Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

2020-05-10 7:49

Piękna pogoda sprzyja wyjściom na dwór. Nie tylko do galerii handlowych, ale także do parków czy lasów. W lasach problemu publicznej toalety nie ma, ale w parku już tak. Jak korzystać z publicznych toalet, żeby było to higieniczne i bezpieczne?

Publiczne toalety
Autor: Getty Images Publiczne toalety

Od dziecka uczono nas zasad higieny w publicznych toaletach. Dziewczynki uczono załatwiać swoje potrzeby "na stojąco", co tyczy się także panów. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny w takiej publicznej toalecie:

  • nie dotykać deski klozetowej ani innych elementów toalety;
  • nie stawiać torebki czy kłaść ubrań na podłodze;
  • jak najszybciej opuścić toaletę po spuszczeniu wody - bez opuszczania deski i zamykania toalety to właśnie podczas spuszczania wydostaje się najwięcej drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu;
  • na przycisku do spuszczania wody też może znajdować się wiele bakterii, dlatego palec można owinąć chusteczką higieniczną przed jego dotknięciem;
  • po opuszczeniu toalety należy jak najszybciej zdezynfekować ręce żelem antybakteryjnym o stężeniu alkoholu wyższym niż 60 proc.

Ciekawostką niech będzie to, że owijanie deski klozetowej papierem toaletowym, żeby na niej usiąść nie jest dobrym rozwiązaniem. Na papierze znajduje się bardzo dużo drobnoustrojów, które osiadły na nim przez cały czas jego pobytu w toalecie.

Polecamy: Są wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Otwarcie już wkrótce

Co nam grozi w publicznej toalecie?

W takiej toalecie możemy zarazić się koronawirusem, wirusem grypy, a także bakteriami E.Coli, wirusem żółtaczki typu A czy pałeczkami Shigella. Nie warto zatem ryzykować i należy przede wszystkim dokładnie zdezynfekować ręce. 

W tym celu należy je przetrzeć żelem antybakteryjny o stężeniu alkoholu powyżej 60 proc. W obecnej sytuacji każdy z nas powinien taki żel mieć przy sobie. Bakterie i wirusy usunie także dokładne mycie rąk przez 30 sekund.

Czytaj też: Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk