Refluks jelitowo-żołądkowy: przyczyny, objawy, leczenie

2014-06-12 9:49 ap

Refluks jelitowo-żołądkowy jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Refluks jelitowo-żołądkowy pojawia się, gdy zasadowa treść dwunastnicy wraz z solami kwasów żółciowych zamiast przemieścić się do jelita cienkiego, cofa się do żołądka. Tam miesza się z kwasami trawiennymi i działa toksycznie na śluzówkę tego narządu.

Refluks jelitowo-żołądkowy (refluks dwunastniczo-żołądkowy) pojawia się często u tych chorych, którym usunięto pęcherzyk żółciowy. Ale przyczyn pojawienia się refluksu jelitowo-żołądkowego jest więcej.

Refluks jelitowo-żołądkowy: przyczyny

Przyczyny refluksu jelitowo-żołądkowego nie są do końca jasne. Refluks wywoływany jest prawdopodobnie przez zaburzenia pracy nerwów dochodzących do dwunastnicy i dróg żółciowych (dlatego refluks występuje często u chorych po usunięciu pęcherzyka żółciowego). Poza tym winna może być nadmierna relaksacja odźwiernika, zmiana jego motoryki lub zmniejszenie siły perystaltyki.
Refluks dwunastniczo-żołądkowy może wywoływać m.in.: rozrost (hiperplazję) dołeczków żołądkowych, rozszerzenie naczyń i zastój krwi. Poza tym żółć przedostająca się wpływa na zaburzenie wydzielania prostaglandyn, które odpowiedzialne są za aktywność mechanizmów obronnych błony śluzowej żołądka.

Refluks jelitowo-żołądkowy: objawy

Refluks jelitowo-żołądkowy powoduje przede wszystkim bardzo nieprzyjemne bóle nadbrzusza, którym towarzyszą wymioty z żółcią.

Refluks jelitowo-żołądkowy: diagnoza

Diagnoza stawiana jest na podstawie badań radioizotopowych, (tzw. testu Hida). Pacjent zjada posiłek zawierający znacznik izotopowy, zabarwiający treść dwunastnicy, która dzięki temu jest widoczna na wykonywanym później zdjęciu radiologicznym. Można na nim zaobserwować, czy zawartość dwunastnicy cofa się do żołądka. Lekarz może zlecić też badanie typu bilitec, czyli pomiar ilości żółci w żołądku w ciągu doby. Do żołądka, w znieczuleniu miejscowym, zakłada się przez nos sondę, podłączoną do niewielkiego rejestratora. Jeśli żółć cofa się z dwunastnicy, zanotuje on, że jej ilość w żołądku wzrasta.

Refluks jelitowo-żołądkowy: leczenie

O leczeniu refluksu jelitowo-żołądkowego decyduje gastrolog. Spośród leków zwykle stosuje się inhibitory pompy protonowej oraz leki propulsacyjne. Inhibitory pompy protonowej hamują wytwarzanie kwasu solnego, podwyższając tym samym pH w żołądku. Leki propulsacyjne zwiększają perystaltykę jelit co ogranicza zarzucanie żółci z dwunastnicy do żołądka. Stosunkowo rzadko refluks leczy się operacyjnie.

Refluks jelitowo-żołądkowy: dieta to podstawa

W leczeniu refluksu jelitowo-żołądkowego wyjątkowo ważna jest odpowiednia dieta lekkostrawna, przy czym posiłki powinny małe, spożywane 5-6 razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Z diety należy wykluczyć napoje gazowane, ostre przyprawy, kawę, herbatę i papierosy.

Refluks jelitowo-żołądkowo-przełykowy

O refluksie jelitowo-żołądkowo-przełykowym mówimy, gdy refluksowi jelitowo-żołądkowemu towarzyszy refluks żołądkowo-przełykowy. Dochodzi do tego, gdy ciśnienie panujące w żołądku jest znacznie wyższe niż w przełyku, czyli w przypadku nieprawidłowej kompensacji ciśnień: żołądek-przełyk poprzez mechanizm wpustowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Agu
|

Sok jabłkowy apsolutnie nie ale ocet jabłkowy z dodatkiem wody niegazowanej jak najbardziej.

Marek
|

byku36,

Masz rację potwierdzam Siemie lnu pomaga sam stosuję

Refluks
|

Jak to sie robi

Rafal
|

Witam pomozcie wlasnie sie dowiedzialem na 100% ze mnie dopadl refluks co jesc co pic jak wypilem 100gram soku jablkowego to odrazu ogien w zoladku i pieczenie w przelyku

Alicja
|

Mam bóle żołądka, częste odbijanie, gazy, trudne trawienie, częste duszności. kiedy lezę na prawym boku czuję silną suchość w ustach, brak śliny w przełyku, aż boli krtań. Zrezygnowałam z jedzenia kolacji, bo nawet mała kromka chleba potrafi dać mi się we znaki. Kiedyś lekarz stwierdził refluks, ale objawy przeminęły i już nie stosowałam leków.Nadmieniam, że mam kamicę woreczka żółciowego, ale rzadko odczuwam ból. nie wiem, co mi dolega i czuję sie źle.

slaekk
|

Po operacji wyciecia woreczka żółciowego stwierdzono u mnie refluks żołądka i ostre zapalenie żołądka które mam od nastu lat..... dziwne jest to że nie odczuwam objawów żadnych. Stwierdzono to przy okazji problemów z jelitami......

bea
|

Witam serdecznie chcę się podzielić moimi dośw. z refluksem. 3 lata temu jadłam nie dbając o ilość, porę, o to co jem. Non stop dokuczała mi zgaga. Zrobiono gastroskopię - wykazała refluks. Dostałam inibitory popmy protonowej i nauczyłam się odżywiać - przeszło. Jadłam kilka posiłków dziennie i nigdy nie przejadałam się. I tak do dzisiaj, aż tu 2 tygodnie temu zjadłam za dużo zupy rybnej - zgaga jak pożar. Nie chciała przejść przez kilka dni a ja mimo to jadłam, teraz stało się coś takiego , że mam tej objaw refluksu jakiego nie miałam nigdy tj. uczucie guli w gardle i za mostkiem + nie odczuwam poczucia głodu. Będę próbować z siemieniem lnianym. Lekarz dał mi inh. pompy protonowej ale nie wiem czy one leczą to uczucie guli, czy tylko zgagę. Bo jeśli tylko zgagę to bez sensu je brać. Pozdrawiam

Ja
|

A jak robic to siemie lniane?

Olek
|

"Olek, 15.12.2016 10.25" jest do "anonim, 03.11.2014 21.41"
nie wiedziałem że tu nie robi "drzewka".

Olek
|

Źle kombinujesz - to tak jakbyś wlewał pomyje z benzyną do baku i cieszył się że taniej wychodzi. A że coś tam się brudzi - kupi się super ściereczkę w Kauflandzie za kilka złoty i jest ok. Tylko do czasu. Natury nie oszukasz, jeśli jesz to co nie jest dla ludzi przeznaczone to prędzej czy później gdzieś to wywali :( Oczywiście mnie nie słuchaj tylko sam sprawdź :-) Pozdro!