Trudności z zajściem w ciążę, problemy ze wzwodem. O tym hormonie mało kto pamięta

Może utrudniać zajście w ciążę, ale też przyczyniać się do szeregu innych dolegliwości - również u mężczyzn! Jakie są skutki zbyt wysokiego stężenia prolaktyny? Czy można samodzielnie wpłynąć na obniżenie poziomu tego hormonu?

Trudności z zajściem w ciążę, problemy ze wzwodem. O tym hormonie mało kto pamięta
Autor: Getty Images

To jedna z częstszych przyczyn trudności z zajściem w ciążę

„Za wysoka prolaktyna” - ten zwrot, przypuszczalnie, kiedyś musiał obić ci się o uszy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, co się za tym stwierdzeniem kryje.  Odpowiednie stężenie prolaktyny umożliwia zagnieżdżenie się i rozwój zarodka.

Oznacza to, że jeśli poziom prolaktyny jest niewłaściwy, to kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę. Warto mieć na uwadze fakt, że statystycznie osób, które mają różne trudności z poczęciem potomka, każdego roku przybywa.

Sandra Kubicka chwali się ciążowymi krągłościami. Wygląda olśniewająco!

Skąd się bierze prolaktyna i jak działa

Prolaktynę (PRL) wydziela głównie przedni płat przysadki mózgowej, ale również macica, gruczoły sutkowe, skóra, komórki układu odpornościowego, niektóre tkanki mózgu, komórki tłuszczowe, ale też... prostata.

Najwięcej prolaktyny wydzielane jest w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Co istotne, zbyt wysoki poziom prolaktyny jest problematyczny nie tylko u kobiet.

Również panowie doświadczają negatywnych skutków podwyższenia poziomu prolaktyny, mogą to być m.in. problemy ze wzwodem albo rozrost gruczołów piersiowych.

W okresie ciąży prolaktyna podtrzymuje funkcje ciałka żółtego, wytwarzającego progesteron. To dzięki temu zarodek może utrzymać się zagnieżdżony w błonie śluzowej macicy. Jednak za wysoka prolaktyna może uniemożliwiać zajście w ciążę.

Badanie poziomu prolaktyny, interpretacja wyników 

Badanie poziomu prolaktyny wykonuje się rano. To wtedy ten hormon osiąga najwyższe wartości. Prawidłowy wynik szacuje się na poziomie 25 ng/ml. Jeśli wynik wyjdzie wyższy, badania się powtarza lub wykonuje się tzw. profil dobowy poziomu prolaktyny.

Na wynik badania może wpływać m.in. wysiłek, stres, seks, alkohol – dlatego należy ich unikać przed badaniem. Nie bez wpływu są też niektóre leki, szczególnie antydepresanty i leki obniżające ciśnienie. W takim przypadku zarówno badanie poziomu prolaktyny, jak i zażywanie wspomnianych środków, należy omówić z lekarzem.

Norma dla kobiet niebędących w ciąży to przedział od 102 do 496 µIU/l lub od 135 do 145 mmol/l. Należy analizować wynik w odniesieniu do norm przyjętych w danym laboratorium oraz mając na względzie stosowane jednostki.

Prolaktyna w ciąży i w okresie karmienia piersią 

W ciąży wartości rosną nawet 20-krotnie, a w ciągu sześciu tygodni po porodzie, poziom prolaktyny ponownie się obniża, choć u matek karmiących piersią, może być na nieznacznie wyższym poziomie.

Jakie sytuacje powodują podwyższenie poziomu prolaktyny? Są to: uprawianie sportu, odbywanie stosunków seksualnych, spanie, doświadczenie stresu, drażnienie sutków.

Zbyt wysoki poziom prolaktyny może towarzyszyć też takim sytuacjom jak choroby nerek, niedoczynność tarczycy, policystyczne jajniki, niewydolność wątroby, gruczolak przysadki, choroby podwzgórza.

Istnieje mit mówiący o tym, że karmiąc piersią, nie można zajść w ciążę. Jest w tym nieco prawdy, bo podwyższony podczas karmienia poziom prolaktyny może to utrudniać, ale nie uniemożliwia całkowicie. Dlatego osoby nieplanujące kolejnej ciąży, powinny także w tym czasie dbać o odpowiednie zabezpieczenie.