Fibrynogen - normy w badaniu biochemicznym

opracowanie ap

Fibrynogen nazywany jest pierwszym czynnikiem krzepnięcia. To białko osocza krwi produkowane w wątrobie. Sprawdź, jakie są normy fibrynogenu w badaniu biochemicznym i o czym może świadczyć podwyższony lub zbyt niski wynik fibrynogenu.

Fibrynogen, którego poziom sprawdzany jest w trakcie badania biochemicznego krwi, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi i bierze udział w produkcji skrzepu. Pomiar poziomu fibrynogenu jest m.in.  przeprowadzany jako badanie pomocnicze w diagnostyce zespołu rozsianego wewnątrznaczyniowego wykrzepiania (DIC) łącznie z badaniem PT, aPTT, liczbą płytek krwi, d-dimerów czy badaniem produktów degradacji fibryny (FDP).

Fibrynogen: normy w badaniu biochemicznym

  • 200-500 mg/dl (2-5)g/l)

Podwyższone wyniki fibrynogenu

Podwyższone wyniki fibrynogenu są obserwowane podczas ciąży i miesiączki i jest to zjawisko normalne, fizjologiczne.

W innych sytuacjach podwyższony poziom fibrynogenu może oznaczać ostre stany zapalne, występujące w zespole nerczycowym i w nowotworach (białaczkach, ziarnicy złośliwej czy raku oskrzela).

Wyniki fibrynogenu poniżej normy

Wartości fibrynogenu poniżej normy w badaniu biochemicznym krwi mogą wynikać z wrodzonego niedoboru fibrynogenu, po ciężkich zabiegach operacyjnych i w sytuacjach nadmiernego zużycia fibrynogenu z powodu chorób nowotworowych, posocznicy, marskości wątroby lub hemolizy - przenikania hemoglobiny do osocza wywołanego rozpadem erytrocytów.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
9
|

Nie

Miki
|

Witam czy powinnam się martwić wynikiem 202,61mg/dl?