Lewatywa nie tylko na zaparcia i skurcze jelit. Kiedy i w jakim celu wykonuje się lewatywę?

2018-08-08 8:28 Monika Majewska

Lewatywa pomaga nie tylko w przypadku problemów jelitowych, np. zaparć czy skurczów jelit, lecz także wtedy, kiedy nieprzyjemny zapach w jamie ustnej i biały nalot na języku utrzymują się przez długi czas. Lewatywę można wykonać przed porodem, a także przed seksem analnym. Lekarze zalecają zabieg również przed wykonaniem kolonoskopii i innych badań diagnostycznych. Sprawdź, kiedy i w jakim celu wykonuje się lewatywę.

Lewatywa to zabieg oczyszczania jelit z mas kałowych, które gromadzą się w jelicie grubym. Ich długotrwałe zaleganie może powodować choroby nie tylko samych jelit, lecz także innych organów: nerek, wątroby, pęcherza moczowego.

Posłuchaj o lewatywie. Pomoże nie tylko na zaparcia! Na co jeszcze? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Kiedy należy wykonać lewatywę?

Lewatywę należy wykonać wtedy, kiedy jelito grube pracuje nieprawidłowo. Źle pracujące jelito wywiera negatywny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, lecz na cały organizm, ponieważ zgromadzone w nim toksyny zatruwają całe ciało. W związku z tym objawy nieprawidłowo funkcjonującego jelita obserwujemy w:

  • układzie pokarmowym: zaparcia, skurcze jelit, bóle i skurcze brzucha, uczucie ciężkości w dolnej części ciała, trudności z wypróżnianiem, wrzodowe zapalenie jelita (zapalenie śluzówki jelita grubego)
  • układzie oddechowym: nieprzyjemny oddech,  biały lub szary nalot na języku, zapalenie śluzówki jamy ustnej
  • układzie nerwowym: powracające bóle głowy, apatia i rozdrażnienie
  • na skórze: nieprzyjemny zapach ciała, wypryski na skórze

Lewatywa oczyści nasze jelita z grzybów i pasożytów, które w nim żyły, pobudzi funkcjonowania mikroflory jelitowej, poprawi wchłanialności jelita grubego, które będzie lepiej przyswajało składniki odżywcze z pokarmów, zmniejszy liczbę wyprysków na skórze oraz zmieni, nieprzyjemna dotąd, woń naszego ciała czy oddechu.

Podawanie leków przy pomocy lewatywy

Lewatywa może być wykonana, kiedy danego leku nie można podać drogą doustną. Ponadto część leków podawanych przez lewatywę wchłania się znacznie lepiej do organizmu, ponieważ nie przechodzą one przez układ pokarmowy.

Właśnie z tego powodu za pomocą lewatywy są podawane leki na raka, zapalenie stawów czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto do odbytnicy można podać leki, takie jak kortykosteroidy i mesalazyna, które są stosowane w leczeniu choroby zapalnej jelit.

Z lewatywy korzysta się także przed niektórymi operacjami. Pacjentowi podaje się wtedy środki znieczulające w celu zapobiegania wystąpienia nudności i wymiotów w trakcie i po zabiegach chirurgicznych.

Lewatywa przed kolonoskopią i laparoskopią

Lewatywę zawsze wykonuje przed kolonoskopią, czyli badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Oczyszczanie jelita wykonuje się z 1 litra letniej wody z fosforanem sodu (substancja ta powoduje wchłanianie wody z krwi do jelita grubego, dzięki czemu kosmki jelitowe zostają dokładnie oczyszczone ), o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza.

Lewatywę powtarza się do momentu, aż zostanie wydalona "czysta" woda, w związku z tym może ona trwać nawet kilka godzin.W ramach przygotowań do laparoskopii lewatywę wykonuje się wieczorem, na dzień przed badaniem. Jednak z tej metody przygotowań do badania korzystają tylko niektóre szpitale.

Lewatywa przed porodem

Lewatywa jest metodą coraz rzadziej stosowaną na oddziałach położniczych. Jednak niektórzy lekarze zalecają wykonanie lewatywy przed porodem z kilku powodów:

  • dzięki lewatywie rzadziej dochodzi do mimowolnego oddania stolca podczas porodu (dzięki temu dziecko nie będzie miało kontaktu z bakteriami znajdującymi się w kale),
  • lewatywa powoduje przyspieszenie akcji porodowej,
  • oddawanie kału przez kilka pierwszych dni po porodzie jest utrudnione, w związku z tym wykonanie lewatywy przed porodem sprawia, że kobieta po urodzeniu dziecka nie musi korzystać z toalety i obawiać się mimowolnego oddawania kału (np. na sali poporodowej).

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lewatywa nie ma żadnego medycznego uzasadnienia i nie musi być wykonywana. W związku z tym możesz nie zgodzić się na lewatywę. Jeśli jednak chcesz ją wykonać i czuć się bardziej komfortowo podczas porodu, wykonaj ten zabieg sama w domu, przed udaniem się do szpitala.

Lewatywa a seks analny

Wykonanie lewatywy przed seksem analnym nie jest koniecznością, jednak jej zastosowanie może zapobiec ewentualnemu wypróżnieniu podczas uprawiania seksu.

Jeśli się na nią zdecydujesz, pamiętaj, że podczas wykonywania lewatywy może dojść do urazu odbytu, który może zwiększyć ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Aby ewentualne podrażnienia zdążyły się zagoić, wykonaj lewatywę na kilka godzin przed rozpoczęciem stosunku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
norbi
|

Ja robię lewatywę codziennie i na prawdę dobrze i zdrowo,polecam!!

stasiu
|

Na jakiej wysokości powinno wisieć woda mydlana?

Jakaśja
|

Haha, kosmki jelitowe w jelicie grubym, hahaha.

sas
|

W świetle najnowszych badań , lewatywy nie wykonuje się przed kolonoskopią bo może wywolać zmiany w błonie śluzowej i zmienić obraz endoskopowy.

Iza
|

Bałam się lewatywy dopóki zaprzyjaźniona pielęgniarka nie pokazała mi jak to robić wręcz bezboleśnie

Henryk
|

Rada na przyszłość jak dla mnie super ale niestety przed taki badaniem jak kolonoskopia czy laparoskopia niestety musi być wykonana

Anna
|

Lewatywa to zabieg oczyszczania jelit z mas kałowych. Nie jest to zabieg przyjemny ,więc by ustrzec się złogów kałowych czy silnych zaparć ja proponuję zmiksowane siemie lniane 1 do 2 razy dziennie zalane mlekiem 2łyżki. Bardzo pomaga i nie trzeba poddawać się lewatywie.