich podstawy tworzy się naciek zapalny.

Zazwyczaj nie są duże, a ich przyczyną może być zarówno narażenie na promieniowanie UV, jak i zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, a nawet stopniowe, nieprawidłowe nawarstwianie się mas rogowych. Są uznawane za stany przedrakowe dlatego wymagają kontroli specjalisty.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Zmiana okazała się groźnym nowotworem

Zmiany tego typu najczęściej występują na tych obszarach skóry, które narażone są na ekspozycję słoneczną - na plecach, twarzy, klatce piersiowej, uszach, dłoniach czy ramionach. U pewnego 41-letniego Chińczyka róg skórny ulokował jednak w bardzo nietypowym miejscu - na czubku penisa. Konkretnie zaś - na żołędzi.

Trzy lata wcześniej mężczyźnie usunięto podobną zmianę - narośle było twarde, żółtawo-brązowe i miało kilka milimetrów długości. Zabieg jednak niewiele dał: trzy miesiące później zmiana zaczęła bowiem odrastać. W ciągu 36 miesięcy stopniowo się powiększała, a mężczyzna odczuwał z tego powodu coraz większy ból.

Gdy w końcu zgłosił się do szpitala w Taiyuan w północno-wschodnich Chinach, róg osiągnął wymiary 5,5 cm na 3 cm. Był twardy, żółtawo-brązowy, gładki u góry i chropowaty u podstawy, rozciągał się tuż pod napletkiem aż do cewki moczowej. Chirurdzy usunęli go po raz drugi, usuwając również 1,5 cm tkanki prącia.

Analiza histopatologiczna wykazała, że róg ten był objawem raka płaskonabłonkowego skóry - drugiego najczęściej występującego raka skóry. Nowotwór ten może może mieć różną postać - guzka, nacieku, owrzodzenia, grudki, czy łuszczącej się zmiany, która ulega rogowaceniu. Najczęściej lokuje się na odsłoniętych fragmentach ciała, np. na plecach, twarzy, klatce piersiowej. Ale, jak wskazuje przypadek wspomnianego pacjenta, możliwe są również inne, bardzo nietypowe, lokalizacje.

Róg skórny na czubku penisa okazał się zmianą nowotworową
Autor: sciencedirect.com

Przyczyna skórnych rogów prącia jest nieznana

W przypadku tego mężczyzny wszystko zakończyło się szczęśliwie - po usunięciu zmiany wyzdrowiał. Jego przypadek opisano w Asian Journal of Surgery. Jak podali autorzy tego opisu, jak dotąd w literaturze medycznej zgłoszono zaledwie pięć przypadków skórnych rogów prącia - dwa w Chinach, po jednym w Indiach, Hiszpanii oraz USA.

Nie wiadomo dokładnie, co je powoduje. Pechowy pacjent nie miał historii chorób przenoszonych drogą płciową, nie przyjmował również żadnych leków. Zdaniem lekarzy oprócz chorób intymnych czynnikiem ryzyka może być nadmiernie napięty napletek, a także zła higiena oraz urazy prącia oraz obrzezanie.