Jak często prać pościel w upały? Większość ludzi popełnia ten błąd

2024-07-11 12:38

W trakcie upałów konieczna jest częstsza zmiana pościeli. Ekspertów od dawna niepokoi, że większość osób zmienia pościel zbyt rzadko, pomimo gromadzenia się w niej zanieczyszczeń takich jak kurz, pot, martwy naskórek czy sierść zwierząt. Ciepłe i wilgotne środowisko pościeli sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Jak często prać pościel w upały? Większość ludzi popełnia ten błąd
Autor: Getty Images Jak często prać pościel w upały? Większość ludzi popełnia ten błąd

Podczas upałów częste pranie pościeli staje się niezwykle istotne, ponieważ jest to miejsce, w którym mogą rozwijać się niebezpieczne alergeny, takie jak bakterie, roztocza i grzyby. Z tego powodu zaleca się regularne pranie pościeli w celu utrzymania higieny i zapobiegania potencjalnym problemom zdrowotnym.

Podczas upalnych nocy nasz pot wsiąka w pościel, dlatego ważne jest częste jej zmienianie. Dzięki takim działaniom zapewnimy sobie uczucie czystości i świeżości podczas snu w gorące dni, a przy okazji unikniemy przykrych podrażnień lub reakcji alergicznych.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?

Jak często zmieniać pościel w upały?

Wraz ze wzrostem temperatury, nasze ciało intensywniej się poci, co naturalnie pomaga się nam ochłodzić. Jednak należy pamiętać, że pot wsiąka w pościel. Dlatego latem zaleca się częstsze pranie pościeli, nawet kilka razy w tygodniu, najlepiej co trzeci dzień. W pozostałe dni warto wietrzyć pościel na balkonie lub przy otwartym oknie.

Dla osób, które nadmiernie się pocą, konieczne może być codzienne zmienianie pościeli. Natomiast należy unikać ścielenia łóżka od razu po przebudzeniu, ponieważ taki zwyczaj może szkodzić więcej niż przynosić korzyści. Ważne jest, aby pościel "odpoczęła" po nocy, aby schłodziła się i uwolniła z niej wilgoć. Jeśli nie można jej wywietrzyć na świeżym powietrzu, warto przynajmniej ją wytrzepać. W przeciwnym razie tworzymy idealne warunki do rozwoju różnych mikroorganizmów.

Oczywiście, od czasu do czasu zapomnienie o praniu pościeli nie będzie miało tragicznych skutków. Jednak regularne zaniedbywanie tego obowiązku może prowadzić do:

  • problemów skórnych takich jak wysypki, podrażnienia, trądzik
  • reakcji alergicznych
  • przetłuszczania się włosów
  •  problemów z układem oddechowym, w tym m.in. bólu gardła czy chrypki.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Ważne jest nie tylko częstotliwość prania pościeli, ale także sposób jej prania. Eksperci przypominają, że temperatura prania powinna wynosić co najmniej 60 stopni Celsjusza, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Należy również pamiętać o nieprzeładowywaniu bębna pralki, aby zachować luz między pranymi rzeczami. W przeciwnym razie nie uda się usunąć wszystkich zabrudzeń.

Z kolei częstotliwość prania ubrań zależy od rodzaju odzieży. Bielizna, skarpetki, kostiumy kąpielowe, t-shirty i stroje treningowe powinny być prane po każdym użyciu. Jeśli chodzi o koszule, bluzki, sukienki, zaleca się pranie ich najpóźniej po dwóch użyciach.

Jednak warto pamiętać, że istnieją różne czynniki, takie jak intensywność użytkowania, warunki pogodowe czy osobiste preferencje, które mogą wpływać na częstotliwość prania. Dlatego ważne jest również kierowanie się własnymi odczuciami i dbanie o higienę odzieży.