Lewatywa - jak zrobić lewatywę?

2020-06-15 10:30

Jak zrobić lewatywę? Wystarczy udać się do kliniki specjalizującej się w takich zabiegach lub przygotować ją samodzielnie. Kiedy powinno się skorzystać z lewatywy, jakie są przeciwwskazania do jej wykonania i co najważniejsze - jak samemu zrobić lewatywę?

LEWATYWA - jak zrobić lewatywę domowym sposobem
Autor: Photos.com LEWATYWA - jak zrobić lewatywę domowym sposobem

Spis treści

  1. Lewatywa - kiedy jest wskazana
  2. Lewatywa - przeciwwskazania do zabiegu
  3. Jak zrobić lewatywę domowym sposobem?

Lewatywa, inaczej wlew doodbytniczy lub hydrokolonoterapia, to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych, który pozwala na pozbycie się kału, czyli niestrawionych resztek pokarmowych, złuszczonych komórek, bakterii, wody itd.

Krwawienie z odbytu to mogą być hemoroidy. Czy są groźne?

Niektórzy nazywają to "złogami kałowymi", które razem z toksynami podobno gromadzą się latami i zatruwają organizm. Ich zdaniem tylko lewatywa jest w stanie je usunąć. Brak jest jednak dowodów naukowych potwierdzających tę teorię.

Lewatywa - kiedy jest wskazana

Jak przekonują specjaliści, ludzki organizm dzięki nerkom, wątrobie, skórze i płucom cały czas oczyszcza się z toksyn. W przeciwnym razie doszłoby do poważnego zatrucia organizmu. W związku z tym lewatywa nie oczyszcza organizmu z rzekomych toksyn i "złogów kałowych". Wskazaniami do lewatywy są zaparcia. Służy ona także do przygotowania pacjenta do niektórych badań diagnostycznych (np. endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Lewatywa może być również wykonana przed porodem.

Co ważne, przed wykonaniem lewatywy wskazana jest konsultacja lekarska.

Czytaj też:

Lewatywa - przeciwwskazania do zabiegu

Lewatywa nie stanowi zagrożenia dla organizmu, pod warunkiem że jest wykonywana prawidłowo i w znacznych odstępach czasowych. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

Ważne

Temperatura wody potrzebnej do wykonania lewatywy nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, ponieważ gorąca woda może podrażnić błonę śluzową jelita, czego skutkami są obrzmienia oraz ból w okolicy nerek. Nie należy używać także zimnej wody, ponieważ można wywołać zapalenie układu płciowego lub zapalenie pęcherza moczowego. Najodpowiedniejsza temperatura wody to taka zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, czyli ok. 36 stopni Celsjusza.

Jak zrobić lewatywę domowym sposobem?

Najlepiej zaopatrzyć się w jednorazowy zestaw do wykonywania lewatywy doodbytniczej, który jest dostępny w każdej aptece. W skład takiego zestawu wchodzą: końcówka do lewatywy, wężyk i worek na płyn.

Wykonanie lewatywy krok po kroku:

  • do worka na płyn wlej ok. 2 litrów wody, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, która wspomoże proces oczyszczania;
  • rozłóż na twardym podłożu (najlepiej na podłodze) ceratę, a następnie połóż się na boku;
  • posmaruj końcówkę węża wazeliną lub olejem i włóż do odbytu (powinno się w nim znaleźć ok. 8 cm rurki);
  • odblokuj dostęp wody z woreczka do wężyka i wlej wodę do jelita;
  • po wprowadzeniu całej zawartości worka wymyj rurkę;
  • połóż się na plecach i wykonaj lekki masaż brzucha (najlepiej zgodnie ze wskazówkami zegara);
  • po kilku minutach wstań i wykonaj lekkie podskoki - prawdopodobnie dopiero wtedy dojdzie do wypróżnienia.

Dzięki lewatywie usuniesz z organizmu nie tylko kamienie kałowe i piasek, lecz także śluz, kolce, strzępy, a nawet kawałki przypominające skórkę kiełbasy.

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle