MPV - norma, podwyższone, poniżej normy

MPV to parametr morfologii krwi. Badanie MPV dostarcza informacji o wielkości płytek, ułatwiając ocenę przyczyn małopłytkowości czy nadpłytkowości. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jaka jest norma dla MPV, co oznacza podwyższone MPV, a co MPV poniżej normy.

MPV. Posłuchaj, co mówi to badanie i jakie są jego normy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

MPV (Mean Platelet Volume) jest jednym z parametrów morfologii krwi. Morfologia krwi to najczęściej wykonywane badanie krwi. Umożliwia ocenę funkcjonowania trzech kluczowych układów: czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego oraz płytkowego. Najważniejsze parametry płytkowe, które ocenia morfologia krwi to: płytki krwi PLT, średnia objętość płytki krwi MPV, wskaźnik zmienności objętości płytki krwi PDW czy odsetek dużych płytek P-LCR. MPV, czyli średnią objętość płytek krwi, wylicza się na podstawie zmierzonej objętości dużej liczby płytek krwi przez tzw. analizator hematologiczny i wykorzystuje się ją przeważnie w diagnostyce różnicowej małopłytkowości.

MPV - co to jest?

MPV jest parametrem zależnym od całkowitego wytwarzania płytek krwi przez szpik kostny. W przypadku nieefektywnego ich wytwarzania, uwalniane płytki są małe – skutkuje to niskim MPV. Przy trombocytopenii i prawidłowo funkcjonującym szpiku kostnym (np. hipersplenizm), szpik uwalnia do krwiobiegu niedojrzałe płytki dążąc do utrzymania ich prawidłowej liczby. Niedojrzałe płytki krwi są większe, co znajduje swoje odzwierciedlenie we wzroście MPV.

Warto wiedzieć

MPV - norma

Prawidłowo wartość średniej objętości płytek krwi waha się pomiędzy 9 a 12,6 μm3.

MPV poniżej normy

MPV poniżej normy zaobserwować można w:

MPV podwyższone

Natomiast podwyższone MPV jest obecne w przypadku:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Aaaaa
|

Płytki krwi 53 G/l
MPV 12.9 fl
Monocyty 12.6%
Reszta wyników w normie