9 najczęstszych błędów, które mogą zaburzyć wynik morfologii krwi

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych, gdyż pozwala ona na ogólną ocenę stan naszego organizmu. Podobnie jak w przypadku każdego badania laboratoryjnego istotne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta. Sprawdź, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów!

badanie krwi
Autor: Getty Images

Podpowiadamy, jak przygotować się do badania morfologii krwi, aby uzyskać wiarygodne wyniki! 

Spis treści

  1. Morfologia krwi: pamiętaj, aby być na czczo
  2. Morfologia krwi: powstrzymaj się od picia alkoholu
  3. Morfologia krwi: nie pal papierosów w dniu badania
  4. Morfologia krwi: pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
  5. Morfologia krwi: bądź wypoczęty
  6. Morfologia krwi: nie forsuj się
  7. Morfologia krwi: przed badaniem nie zmieniaj radykalnie diety
  8. Morfologia krwi: odpocznij tuż przed badaniem i zrelaksuj się
  9. Morfologia krwi: nie wykonuj badania w trakcie miesiączki

Morfologia krwi: pamiętaj, aby być na czczo

Bardzo ważnym aspektem przygotowania się do większości badań laboratoryjnych jest to, aby być na czczo. Co to dokładnie oznacza? Ostatni posiłek należy spożyć około 12 godzin od momentu wykonania badania. Pobranie krwi na badanie morfologii wykonuje się zwykle w godzinach porannych tj. pomiędzy 6:00 a 09:00. Dlatego ostatni posiłek powinniśmy spożyć między godziną 18:00 a 21:00 w zależności, o której planujemy wykonanie pobrania krwi. Pamiętaj, aby posiłek spożyty dzień wcześniej na kolację był lekkostrawny.

Morfologia krwi: powstrzymaj się od picia alkoholu

Mała i jednorazowa ilość alkoholu nie powinna mieć wpływu na wyniki badania morfologii krwi. Jednak mimo to dzień lub dwa przed badaniem nie zaleca się picia alkoholu. Alkohol może spowodować wzrost objętości erytrocytów (MCV) i sugerować tym samym niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego.

Morfologia krwi: nie pal papierosów w dniu badania

Dym z papierosów (nawet tych elektronicznych) negatywnie wpływa na obraz morfologii krwi. Substancje zawarte w dymie papierosowym mogą wpłynąć na stężenie hemoglobiny, liczbę czerwonych krwinek i leukocytów.

Przeczytaj też: Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia krwi: pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Rano przed badaniem wypij maksymalnie jedną szklankę wody niegazowanej, aby nawodnić organizm. Pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt duża podaż płynu może spowodować, że krew ulegnie za bardzo rozcieńczeniu. W takim przypadku może to wpłynąć na wartość hematokrytu.

Morfologia krwi: bądź wypoczęty

Badanie morfologii krwi powinno być wykonane po całonocnym wypoczynku, czyli po 8-10 godzinach nieprzerwanego snu. Niedopuszczalne jest, aby na poranne badanie przyjść po całonocnej imprezie lub nocnej zmianie w pracy.

Morfologia krwi: nie forsuj się

Aby uzyskać prawidłowy wynik badania morfologii krwi, unikaj intensywnego wysiłku fizycznego dzień przed badaniem. Odnosi się to zarówno do treningu na siłowni, jak i ciężkiej pracy fizycznej. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny może zawyżyć wartość hematokrytu i liczbę płytek krwi.

Przeczytaj też: Morfologia krwi: jak odczytać wynik

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

Morfologia krwi: przed badaniem nie zmieniaj radykalnie diety

Badanie morfologii badań krwi powinno odzwierciedlać nasz aktualny styl życia. Stąd na kilka dni przed badaniem nie należy radykalnie zmieniać nawyków żywieniowych. Badanie nie należy wykonywać ani w okresie głodzenia, ani w okresie zbyt obfitych posiłków.

Morfologia krwi: odpocznij tuż przed badaniem i zrelaksuj się

Po przybyciu do punktu pobrań przed badaniem warto odpocząć około 15 minut w pozycji siedzącej. Pozwoli to na ustabilizowanie płynów w ustroju i wyciszenie organizmu oraz na uzyskanie wiarygodnego wyniku takich parametrów jak hematokryt, czy liczba białych krwinek.

Morfologia krwi: nie wykonuj badania w trakcie miesiączki

Choć krwawienie menstruacyjne nie jest zwykle wymieniane jako przeciwskazanie do badania morfologii krwi, to w jego trakcie dochodzi do intensywnego zużycia płytek krwi. Dlatego w trakcie miesiączki może dojść do spadku liczby płytek krwi nawet o połowę. Jeśli jest to możliwe, wykonaj badanie morfologii krwi 2-3 dni po ustąpieniu krwawienia.

Przeczytaj więcej:

Czy wiesz, jakie to badanie?
Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie