Serotonina: rola w organizmie. Objawy niedoboru serotoniny

2014-05-20 8:36 Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Agnieszka Wiktorowicz-Dudek, specjalista chorób wewnętrznych

Serotonina to bardzo ważny hormon wydzielany w podwzgórzu. Pełni rolę neuromediatora, czyli "posłańca" organizmu, który przekazuje informacje pomiędzy komórkami mózgowymi. Działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego.

Ale to nie wszystkie funkcje, które w organizmie pełni serotonina. Odpowiedni poziom serotoniny relaksuje i usypia, a niedobór często prowadzi do przewlekłej bezsenności. Serotonina reguluje ciśnienie krwi, nawet cykl miesiączkowy.

Skutki niedoboru serotoniny

U osób, u których jej poziom jest obniżony, obserwuje się długotrwały spadek nastroju, zazwyczaj będący skutkiem życia w przewlekłym stresie, smutek, skłonność do agresji, brak apetytu lub objadanie się (głównie słodyczami, bo cukier jest niezbędny do produkcji serotoniny).
Na skutek niedoboru tej substancji może dojść do obsesji, lęków i zaburzeń depresyjnych.
Wysoki poziom serotoniny, łatwo ulegający wahaniom, stwierdza się u osób zakochanych. Dlatego przeżywają oni euforię na zmianę z rozpaczą.

Niedobór hormonu powoduje w komunikacji komórek nerwowych totalny chaos. To tak jakby nasza głowa nie wiedziała, co robi ręka, a ręka nie miała pojęcia o tym, co zamierza głowa. Stąd typowe objawy miłości: kłopoty z koncentracją, zasypianiem, apetytem. Serotonina zwiększa ochotę na seks. Jej poziom obniża strach i zazdrość.

Jak uzupełnić braki serotoniny?

Ustabilizuj rytm dobowy, znajdź czas na relaks. Ćwicz codziennie 25-45 minut – wystarczy przejażdżka na rowerze, pływanie, energiczny marsz (ruch pobudza produkcję serotoniny i innych neuromediatorów odpowiedzialnych za nastrój). Poziom hormonu wzrasta po zjedzeniu kawałka czekolady, lepiej jednak nie objadać się słodyczami, aby nie fundować sobie za dużo kalorii. Wybieraj produkty bogate w witaminy z grupy B, niezbędne do syntezy serotoniny (kasze, brązowy ryż, razowe pieczywo, kiełki, brokuły, orzechy i pestki). Pocałunki i zbliżenia seksualne mogą zwiększyć poziom hormonu nawet o 200 proc. Ewidentne zaburzenia w produkcji lub przyswajaniu serotoniny leczy się za pomocą nowoczesnych preparatów zwiększających wydzielanie hormonu, których prekursorem był słynny prozac.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 9/2019 "Zdrowia": jak leczyć schorzenia stóp, fakty o chorobie Hashimoto, czerniak pokonany, miłość w jesieni życia, co mówią nasze sny, pomidory palce lizać. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 9/2019
KOMENTARZE
viixen
|

...a ja na to wszystko polecam 5-HTP.... nie wiem jednak, czy w PL jest to dostepne, bo tam nie mieszkam ..poczytajcie sobie troche, bardzo pomocne tabletki.

Zygmunt
|

Tak tutaj sie zgadzam

do ah
|

Ojej, brałeś fluoksetyną całe 3 miesiące i sporo wiesz o jej działaniu...Miałeś pewnie chwilowy kryzys w życiu, a zachowujesz się jakbyś pozjadał wszystkie rozumy. Twoje rady dla osób ze skrzywionym łbem możesz sobie wsadzić.

tak
|

W punkt. Niektorzy nie mają pojęcia co biorą. Zazywanie prozacu zwieksza ilosc serotoniny co dziala przeciwdepresyjnie jednak jej wzrost moze takze prowadzić do lęków

ah
|

Piotrek ma racje - w Polsce prozac nazywał się fluoksetyną i brałem go trzy miechy - wiem sporo o jego działaniu i podczas zażywania tego leku jest obniżony nastrój co jest dowodem blokowania serotoniny która później po odstawieniu pojawia się ze zdwojoną siłą - doświadczyłem tego na własnej skórze a z depresją każdy powinien sobie sam poradzić bo w tym stanie zaleczanie środkami farmakologicznymi oraz pomoc psychologów lub osób bliskich itp nie ma dużego wpływu na tą chorobę - stany sa takie żę osoby trzecie nie mają pojęcia w jakim świecie znajduje się osoba chora - stad moc lekarzy jest taka że depresje zaleczają a nie wyleczają - i po "terapii" powraca - lekarstwo ma każdy w środku - to przebudowanie światopoglądu i wyznaczenie celu do którego się dąży

xxx
|

Pigulka zalatwi sprawe

piotrek
|

prozac nie zwiększa wydzielania serotoniny a hamuje jej wychwyt zwrotny (nie jest rozkładana), serotonina nie jest wchłaniana do synaps a pozostaje dłużej w przestrzeni między-synaptycznej. Uproszczając: ta sama serotonina pozostaje dłużej w obiegu, nie jest usuwana, podczas gdy syntezowana jest nowa, co prowadzi do nagromadzania się tego neuroprzekaźnika.

zosia
|

chyba nie znasz działania prozaku