Przedwczesne starzenie się mózgu, ubytek IQ. Profesorka wirusologii ostrzega ozdrowieńców

2024-04-19 17:21

Myśli ci się jakoś gorzej? Koncentracja już nie ta, jakby przybyło lat? Jeśli masz za sobą COVID-19, to, niestety, nic dziwnego. Od dawna specjaliści mówią o negatywnym wpływie koronawirusa na nasze mózgi. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska na platformie X omawia smutne wyniki badań naukowych na ten temat. "To nas kosztuje lata".

Przedwczesne starzenie się mózgu, ubytek IQ. Profesorka wirusologii ostrzega ozdrowieńców
Autor: GettyImages

"Badania sugerują, że infekcje Covid-19 powodują spadek IQ i starzenie się mózgu o lata. Jednym z kluczowych objawów, jakich doświadczają ludzie po zakażeniu SARS-CoV-2, jest to, co potocznie nazywa się mgłą mózgową. To 'mentalne zamglenie', 'niezdolność do zapamiętywania i myślenia'"- pisze ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS na swoim profilu. Jest dla nas jeszcze jakieś pocieszenie?

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Przechorowanie covidu - wpływ na IQ

Mgła mózgowa nie jest terminem nowym i wcale nie musi wiązać się z covidem. Jak tłumaczyła w "Poradniku Zdrowie" neurolożkę, dr n. med. Małgorzata Świerkocka, neurolożka: Po przechorowaniu schorzenia ogólnoustrojowego, jak grypa czy zapalenie oskrzeli, gorsza dyspozycja organizmu, w tym układu nerwowego, jest naturalna. Musimy po prostu przejść przez spokojny okres rekonwalescencji.

Chociaż pojęcie "mgła mózgowa" jest określeniem potocznym dla gorszej dyspozycji psychofizycznej, nad powszechnym zjawiskiem pochylili się eksperci, a wyniki ich badań są niepokojące.

Jak informuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska:

- Istnieją badania porównujące osoby, które chorowały na COVID-19, z osobami, które nie chorowały. Wszystkie poddano testom poznawczym, aby zmierzyć ich zdolność do przetwarzania informacji i określić IQ. Istnieją bardzo wyraźne różnice w ilorazie inteligencji osób zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami, które nie chorowały. Nawet łagodna infekcja może spowodować utratę IQ o około trzy punkty.

To już nie jest kwestia subiektywnej oceny samopoczucia, ale mierzalne skutki, dowiedzione badaniami.

Przybywa 7 lat - tak starzeje się mózg po COVID-19

Prof. Szuster-Ciesielska stwierdza, że u niektórych pacjentów po chorobie obserwuje się niekorzystne zmiany, widoczne w badaniach obrazowych mózgu.

Występują choćby nieprawidłowości strukturalne, proporcjonalne do tego, czego doświadczają zdrowi ludzie w ciągu około siedmiu lat starzenia się mózgu.

- Naukowcy mają jednak nadzieję, że te efekty nie będą długotrwałe i mózg dzięki neuroplastyczności będzie w stanie powrócić do swojej zwykłej fizjologii - pisze wirusolożka.

Ekspertka podkreśla, że większość badań, na które się powołuje, przeprowadzono w początkowej fazie pandemii, kiedy nie było jeszcze szczepionek oraz leków przeciwwirusowych. Niewykluczone, że u chorych, którzy przeszli wcześniej szczepienie lub byli skuteczniej leczeni, nie będzie takich skutków ubocznych lub będą mniej trwałe.

Dlaczego COVID-19 uszkadza mózg?

Niestety, infekcje wirusowe niejednokrotnie wykraczają poza układ oddechowy, stan zapalny może też dotyczyć mózgu lub układu nerwowego.

Część osób po zakażeniu SARS-CoV-2 ma niższy niż wcześniej poziom kortyzolu, a hormon ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania poznawczego.