Czy maseczki wrócą w miejscach publicznych? Zaskakująca liczba Polaków jest za

2023-12-11 21:27

Znienawidzone, lekceważone, noszone pro forma - maseczki mogą wrócić lada chwila, przynajmniej w placówkach opieki zdrowotnej, czego domagają się lekarze. A co w komunikacji miejskiej, w centrach handlowych czy w zakładach pracy? Polacy się wypowiedzieli. Można się zdziwić.

Czy maseczki wrócą w miejscach publicznych? Zaskakująca liczba Polaków jest za
Autor: GettyImages

"Czy w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, wykrywanych w testach w Polsce, Pani/Pana zdaniem powinien zostać przywrócony obowiązek zakładania masek w miejscach publicznych?" - to pytanie z sondażu SW Research, przeprowadzonego na początku grudnia dla rp.pl. Internetowa analiza objęła grupę 800 osób powyżej 18. roku życia.

Pobił kobietę w sklepie, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki

Obowiązkowe maseczki w miejscach publicznych? Wyniki sondażu

Ponad 32 proc. Polaków jest za przywróceniem obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Odmiennego zdania jest większość: 54 proc. badanych. Niemal 14 proc.respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Kto nie chce maseczek?

Młodzi, wykształceni, o przeciętnych dochodach, z niewielkiego miasta - ta grupa Polaków jest wyraźnie przeciwna obowiązkowi maseczkowemu.

Niemal 3/4 badanych w wieku od 25 do 34 lat mówi maseczkom zdecydowane "nie".

Nie chcą ich też mieszkańcy miast o wielkości od 20 do 99 tys. mieszkańców - sprzeciwiają się 3/5 spośród nich.

57 proc. rodaków, których dochód netto mieści się w widełkach 3001 a 4000 zł netto, zgadza się z tym stanowiskiem. Osoby z wyższym wykształceniem raczej także są niechętne - 56 proc.nie chce zakazu.

Maseczki wrócą?

Trudno powiedzieć, jak władza zapatruje się na ewentualne wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek, ale brak jakichkolwiek oficjalnych zapowiedzi w tym temacie.

Sporo jest natomiast spekulacji, sygnałów, o nie do końca czytelnym źródle. Niewątpliwie za maseczkami optują lekarze, coraz głośniej mówiący o pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Polsce.

Więcej na ten temat: